Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da ai dreptate!Marefeream daca ar fi compatibil un ulei ptr. motoare cu filtru de particule l-as folosi.Dau intervalul de schimb la 40000 km.Eu folosesc un TOP 5w40 la logan

    Comment


    • salutare tuturor!
      am ambtion diesel din sept.2007. aproxmativ 57900km. maine vreau sa ii fac revizia pentru 60000km.
      am ales urmatoarele produse toate le achizitionez eu maine (pentru ca m-am saturat de service dacia si de preturile lor):
      kit distributie Contitech 375ron
      filtru aer MANN 50ron
      filtru motorina MANN 100ron
      filtru ulei MANN 25ron

      la ulei sunt indecis si a vrea o parerea/recomandare din partea voastra.
      am folosit numai Mobil 10w40 de cand am cumparat-o. azi de dim la un magazin pentru piese auto mi-a fost recomandat Mobil Super 3000 5w40 la 128ron bidonul de 5L.(banuiesc ca nu aveau in stoc 10w40)
      sa cumpar acel Mobil super 3000 5w40 sau Mobil 10w40 cum am folosit pana acum? exista vre-o diferenta in functionarea motorului avand in vedere cele doua sortimente de ulei?
      o zi buna.
      http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

      Comment


      • De ce nu pui un filtru motorina de origine?

        Comment


        • Eu spun -pentru lancer_kta - sa folosesti filtrele de origine, iar uleiul 5w40 ! :-)
          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

          Comment


          • 0ff: am ales mannfilters deoarece pe cealalta masina am tot MANN si nu am avut niciodata probleme. ulei am cumparat mobil super 3000 5w40
            On: piesele de mai sus m-au costat 676.79ron + 200ron manopera(schimbare distributie+filtre+ulei) = 876,79 RON
            la service dacia din Targoviste/Razvad (cei din zona stiu care/nu-i dau numele pentru ca nu merita reclama) mi-au cerut pentru schimbarea distributie si revizie de 60000km 1680RON.
            o seara placuta.
            http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

            Comment


            • buna sunt nou pe aici am si eu un golan1.5dci85cp revizia la60533kmin 27.12.2011 106,46lei manopera 336,88piese la care se adauga tva.(5l ulei,filtru ulei,motorina,aer,cuzineti bara antiruliu

              la revizia de45000 am avut probleme cu regulatorul de presiune de pe pompa noroc ca mai era in garantie.crescuse consumul la 6-7l/100 in plus in relantiu galopa. Ma abureau ca e frig ca din cauza conditiilor meteo,condus sportiv pina am reusit sa-i conving sa o puna pe calculator si au amutit le dadea diferente de presiuni pe rampa si la injectoare
              Last edited by nistorgica; 19 January 2012, 18:59. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • sal ieri am facut revizia la 61500km:
                set placute frana 110 ron
                antigel glaceol rx tip d 3*21 =63 ron
                filtru aer boch 45 ron
                filtru motorina euro 3 mahle 120ron
                filtru habitaclu mam 70ron
                filtru ulei man 27 ron
                kit distributie original dacia renault 1.5 dci+cureaua de accesorii cu ac +3l apa distilata 500ron
                1l lichid frina ferodo 35ron
                mnopera 350ron
                pompa de apa este in regula nu prezenta urme de pierdere a antigelului mecanicii mi-au spus ca la dci pompele merg pina la 120000 km lejer probleme ar fi la mpi , lucrez cu ei de foarte mult timp .
                total 1320ron

                Comment


                • la 60.000 se schimba pompa de apa odata cu kit distributie?dci 85cp?
                  http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                  Comment


                  • Eu am schimbat cureaua si rola intinzatoare la 82 000km,la 140 000 schimb kitul de distributie.

                    Comment


                    • nu inteleg de ce fac astia asa diferente am un logan mcv dci 85cp din 2010 si eu treb sa schim distributia la 90 000 iar altul cu acelasi logan din acelasi an schimba distributia la 60 000.niste cretini

                      Comment


                      • Ştie cineva un importator, distribuitor de filtre MANN ?!
                        Vreau să-mi cumpăr filtrul de aer (C 3875/1) şi cel de ulei (W79) pentru Diesel-ul din semnătură, la care urmează să-i fac prima revizie, programată pentru luna Martie.

                        Comment


                        • Salut. Am 100k cu masina si vreau sa-i fac revizia. Pana acum am bagat ulei elf 10w40w si vreau sa-l schimb cu Castrol(unii ziceau ca motorul este mai silentios) dar nu stiu ce sa aleg intre 10w40w si 5w40w. O parere?
                          Toata lumea se plinge ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica.

                          Comment


                          • @Ampt vorbeste cu betii de la DaciaShop si sigur ai un pret bun la ele. Eu de la ei am luat acuma filtru de aer si de ulei cat si uleiul recomandat pentru masinuta mea si am iesit pe la 290~300 RON. Banuiesc ca trebuie sa ii pui ELF Solaris 5W30, daca este motorul euro 5. Au preturi foarte bune si pentru filtrul de motorina daca te intereseaza.
                            Super Oferte Accesorii Logan

                            Comment


                            • @ToranagaSama mulţumesc frumos pentru recomandare (deşi, sincer să fiu, abia acum ţi-am citit postul) !
                              Am fost astăzi pe la ei - DaciaShop - şi mi-am luat toate cele necesare pentru prima revizie.
                              Prompţi şi foarte serioşi, preţuri bune aşa cum ai spus !
                              Recomand cu toată încrederea !

                              Comment


                              • Poze cu produsele cumpărate de la DaciaShop !
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google