Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am facut revizia de 20.000 km in pitesti la CNCD.toate bune si frumoase,uleiul lor,pana mi-a deschis filtrul de motorina cel vechi care fusese purjat la 10.000 km. mi-a stat inima cand am vazut ce poate fii in filtru,era toata motorina neagra si bag numai de la petrom nu din spatele blocului.asa ca fugiti fratilor de petrom cat va tin picioarele.
    sigpic........restul e NoSpeedLimit

    Comment


    • Offtopic: si crezi ca de la MOL arata mai bine filtrul? Io sincer bag de la Petrom de 3 ani si n-am avut nici probleme, nici motorina neagra cum zici tu dar cine stie....

      Comment


      • Filtru ala de motorina pot sa il curat si eu? se scoate greu? sincer nici nu stiu unde este am aer comprimat la lucru daca ajuta cu ceva

        Comment


        • Am facut si eu revizia de 40.000 km la AutoEuropa Timisoara.
          Cazul meu e mai special pentru ca la mine s-au schimbat la 34.000 km filtrul de motorina si placutele de frana, asa ca nu au fost foarte multe de facut.
          S-au schimbat asa:
          - filtru de aer
          - filtru de ulei
          - ulei DaciaOil, dar din'ala facut de Texaco
          - schimbat bec de la numar spate
          - cica purjat filtru de motorina la cererea mea (nea' mecanicu' nu cred ca se prea pricepea la acest lucru...a dat jos filtrul de motorina, mi-a scurs vre-un litru de motorina intr-o galeata, si a sters filtrul cu un servetel, nici vb de suflat, daca filtru este chestia aia mica cu 2 picioruse ca un triplu stecher)

          Toata orgia m-a costat 340 RON.
          :chair: :sign_war: :sword:

          Comment


          • ;blaze2k;sigur se poate...am explicat ceva mai sus cum(eu asa am facut)...nu e nevoie de compresor.
            ;TommyD; chestia aceea este senzorul de apa.Daca mecanicul l-a dat jos,a curs mizeria din decantor(purjare),dar cel mai bine e sa nu se desfaca senzorul,ci robinetul de pe lateral...pentru ca s-ar putea sa nu mai etanseizeze cum trebuie.Dar daca merge masina e ok.

            Comment


            • Andrei: cum recomanzi sa merg cu masina sa nu am probleme cu gazele la ITP?
              mers la 1800 e subturat?
              Daca din cand in cand fac un drum inafara din oras, mai ales inainte de ITP de vre-o cateva sute km? se curatza?
              Faza cu 15 min tinuta in 3500 nu recomanzi sau solutiile de curatzare?
              E eficianta faza cu 15 min la 3500 ture?
              Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
              http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

              Comment


              • Daca schimbi vitezele minim la 2000 rpm, o sa iei ITP-ul. Poti merge si cateva minute la 3500-4000 rpm, dar nu se intampla nimic, poate doar se curata putin turbina.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Originally posted by iuli81 View Post
                  Tony, citeste si tu macar ultimele 5 pagini din topicul asta si te asigur ca o sa gasesti exact ce te intereseaza.
                  Era mai simplu sa dai un raspuns....in eventualitatea ca si stii....Cert este ca nu totzi au timpul necesar sa stea si sa citeasca tot de pe forum. In orice caz intrebarea nu era adresata ptr tine asha ca.....

                  Comment


                  • Maine am programare la revizia de 10000 , o intrebare mai nelalocul ei , cam cat trebuie sa fie '' atentia '' catre dnu mecanic , voi cat ati dat ca sa se ocupe mai bine de masina?
                    Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                    Comment


                    • Un raspuns cat se poate de serios si off-topic...nu se da nici un fel de atentie!!!Eu cel putin nu am dat si masina merge .Pentru ce sa dai "atentie" sa isi faca treaba pentru care e platit?
                      sigpic

                      Comment


                      • @Tony: 350 lei costa, fara schimbarea placutelor. Si 500 lei cu schimbarea lor.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • La revizia de 20mii iam dat ceva la mecanic ca mia placut de el si cum sa dedicat masini
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by ovimiha View Post
                            Andrei: cum recomanzi sa merg cu masina sa nu am probleme cu gazele la ITP?
                            mers la 1800 e subturat?
                            Daca din cand in cand fac un drum inafara din oras, mai ales inainte de ITP de vre-o cateva sute km? se curatza?
                            Faza cu 15 min tinuta in 3500 nu recomanzi sau solutiile de curatzare?
                            E eficianta faza cu 15 min la 3500 ture?
                            itp-ul nu-ti masoara cantitatea de funingine de pe instalatie ci cantitatea de co2, asa ca poti sa lustruiesti tu cat vrei eshapamentul pe interior cat vrei, daca motorul iti da co2 la greu ai imbulinato, dar daca masina e in garantie teai scos, reglezi motorul gratuit. asa ca nu te agita sa cureti turbina. indiferent de situatie astia de la itp iti tureaza masina in gol la maxim timp de cateva minute bune, parca 10 sau 15 min, nu stiu sigur (pentru a se elimina funinginea de pe instalatie, cica da erori la senzorul lor daca ai funingine).

                            Comment


                            • Apropo de Itp, eu o sa-l fac in toamna si de aprox 3 luni am masina remapata si vreo 7000 km facuti. o sa am probleme?

                              Comment


                              • Am facut si eu revizia in sfarsit. Am o mica problema : cei de la service mi-au pus mai mult ulei cam cu 150-200 ml , este vreo problema , trebuie sa scot eu surplusul ? Pareri dupa revizie : serviceul este ok dar nu am observat schimbari majore in mersul motorului putere de tragere nu s-a schimbat foarte mult aproape deloc, consumul la fel este neschimbat , iar motorul parca face putin mai mult zgomot. Costul operatiunii 250 ron cu uleiul meu si completare agent frigorific in instalatia de a/c
                                Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google