Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce parere aveti de preturile astea:

    ULEI CASTROL MAGNATEC 5W40 5 LITRI 139,90 LEI
    FILTRU ULEI ORIGINAL 19,90 LEI
    FILTRU AER ORIGINAL 47,50 LEI
    KIT DISTRIBUTIE ORIGINAL 384.90 LEI
    POMPA APA ORIGINALA 249,90 LEI
    ANTIGEL ORIGINAL 19,90 LEI LITRU x 3 LITRI


    La Iony Sibiu
    Total piese 900 lei, mai tre sa aflu cat va fi manopera dar nu cred ca e mai mult de 250 de lei.
    Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

    Comment


    • Sincer e cam mult ! Incearca sa-ti cumperi tu piesele si mergi la un mecanic priceput (eventual mai intreaba pe la tine prin Logan Club unde, ce, cum si cat e mai ieftin) ... aici ma gandesc la faptul ca masina ta nu mai e in garantie ... bafta :-)
      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

      Comment


      • km cat ar costa distributia...si al cat se schimba aceasta??? p a mea sunt faqti 200000 km dar nu am schimbat nimic in motor...stiu k e mult...si ca trebuia sa schimb d mult...vreau sa stiu kt sa pun deoparte ;))

        Scrie normal, nu cu tampeniile astea gen mIrc!
        Last edited by 77sky; 4 June 2011, 22:50.

        Comment


        • Am facut revizia de 15000 la Dacoserv in militari super multumit fata de alte serviceuri ma costat super ieftin 480(+30 cinstea la mecanic)fata de 600 ron la adras dr.taberei
          au schimbat filtru de motorina,filtru de ulei,ulei si filtru de aer +verificare visuala a placutelor, lumini si o verificare cu calculatorul a CB toata treaba 1 ora!

          Comment


          • salutare loganisti !azi 09.06.2011 am facut revizia de 3 ani(20941 km).aveam probleme cu capetele de bara si cum nalba a iesit de pe piata au facut o scurta constatare dupa care m-au plasat pt garantie la alt dealer dacia. revizia a constat in :ulei ,filtru ulei,filtru aerantigel,lichid frana, si freon la ac. uleiul si filtrul de ulei luate de mine din popescu=135 lei RESTUL ma costat 488 lei cu o reducere de 6%.pareri ,opinii,sugestii astept din partea voastra! PS LA REVIZIA DE 4 ANI consumabilele +ditributie complet mi-au zis sa ma pregatesc de vreo 1500 lei .Cum ati proceda ? ati apela la alt service decat dacia? respect!

            Comment


            • De ce ai schimbat antigelul si lichidul de frina?Eu am loganul din iulie 2007 si n-am schimbat decit filtrele de ulei motorina si aer.Iar kitul de distributie il schimb la 60000 km cind schimb eventual si placutele de frina.Acum am aproape 51000 km.Si ieri am fost sunat de un reprezentant Nalba ca pot veni si cu uleiul si filtrele mele.

              Comment


              • nalba este acum service multimarca nu mai e reprezentant dacia,iar eu am "fost obligat" de garantia extinsa si manualul de intretinere ca la 20941 de km nu schimbam eu astea toate mai ales freonul !!!! sanatate

                Comment


                • Ai dreptate!Pe mine ma obligau sa folosesc numai ulei dacia oil pe perioada garantiei.

                  Comment


                  • Din pacate topicul cu uleiuri a fost inchis.

                    Citind pe acolo, dar si pe alte forumuri am ajuns la concluzia ca multi (si eu ) cumparam eticheta nu produsul in sine. Nu ma incanta deloc ideea de Mobil si Castrol contrafacute, de fapt sunt sigur ca la un momentdat am folosit un Mobil S 10w40 contrafacut.
                    Am facut cu greu pasul de la Mobil S la Castrol 5w40. Acum nu mai sunt deloc convins ca acest ulei, Castrol, este unul de top, analizand fisele tehnice ale altor firme.

                    Asa ca am hotarat sa renunt la el si sa aleg ceva mai ieftin, mai bun si care se gaseste putin mai greu (deci sanse mici de a fi contrafacut).
                    Deci...ce parere aveti despre: WOLF MASTERLUBE SYNFLOW 5W40 (A3/B4 2008, RN 0700/0710)
                    http://www.wolfoil.com/en/wolfoil_detail.aspx?dirID=73 si

                    Ravenol VDL 5W-40 Turbo Diesel (TBN 12) / Ravenol VSI SAE 5W40 (RN 0700/0710, TBN 11)



                    In functie de cum le gasesc in zona mea sau comanda voi face urmatorul schimb cu unul dintre ele.

                    Comment


                    • Interesant punct de vedere Lord Wader - sunt curios ce daune ai avut in urma folosiri lor . te intreb pur informativ , fara nici o intentie dea a apara aceste brand-uri .
                      Si prin folosirea uleiurilor enumerate de tine , crezi ca se va schimba ceva ? Doar pentru ca sunt mai rare pe piata interna ?
                      Last edited by FLORYN; 19 June 2011, 22:57.
                      , sunt cu ochii pe voi !
                      :thumbsup:

                      Comment


                      • Originally posted by lord_wader View Post
                        Din pacate topicul cu uleiuri a fost inchis.
                        Lord_wader, topicul de uleiuri a fost inchis. Primul!
                        Acum e activ al doilea: Ce Tip De Ulei Folositi?

                        Am rugamintea sa se continue acolo comentariile despre uleiuri, sa il pastram pe cel de revizii, dedicat.
                        Multumesc!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Urmeaza sa fac revizia de 2 ani si am gasit pe net un filtru de motorina Euro 4 la 70 RON. Ma gandeam sa nu fie fake la pretul asta. Va atasez si poza. Scrie pe el Made in Indie. Cum il recunosc daca e original sau nu ? Merci
                          Attached Files

                          Comment


                          • Am facut revizia de 50k - cu distributie pt ca am 5 ani.
                            Ezitam un pic sa fac distributia cand ma gandeam ca nu am km necesari dar am depasit durata indicata, dar acum n-as mai sta pe ganduri pt ca si cureaua de distributie si cea de accesorii au diverse crepaturi in cauciuc, deci e riscant sa treci de cei 4 ani.

                            Costuri:
                            Chit distributie -------- 350
                            Filtru ulei -------------- 20
                            Filreu Aer -------------- 52
                            Curea Anexe ----------- 45
                            Antigel 3 litri ----------- 60
                            Ulei 5W40 Motorex ---- 110
                            Manopera ------------ 270


                            Total ---------------- 907

                            Cu un plus de 20 lei la mecanic.
                            Attached Files
                            Last edited by ovimiha; 20 June 2011, 12:24.
                            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                            Comment


                            • Am o intrebare: ai AC sau nu? pentru ca eu am cumparat o curea de alternator si cand m-am uitat mai bine era pt 1.5 cu AC, m-am dus sa o schimb si imi dadea alta mai ingusta, in final am renuntat si am amanat cumparerea ei.

                              Ca sa stiu si eu daca sa iau de reper codul ala. Multumesc! PS: in care cutie ?

                              Comment


                              • salutare,

                                se apropie revizia de 15000 cu pasi repezi.. imi poate recomanda cineva un service serios la Brasov?

                                multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google