Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Doru Gabriel: Nu stiu exact ce presupune revizia, fiindca nu am ajuns inca pe acolo, dar mie nu imi place de exemplu schimbarea placutelor de frana, cu atat mai mult cu cat vad ca faci parte din cei care conduc cu scarba si doar de nevoie (avand in vedere kilometrii facuti), a bujiilor si nici chiar a pieselor de directie (poate doar daca ai dat in vreun crater) in conditia in care nu au facut si geometria rotilor... Cu aerul conditionat, mai treaca-mearga, desi... Una peste alta, parerea mea este ca ti-au cam tras-o putin.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • Originally posted by JREwing View Post
      @Doru Gabriel: Nu stiu exact ce presupune revizia, fiindca nu am ajuns inca pe acolo, dar mie nu imi place de exemplu schimbarea placutelor de frana, cu atat mai mult cu cat vad ca faci parte din cei care conduc cu scarba si doar de nevoie (avand in vedere kilometrii facuti), a bujiilor si nici chiar a pieselor de directie (poate doar daca ai dat in vreun crater) in conditia in care nu au facut si geometria rotilor... Cu aerul conditionat, mai treaca-mearga, desi... Una peste alta, parerea mea este ca ti-au cam tras-o putin.
      Am avut o tamponare prin februarie, (derapat pe gheatza si lovit alta masina)si poate atunci s-a dus dracului directia.. placutele intr-adevar cred ca erau uzate.. pt. ca le-am vazut. mi le-au dat inapoi, plus de asta am observat ca de la 70-80 km in sus franam destul de greu sa se opreasca masina.. ma rog asta e.. chestia care ma deranjeaza e "colectia pipa-bieleta", habar n-am ce inseamna si daca e pretzul real ce mi l-au bagat pe factura.. poate imi spune cineva. UNDE POT AFLA CARE E PRETZUL REAL ?????????????

      Comment


      • Aia cu demontat stop e ciudata, in rest mi se par preturi "normale" pentru service dacia.

        Comment


        • Salut,
          Haideti sa va spun cum a fost la mine la Star Service TULCEA: Sunat, programat in 2-3 zile, rezolvat problema.
          Masina e un preferance din 2006 cu ~61.000 de km si nu mai e in garantie.
          Evident, am fost la Constanta sa ma informez si mi-au facut o calculatie cu un pret de aproximativ 1500 ron cu reducerea de 20% aplicata (*am inteles ca e o promotie in derulare pentru persoane fizice). La care, eventual se mai adauga 400 ron - pretul placutelor, daca este cazul sa le schimb.
          Ei bine am hotarat sa sun si la Tulcea unde toata tarasenia m-a costat 1218 ron.
          In cadrul reviziei s-au schimbat urmatarele elemente (codul nu l-am mai scris, dar este trecut pe factura) :
          1. kit curele accesorii - 395 ron
          2. Col antrenare distribute - 272 ron
          3. Element filtrant - 48.18 ron
          4. filtru ulei - 27.18 ron
          5. garnitura rotunda - 7.90 ron
          6. ulei elf 5w30 - 3x47.97ron
          7. ulei cv 75w80 - 3x33.86 ron
          8. bujii aprindere - 4x19.36 ron
          9. apa distilata - 17.9 ron
          10. set placute frana - 142.10 ron (promotie)
          11. bec 12v 5w - 2.49 ron
          TOTAL 1218.02 ron (nu le-am adunat eu, dar atat scrie pe factura)
          Tin sa zic ca tarifele sunt cu tot cu manopera si TVA si am sunat fara sa apelez la nicio interventie, deci nu am avut parte de tarife preferentiale sau discounturi. Spaga nu mi s-a primit. La tarifele de mai sus se mai adauga aproximativ 65 ron pretul benzinei consumate si aproximati 40 ron de-ale gurii si un taxi pana la o carciuma locala, deci 100 ron in plus. Cei ~1350 pe care i-am cheltuit nu se apropie nicidecum de cele 1900 ron (*sau 1500 fara placute), suma pe care as fi platit-o la Constanta.
          Postul acesta nu este menit sa blameze pe cei din Constanta, Rent car ci sa ii ridice in slavi, pe buna dreptate, pe cei de la Tulcea, Star 2000.
          Numai de bine!
          sigpic

          Comment


          • Ti-au schimbat si uleiul din cutia de viteze???...interesant
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • da si mie mi s-a parut foooarte interesant eu au zis ca la 60de mii se schimba , asa zice in carte dar eu nu am gasit nicaieri unde se specifica...
              a scz ca i-am luat vorba lu andy , dar am fost cu el...

              sigpic

              Comment


              • Diferenta foarte mare intre service dar pretul este foarte bun!

                Comment


                • Nu am niciun interes financiar sa trimit lumea la Tulcea. Acolo incepand de la profesionalismul angajatilor pana la felul in care esti tratat si mot, pretul cu mult mai mic decat la Constanta te atrage.
                  Eu am patit niste galme urate cu cei din Cta si evit.
                  sigpic

                  Comment


                  • Ce stiti despre revizia la 90.000? Ma apropii vertiginos si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Motorizare: 1,4MPI.
                    Multumesc.

                    Comment


                    • @andy_x3m: pai parca e mai ieftin sa nu ai masina in garantie, fiindca nu te ard asa de tare la manopera... La Timisoara, numai ulei motor+filtre = 450 lei+TVA (manopera inclusa). Si mai vad ca tie ti-au pus Elf. Aici, in service Dacia, tie se pune Havoline.

