Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu ma apropii de revizia de 120 de mii. din ce stiam trebuie schimbat cam ce am schimbat la 60 de mii. ar mai fi ceva in plus? placute, saboti sunt ok.

    Stie cineva de unde se poate cumpara acel aparat cu care verifica ei intinderea curelei de distributie? Nu de alta, da nu merita banii manopera pe care o fac ei acolo asa ca mai degraba o fac eu.

    Loganu e pe benzina 1.4 din 2005.
    Don't touch! Never ever steal
    Unless you're in for the kill

    Comment


    • prima revizie dedeman auto bacau. 19600 km.
      uleiul meu mobil 1 new life 0w40 180 lei 4 litri +
      filtru ulei 36 lei +
      filtru aer 55 lei +
      manopera 80 (timp de lucru 1h30`) lei

      TOTAL = 350 lei

      au verificat partea electrica, motorul, au ridicat-o pe rampa si au verificat-o pe dedesubt. modificari aveam pe ea. am schimbat boxele, cd playerul, am remapat-o, am activate functii, dar nimeni nu mi-a spus nimic ca am umblat prin ea. nu au comentat nici la faptul ca am venit cu uleiul de acasa, chiar au spus ca mobil 1 este un ulei f bun. in rest totul a fost ok.
      sigpic

      Comment


      • INPOSTUL 1538 SCRIAM
        Urmeaza revizia de 4 ani.
        am cumparat personal piesele de schimb:
        kit accesorii - original de la renault -320ron cumparat de la Bras Iasi
        curea distributie-producator Bosch-51.78
        rola intinzatoare distributie -prod. Ina -138.28
        set 4 bujii -NGK - 51.18
        filtru aer - prod. MANN- 31.20
        filtru ulei -prod Bosch - 21.49
        pompa apa - prod. Airtex - 112.07
        set placute frana - prod Bosch - 69.32
        set saboti frana - prod. Bosch - 102.30
        ulei motor Mobil 1 esp formula 5w30-129.57
        valoare totala fara tva 724.02 -valoare cu TVA 861
        Piesele au fost cumparate de la Autokarma
        Valoare Totala 861+320= 1181
        valoarea manoperei -intre 500 si 650 in functie de service

        Am platit
        manopera 482 Ron

        reglaj faruri
        verificare stand frana
        verificare evacuare
        desprafuit tamburi
        verificat baterie
        verificat lichid racire (inlocuire)
        inlocuit lichid de frana (lichid frana si antigel 100ron dot 4 )
        Last edited by irinel; 6 October 2009, 13:24.
        1.2 TSI

        Comment


        • Salutare! Am un Logan de 1.6 MPI 8v din 2004 decembrie si are numai 36700 km. La revizia de 5 ani jumate, am schimbat uleiul ( Mobil 10w-40) cu filtrul de ulei si filtrul de aer; am mai schimbat cele si doua curele pentru ca erau cam coapte si rola intinzatoare a distributiei.
          s-au verificat si placutele care sunt foarte bune si s-au mai completat lichidele pe unde era nevoie. Nu am schimbat nici bujiile nici bateria.
          are un mic zgomot, spuse un mecanic, la rulmentul de presiune al ambriajului.
          masina a stat 2 ani pe bara, nemiscata. Inca are cauciucurile ei originale, roata de rezerva este virgina.
          Pompa de apa nu am schimbat-o, sugerandu-mi-se sa o schimb la urmatoarea revizie.
          Este o masina excelenta in continuare, merge foarte bine si sunt incantat de ea.
          Acum ca ma pun pe ea sa facem kilometri, v-as intreba, cam la cati km sa fac urmatoarea revizie? la 15000 km sau 10000km pentru ca parerile sunt oaresce cam impartite.

          Va multumesc si ma bucur pt voi toti loganarii! sunteti buni !

          Comment


          • Uleiul il schimbi din 10 mi in 10 mi atata ca revizia nu mai trebe facuta obligatoriu in service ca nu mai ai garantie!

            Comment


            • Originally posted by Atenza View Post
              Salutare! Am un Logan de 1.6 MPI 8v din 2004 decembrie si are numai 36700 km. La revizia de 5 ani jumate, am schimbat uleiul ( Mobil 10w-40) cu filtrul de ulei si filtrul de aer; am mai schimbat cele si doua curele pentru ca erau cam coapte si rola intinzatoare a distributiei.
              s-au verificat si placutele care sunt foarte bune si s-au mai completat lichidele pe unde era nevoie. Nu am schimbat nici bujiile nici bateria.
              are un mic zgomot, spuse un mecanic, la rulmentul de presiune al ambriajului.
              masina a stat 2 ani pe bara, nemiscata. Inca are cauciucurile ei originale, roata de rezerva este virgina.
              Pompa de apa nu am schimbat-o, sugerandu-mi-se sa o schimb la urmatoarea revizie.
              Este o masina excelenta in continuare, merge foarte bine si sunt incantat de ea.
              Acum ca ma pun pe ea sa facem kilometri, v-as intreba, cam la cati km sa fac urmatoarea revizie? la 15000 km sau 10000km pentru ca parerile sunt oaresce cam impartite.

              Va multumesc si ma bucur pt voi toti loganarii! sunteti buni !
              cartea de intretinere spune la 15000 km sa se face revizia. daca tu zici ca vrei sa faci revizia mai devreme de km astia foarte bine. daca vrei sa faci revizia la 15 mii, e la fel de bine
              sigpic

              Comment


              • La MPI mai nou se face revizia la 20.000km! La DCI 15.000km.

                Comment


                • exact. doar la modelele din 2008 incoa'. a lui e din 2004
                  sigpic

                  Comment


                  • Imi explica si mie dc la modelele mai vechi se face la 15000 km la benzina si la disel la 10000 km acuma a crescut la 20000 km respectiv 15000 km ca nu au schimbat nimica la motor este acelasi asta este o politica ?

                    Comment


                    • uleiul s-a schimbat. din cauza asta s-a marit intervalul de revizie. doar intervalul pentru piesele care se schimba la 60000 a ramas la fel chiar si celelalte lichide si altele
                      sigpic

                      Comment


                      • La 1.6 16v distributia se schimba la 80000 de km,si bujiile la 60000 de km.

                        Comment


                        • Am facut astazi revizia de 60.000 numai cu uleiul meu,restul materialelor de la service.M-a costat doar 865 lei .

                          Comment


                          • Ce ti-a schimbat de 865 de lei?

                            Comment


                            • kit distributie,curea accesorii,buji,filtru ulei+aer, pe garantie mi-a schimbat un capat de bara+geometrie.

                              Comment


                              • Originally posted by klipakis View Post
                                scuze, nu revizie da zice in carnetul de intretinere ca tre sa merg sa schimb uleiul , filtrul de ulei si filtrul de aer si am auzit pe cineva ca cica nu e obligatoriu la 7500
                                Uita-te in carnetul de intretinere, ca scrie acolo: daca circuli mai mult de 50% cu viteza medie de 30 kmh (adica circuli mai mult in oras), se recomanda sa faci schimb de ulei la 7500 km.

                                Eu asa am facut chiar la inceput, ocazie cu care am schimbat Dacia Oil cu altul mai bun.
                                Martinel rules!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google