Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1. Filtru ulei pentru 1,5 DCI codul : 8200867976 – sau MANN W79 - este filtru de ulei pentru conditii grele.

    2. Nici nu a fost vorba ca un serviciu nu se plateste, (NU verificat directia, ci reglat directia, o operatiune mai ampla) dar daca asa intelegi tu, sau asa tragi concluzia din cele scrise mai sus, B-53-SDP...hai sa iti explic pentru nivelul tau:

    Mergi frumos la frizer, te pune pe scaun te intreaba cum si ce vrei, iti da cu pieptenul prin par, baga farfeca de forma 3 secunde si apoi iti cere 15 Ron cat pentru un tuns normal.
    Acum ai inteles?

    3. Alta faza la service BRAS din Iasi, in timp ce stateam langa mecanic sa vad ce si cum, mecanicul imi spune sa merg in sala de asteptare ca vrea sa fumeze o tigara si seful ii interzice sa fumeze de fata cu clientii, (dar de fumat din timpul de manopera asta nu zice ...nimic).
    Mentionez faptul ca de fiecare data, am vorbit frumos si am lasat vestitul "ciubuc".
    Last edited by Teddy; 17 November 2012, 13:50.
    Blue Diesel Tech

    Comment


    • schimba service ul tata.e normal daca schimbi cap de bara sa faci geometria asa gandesc eu.pana la urma ai schimbat distributia?bafta.
      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

      Comment


      • stie cineva codurile pt filtrele (ulei, motorina) pentru dci E4 din 2009 ? cel cu filtru motorina lung. am vazut ca exista cu senzor apa si fara,,, care e treaba ? e transmisibil ? il am pe masina si se pune pe urmatorul filtru ? multumesc

        Comment


        • Salutari NDL , la filtrul de motorina iti zic si eu ce mi-a zis mecanicul . La prima revizie , in 2010 spre sfarsit l-am luat de la AMG Pantelimon cu 150ron (senzor de apa inclus ) , si l-am schimbat cu totul , senzorul care a fost pe masina mi l-a dat mecanicul inapoi . Eu am zis ca nu am ce sa fac cu el , dar el mi-a zis sa il pastres + ca ar fi foarte scump (cel putin asa mi-a zis el ) , daca il cumpar separat (100ron ceva de genu ) . De la a 2-a revizie am acelasi senzor de apa (am 65000km , deci de la 15000km am acelasi senzor) iar 1 din fabrica il am prin dulap ca "back-up" .

          Scuzati de offtopic

          Filtrul de ulei din fabrica am avut filtru de benzina pe a mea(am verificat cu cineva 1.6 16v si erau identice) ) , filtrul de aer a fost cel pentru "conditii grele" cu burete negru , de origine e 90ron / iar Bosch 45ron .

          Comment


          • am inteles ca filtru de ulei de benzina ar deschide la o presiune mai mica decat cel de diesel si ca n=ar fi excelet pe dci... dar de auzit se mai aud destule.
            nu prea stiu cat rezista senzorul de apa, am doar vreo 59000 km. nu cred ca s-a schimbat. intrebam de coduri ca as vrea sa iau de pe piesenet.ro sau cum se cheama... ei m-au asigurat ca sunt100% dar poti sa mai crezi ?

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              stie cineva codurile pt filtrele (ulei, motorina) pentru dci E4 din 2009 ? cel cu filtru motorina lung. am vazut ca exista cu senzor apa si fara,,, care e treaba ? e transmisibil ? il am pe masina si se pune pe urmatorul filtru ? multumesc
              Filtru ulei cod origine - 82 00 768 927
              Filtru motorină cod origine - 77 01 478 547

              La filtrul de motorină, aşa cum s-a spus şi mai sus, poţi păstra liniştit senzorul de apă de la vechiul filtru (eu aşa am procedat de două ori până acum) !

              Comment


              • am o nedumerire pentru ca aici vad ca acel cod e pt duster si lodgy. o fi si pt logan E5. sa fie tot asta pe E4 ?! vad ca ei zic ca altul ar fi filtrul de logan.
                difera ultimile trei cifre: 913 in loc de 927

                Comment


                • am fost sa-mi iau filtre dar la cel de motorina nu corespundea codul de pe cutie cu cel de pe el.
                  are cineva idee cum trebuie sa fie ? n-am mai luat nimic. cred ca iar ajung sa fau bani multi la dacoserv
                  nu stiu ce sa fac. fiind vorba de diesel mi-e cam frica sa risc. voi ce ziceti ?
                  PS: ce m-a bulversat mai tare era ca am vazut si pe cutie, la acelasi lot, coduri diferite. desi stiam ca e in magazin serios.

                  Comment


                  • Eu il cumpar de la daciashop de cateva revizii incoace . Este cel care apare la ei pe site pentru euro4/euro5 . La a 2-a revizie am luat de la AMG Pantelimon ca luasem de euro3 filtrul de motorina

                    Comment


                    • Şi eu sunt la a doua revizie cu ulei şi consumabile cumpărate de la Daciashop !

                      Comment


                      • Am facut si eu azi revizia de 80.000km
                        service amg

                        Ulei Castrol magnatec diesel 10w40 b4 - 4l=110 ron
                        Filtru ulei original diesel = 35 ron
                        Filtru aer original = 25 ron
                        Filtru motorina original = 125 ron
                        Filtru polen valeo = 20 ron
                        Placute frana originale service =180 ron
                        Manopera = 70 ron
                        Total 565 ron
                        Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                        Comment


                        • 25 de lei filtru aer de origine ?! poate 75... cel mai ieftin de pe piata e la 55 lei

                          Comment


                          • Confirm :
                            Filtrul de aer codul: 8200431081 sau 8200989933 ... original Renault pt. conditii grele (cu burete negru) sub 56 lei nu exista.
                            Blue Diesel Tech

                            Comment


                            • asa arata filtru de aer
                              Attached Files
                              Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                              Comment


                              • cu 25 de lei ?! mai uita-te o data pe factura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google