                      @Doru Gabriel: am intrebat si eu pe unul mai stiut ca mine si cica colectia pipa-bieleta ar fi bieleta cu capul de bara (de care spunea cineva mai inainte ca sunt prost facute si gandite), dar ca asa ceva nu schimbi fara sa faci la urma si geometria fiindca nu sunt doua la fel. Scorul il afli de la piese auto, dar intreaba de piese de origine.

                      @Octavius: pe langa ce scrie in cartea masinii, ridic-o pe cric sau elevator si mai verifica-i tu niste jocuri si alte cele care se vad cand masina e suspendata. Si asta nu pentru ca te apropii de 90000 ci pentru ca te apropii de momentul in care masina iese din garantie (daca nu ai garantie extinsa) si atunci sa mai vezi ce bucurii iti mai pregatesc baietii...

                      Stiti care e culmea romanismului? Faptul ca sunt multe service-uri cel putin la fel de dotate ca si service-urile Dacia, care practica preturi mai mici (sau in cel mai rau caz egale), dar unde profesionalismul nu lasa de dorit. Nu ca nu ar fi si mecanicii Dacia profesionisti, dar ciubucareala (inca) nu le-a iesit din sange si se comporta de parca ar aduce piesele de la ei de acasa, iar noi avem tupeu ca se mai si strica masina. Intr-o tara civilizata, raspunsuri de genul "asa face la toate" nu-si au rostul intr-un mediu profesionist. Daca un medic ar spune asa, ar ajunge la TV...
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • Salut,

                        Am un Logan Prestige Ph2, motor 1.6 16v si se apropie revizia de *20.000 km* pe care eu o fac la 15.000 km, ca am mai mers si prin oras). Eu am cumparat uleiul din Selgros cu 200RON 4+1L Elf Evolution SXR 5w40, dar am inteles ca o sa am probleme la service.
                        Acum vin intrebarile, daca stie careva :
                        - In bucuresti ce service accepta sa te duci cu piesele tale ( in cazul meu doar uleiul - acelasi ulei era si la AUTO-COBALCESCU, dar costa 1L = 58,8 RON *adaos aproape 50% la acelasi ulei*).
                        - La care din ele pot sta langa masina, sa-i zic respectivului sa unga usile si tot ce mai doresc eu, sa-l vad ca se uita pe sub ea si o verifica nu doar da cu pixul pe hartie si sa-mi ia banii...
                        - Service-uri de pe langa mine DACIA (care m-ar interesa) : Dacoserv (militari), Auto-Cobalcescu(Valea Oltului), Meridian-Vest(Militari), Adras (Militari) ... dar daca e ma duc si in alta parte cu conditia sa fie in Bucuresti.

                        As dori raspuns de la cei care au fost si daca se poate si niste preturi la :
                        - filtru de ulei
                        - filtru de aer (1.6 16v difera de celelalte 1.6 8v si 1.4 8v) ,
                        - manopera ulei (uleiul l-am cumparat eu).
                        - .... ce se mai taxeaza la prima revizie...

                        Multumesc,

                        Comment


                        • Salut, si bine ai venit pe forum.
                          Fa bine si citeste cateva pagini din acest thread, s-ar putea sa-ti gasesti informatia.
                          Nu fi comod.
                          Mergi la Dacoserv, sunt mai seriosi.

                          Comment


                          • [QUOTE=JREwing;352279
                            @Octavius: pe langa ce scrie in cartea masinii, ridic-o pe cric sau elevator si mai verifica-i tu niste jocuri si alte cele care se vad cand masina e suspendata. Si asta nu pentru ca te apropii de 90000 ci pentru ca te apropii de momentul in care masina iese din garantie (daca nu ai garantie extinsa) si atunci sa mai vezi ce bucurii iti mai pregatesc baietii...
                            [/QUOTE]
                            Masina nu mai e in garantie din octombrie trecut... Revizia nu o fac la 90.000 fix ci la 86.000 fiindca pe cea de 75 am facut-o la 71...La Iatsa campina, unde fac eu reviziile, pretul era undeva la 147 eur inclusiv TVA pentru revizia la 90.000.

                            Comment


                            • @SorinXP: Te uiti in garantia masinii si vezi care sunt unitatile service agreate. Le iei pe fiecare si trimiti mail la fiecare unitate si la fiecare locatie, in care ii intrebi direct cat costa, ca ai uleiul tau si spui de care, daca poti sta TOT TIMPUL langa masina. Eu asa am facut, am sters mailurile intre timp, dar nu are importanta, tu o sa ai raspunsuri concrete pentru cazul tau. Si o sa vezi surprize - ca preturile la manopera variaza de la simplu la dublu, ca sunt diferite chiar si la aceeasi firma dar in locatii diferite, ca unii te lasa fara rezerve langa masina, altii nu - unul mi-a raspuns chiar ca pot sta langa masina, dar nu tot timpul (bine ca n-a zis sa mai inchid si eu ochii din cand in cand).
                              Despre ulei, pot sa-ti spun ca nici unul nu mi-a raspuns ca ar fi vreo problema, toti au spus ca pot sa vin fara probleme cu uleiul meu.
                              Last edited by ParuLuScorilo; 19 June 2009, 10:39. Reason: Automerged Doublepost sters

                              Comment


                              • La faza cu uleiul venit cu el de acasa...aveti grija ca pot sa faca figuri ca de ce nu e DaciaOil sau Elf...eu am patit faza asta cu IPSO. Luasem Aral 5w40 si ei au zis ca pierd garantia...ca pot sa vin cu uleiul cumparat de mine dar sa fie dintre cele doua specificate mai sus. I-am lasat cu ochii in soare si am plecat din service...m-am dus la AMG Pantelimon si aia nu au schitat nici un gest...ba am stat si langa masina si am platit si manopera 50 Ron in loc de 120 Ron cat era la IPSO.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google