Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate stiu eu lichidul de racire si lichidul de frana se schimba la 4 ani(poate stiu gresit) iar lichidul de racire se schimba odata cu pompa de apa.
    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

    Comment


    • preț revizie iulie 2012

      Originally posted by Drogas View Post
      ramai tampit nu gluma, ce de bani
      Ăsta a fost cel mai bun preț la revizie - după ce am sunat la Adras(600), Cobălcescu(750), Dacoserv(500). Am luat ulei elf și am mai crescut 28 lei.

      Originally posted by Drogas View Post
      Sa nu imi spui ca placutele le-ai schimbat deja la revizia 2 de 30.000 km ? pentru ca mecanicul a zic ca nu mai tin mai mult de 2-3 mii de km ...
      Ba chiar așa - le-am schimbat la 30k acum un an, dar e drept că hârâia un pic.
      Acuma mi-a zis că le am uzate la 50%, deci la anu' musai le schimb.

      Originally posted by FLR View Post
      Din cate stiu eu lichidul de racire si lichidul de frana se schimba la 4 ani(poate stiu gresit) iar lichidul de racire se schimba odata cu pompa de apa.
      În cartea mea (logan 1.5 dci 85 hp, 2009) zice că lichidele astea se schimbă la 3 ani/90k (ca să-ți menții garanția).
      Last edited by latex2e; 16 July 2012, 17:08.

      Comment


      • Lichidele chiar nu au nimic, antigelul se schimba cand schimbi pompa de apa, lichidul de frana nu e musai sa il schimbi la 3 ani, daca nu faci raliu in coasta si mergi normal nu e nici o problema. Placutele mele au 42000 de km si fac 50.000 sigur cu ele...deci daca nu stai cu piciorul pe frana nu vad cum la 30.000 de km sunt placutele tocite .

        E un pic de ciupeala/japca din partea service'ului ca sa mentii garantia la masina

        Comment


        • Salutare,
          Putin ajutor va rog. Sunt posesor de Logan, an fabricatie 2009. Aseara am avut ghinionul sa ma intalnesc cu un magar (da, animalul ...) care statea in drum. Dupa ce am facut cunostinta cu el, atingandu-l cu vreo 10 km/h, rezultatul a fost urmatorul: capota fata stanga usor bombata, far fata stanga spart si niscaiva probleme la directie...trage stanga ..... cat m-ar costa un far second hand in Tulcea si daca stiti cat e verificarea directiei la Star Service pe Varianta in Tulcea?
          PS - magarul nu a patit absolut nimic, eu am fost magarul in ecuatia asta ...

          Comment


          • masina are 89.000 km si parca de ceva vreme se cam aude un zgomot de fond destul de deranjant, nu foarte tare dar neplacut totusi., la turatii > 2000.
            ce ar putea fi? ar trebui ceva schimbat,
            logan dci 70CP - 2007

            Comment


            • Poate pompa de apa sau vreun rulment la accesorii
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • am un logan 2007 noiembrie 1.5 dci ambition 70.000 km am schimbat filtrele .uleiul. ce mai trebuie sa schimb kit distributie ,kit accesorii ,pompa apa ,ce imi recomandati ?


                si mai am o problema se aude ceva la motor nu tot timpul,doar cand il apuca o bataie la motor cand stai la semafor se si simte bataia am pus un filmulet :

                Last edited by By Kyo; 26 August 2012, 21:46.

                Comment


                • Mergi intr-un service Dacia sau altul unde cunosti pe cineva sa-ti diagnostic mai precis, pentru ca se aude destul de rau "bataia" respectiva de la motor, si daca nu a fost schimbata distributia pana la 70.000km recomand sa o schimbi (pompa de apa la fel - vezi ce zice mecanicul, daca trebuie schimbata sau nu ... ) ... succes :-)
                  http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                  Comment


                  • Problema nu ar fi distributia ca aia duce 90 de mii fara probleme,eu asa merg mereu. In franta aceiasi curea se merge 90de mii,pompa de apa nu am schimbato niciodata si are 250 de mii daca-i pui numa lichid recomandat de fabrica original nu te lasa prea devreme,cat despre bataia ai de la motor e cam nasoala treaba ca trebuie desfacut motorul ca bataia aia nu e de tachet s-au fibratii de pe la carcasa filtului de aer s-au capac motor ca sa intamplat si asta pe la altii si s-au speriat.Mergi la un service bun si vezi care e treaba,sa ne spui si noua care era buba dupa.

                    Comment


                    • am fost zilele trecute la un service si am bagat masina pe tester, imi da eroare la un injector ( partea electronica ) acum trebuie sa schimb un injector complet si celalante 3 injectoare trebuie codate ca a fost umblat la ele si cine le-a facut nu si-a facut treaba cum trebuie . problema este ca eu am cumparat masina la 55.000 km a fost dat km inapoi la 97.000 si acum am 70.000 bataia la motor o aveam de cand am cumparat masina . cum am putut merge un un injector mort 15.000 km ?

                      Comment


                      • A venit timpul (4 ani) si km (90.000) pentru ca sa schimb distributia. Nu am facut rabat la calitate si am mers intr-un service non dacia prin care am si comandat piesele:
                        - kit distributie SKF .....450 lei
                        - pompa apa SKF........245 lei
                        - kit accesorii Dayco....400 lei (vroiam sa schimb decat cureaua, dar rola avea joc; nu aveau in stoc kit SKF)
                        - antigel Austroil ..........54 lei
                        - apa distilata .............4 lei
                        - manopera .................265 lei
                        TOTAL 1418 lei
                        Am vrut antigel Hepu, dar cei de la service nu au vrut sa-mi puna pentru ca nu are norma renault, iar dracovenia aia de austroil are. In concluzie : lefter pentru urmatoarele 2 luni.

                        Comment


                        • Distributie in Ploiesti 945 lei cu pompa de apa, rola si cureaua de accesorii+manopera.

                          Comment


                          • ce curele, ce role, ce pompa ?

                            Comment


                            • Mai bine detaliaza, pe componente.
                              Sunt chiar curios cum a rezultat suma asta, incluzand si schimbul pompei de apa...
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Salutare!
                                inca 4 luni si 80220km parcursi si iar bani pe revizie
                                mobil super 3000 5w40 bidon 4l = 120 ron (made in UE)
                                filtru ulei = 25 ron
                                filtru aer = 53 ron
                                filtru motorina = 106 ron
                                manopera = 0

                                filtrul de aer era imbacsit cu praf. buretele ala alb era acu negru. imi pare rau ca nu iam facut o poza si l-am aruncat direct...
                                O seara placuta
                                Attached Files
                                http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google