Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am facut prima revizie cu 247 lei
    ulei,filtru+filtru aer
    sigpic Alexandria

    Comment


    • Originally posted by cosminel12 View Post
      weekendul asta facut revizie 1an(15300km)

      la AutoMoldova Roman, venit din Iasi

      pret: 273ron(filtru ulei, filtru aer, garnitura, manopera, ulei elf 5W40) cu discount de 20%(promo pana la sf iunie)

      super multumit de servicii si tratament, imi pare rau ca e prima data cand merg acolo, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. asta din cauza caremilului nostru din Iasi ....
      Ce cod este specificat pe factura de la revizie in dreptul filtrului de ulei?

      Comment


      • revizie 1an

        revizie 1 an(15300km) - Automoldova Roman

        filtru aer(7701070525) - 56.43ron
        garnitura(8200641648) - 7.66ron
        filtru ulei(8200768913) - 33.96ron
        ulei elf 5w40(ren.0000000142) - 134.93ron

        manopera - 72.61ron

        discount 20% => total = 272.8ron

        Comment


        • Da, deci banuiala mea s-a confirmat.

          Cu exceptia codului de la ulei(eu am pus DaciaOil), toate celelalte coduri corespunzatoare respectivelor consumabile sunt identice cu cele de pe factura cu revizia pe care am facut-o cu 3 zile inaintea ta.

          Nu pot sa nu remarc 2 aspecte:
          1) filtrul de ulei este de diesel- nu stiu inca daca e de bine sau de rau dar observ ca foarte multe sevice-uri autorizate DACIA substituie filtrul de benzina cu filtrul de diesel 1,9D;

          2) discountul pe care crezi ca l-ai primit, de fapt se regaseste in pretul mai mare al consumabilelor- pentru confirmare vezi postul #1273.
          Cheers.

          Erata: la punctul 1) ma refeream la filtrul de ulei pentru motorizarile pe benzina.

          Scuze de postare dubla-nu am mai putut sa modific.

          Erata: la punctul 1) ma refeream la filtrul de ulei pentru motorizarile pe benzina.

          Scuze de postare dubla-nu am mai putut sa modific.
          Last edited by Cromatic; 29 May 2009, 00:15. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • re

            habar n-aveam ca e filtru pt diesel
            ... poate merge si asa )

            oricum, ca si impresie sunt multumit de treaba facuta la AutoMoldova; cand am vrut sa ma programez initial la Caremil Iasi, mi s-a spus de cei de acolo ca revizia de 1an ma ajunge in jur de 400ron cu Dacia Oil, la care m-am hotarat sa imi iau eu si uleiul si consumabilele; reactia lor a fost pe masura, nik garantie, si manopera aprox 200ron...............................


            Din cate am inteles, in cel mai scurt timp si service dacia de la Bras Iasi v-a fi omologat de Pitesti... asa ca, ... Caremil ....

            Comment


            • La service-ul Adras Militari de pe Valea Lunga,te lasa astia sa asisti la revizie ca sa fii sigur ca nu te smenuiesc la ulei si ca iti schimba intradevar filtrele ???
              Am luat un ulei Castrol si as vrea sa fiu sigur ca pe asta mi-l baga in motor si nu altceva .
              Urmeaza sa fac prima revizie de an acu pe 15 Iunie si as vrea sa stiu sigur modul de lucru al celor de acolo daca sunt corecti sau nu.
              Daca a mai facut cineva revizia acolo, astept cateva opinii.
              Multumesc.

              Comment


              • Eu astazi am facut prima revizie de an tot la adras dar cel de pe oltenitei si am fost multumit de tratamentul celor de acolo .am asistat de la inceput pina la sfarsit la toate operatiile facute de ei.am un semn de intrebare referitor la pretul reviziei .pe mine m-a costat 406 lei (ulei-5 litri,filtru ulei,filtru aer,manopera).nu stiu care sunt preturile de la alte sevice-uri ca sa pot face o comparartie.

                Comment


                • Buna ziua la toata lumea.Doresc sa capat niste raspunsuri referitor la uleiul din cutia de viteze si anume:daca la schimbul de ulei pot sa bag castrol 80W90 in locul celui recomandat 75W80.Multumesc anticipat.

                  Comment


                  • salut

                    ptr bacau poate recomanda cineva alt service in afara de dedeman?
                    am intrebat la dedeman si m-ar lasa sa vin cu consumabilele mele, dar o sa-mi treaca in carnetul de garantie acest lucru ceea ce inseamna ca se spala pe maini in caz de ceva
                    chiar ma gandeam sa apelez la alte service-uri din alte localitati limitrofe (roma, piatra-neamt, tg ocn, etc)
                    am un logan 1.6 16 v si m-am gandit sa bag filtre de la bosch si ulei castrol 5w-40
                    ceva sugestii?
                    multumesc

                    Comment


                    • Stie cineva cat costa manopera pentru schimbat placutele de frana,bujii,becuri far,si reglat directia?
                      Am filtru aer K&N,deci o sa necesite o curatare.Asta o fac ei sau trebuie sa o fac eu inainte sa merg la service?

                      Comment


                      • @Andrei,e adevarata chestia cu pompa de apa ca poate sa cedeze mai repede dupa ce schimbi distributia?Eu nu am schimbat-o acum la 60 k pentru ca nu picura deloc.

                        Comment


                        • eu am probleme cu pompa de apa de vreo 10.000km incoa'. adica fluiera usor si asta din cauza curelei de distributie care e prea intinsa. DACOTEC-ul mi-a recomandat sa mai astept sa prinda zgomot mai mare ca sa o schimbe, pt ca pompa se trimite la pitesti si se testeaza acolo si se poate sa nu faca zgomot asa cum face pusa pe motor. mi-a mai spus ca nu are cum sa picure adica sa piarda antigel. asta este in cazul meu.
                          deci chestia cu picatul mai repede este ceva nesigur.
                          iar DACOTEC-ul este meserias, a trecut prin mana lui sute de masini. deci nu vorbeste aiurea.
                          Last edited by bogdan_1984; 9 June 2009, 16:37.
                          sigpic

                          Comment


                          • @alin2009: Da, dupa schimbarea distirbutiei probabilitatea ca pompa de apa veche sa se strice e mai mare, pentru ca se strange mai mult cureaua. O poti schimba cand se strica, nu provoaca nici o alta repercusiune asupra motorului daca se strica.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • salut

                              am 61500km si vreau sa schimb distributia.din cate vad unii si au schimbat pompa de apa altii nu,eu o sa o schimb deoarece am un drum lung de facut 4000km si nu stau sa ma bag pe sub ea.care sunteti din cta sa mi spuneti un service bun pe unde mergeti voi.capetele de bara cand se schimba???greu cu mecanica asta).ms mult

                              Comment


                              • Capetele de bara se schimba cand se strica, cand incep sa faca zgomot.
                                Ca service, ti-as recomanda Star Service din Tulcea.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google