Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ mentionez piesele le am achizitionat de la puiutzu07..cu multa stima

    @lord_ wader si a meu filtru tot cu pasla si portocaliu p margine e.
    Last edited by FLR; 13 April 2010, 19:37. Reason: Automerged Doublepost
    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

    Comment


    • Revizie 30k

      Tocmai am efectuat revizia de 30.000km la Dacoserv de pe soseaua Salaj.
      M-a costat asa:
      80 Ron 4l Mobil S2000 10w40 (oferta la Cora si am si un bon de 8 lei daca ma mai duc acolo)
      396 Ron Revizia= Manopera + Piese:
      113 Ron Manopera Revizie
      33 Ron Schimbat Filtru Motorina

      33 Ron Filtru Ulei
      99 Ron Filtru Aer cu pasla
      116 Ron Filtru Motorina


      Impresii:
      BUNE:

      - s-a lucrat ingrijit
      - am avut posibilitatea folosirii uleiului dorit
      - s-a lucrat relativ repede

      Rele:
      - pretul reviziei a diferit semnificativ de emailul primit in sensul in care mi s-a adaugat suplimentar inlocuirea filtrului de motorina ceea ce nu era precizat in email, dar pe viitor voi cere o factura proforma pentru a ma feri de surprize
      - o parte din operatiile prevazute in cartea de service nu au for efectuate:
      1. Diagnosticare calculatoare (cred ca e destul de importanta aceasta operatiune)
      2. Control presiune roti( nu foarte important, dar daca e in carte nu eu l-am pus)

      Pe viitor ma bate gandul sa:
      1. Schimb filtrul de aer cu unul K&N (in 3 revizii se amortizeaza)
      2. Schimb placutele de frana... dar as vrea niste recomandari eu oscilez intre
      EBC Green Stuff
      Ferodo(nu stiu exact modelul)
      EBC Black Stuff.
      De origine de la un magazin de piese sau chiar un service Dacia
      Ce parere aveti de ideile mele? Unde as gasi aceste produsemai ok la pretz dar si ceva serios, a avut cineva probleme/ montat filtru k&N pe Diesel de 85 cai?

      Comment


      • am avut eu filtru k&n pe masina.inca nu m-a convins in 10000km de avantajele lui

        Comment


        • Revizia de 30k km

          Am facut revizia de 30k km. Masina nu mai e in garantie.
          Am fost la AMI Auto (vis a vis de aeroportul Baneasa) pentru ca am citit la ei pe site ca in aprilie manopera e gratis daca iei de la ei consumabilele. Eu am fost sambata. Amabili baietii. Am sunat sa ma programez la revizie, am spus ce masina am, iar respectivul m-a sunat inapoi in aceeasi zi sa-mi spuna cat costa consumabilele si sa-i reconfirm programarea. Adica:
          - Filtru Aer Mann - 50 ron (ales de AMI Auto)
          - Filtru Ulei - 25 ron (ales de AMI Auto)
          - Ulei Castrol Edge turbo Diesel 5W40 - 4l la 148 ron (ales de mine)
          - Manopera - Gratis
          Total = 223 Ron
          Ulei au de mai multe tipuri la AMI auto, insa eu pun numai 5W40 si numai Castrol Edge Turbo Diesel. Daca nu aveau din asta nici nu faceam revizia la ei.
          Atentie ca sambata la Ami Auto nu merg casele, deci daca vrei bon, vii in cursul saptamanii sau mai vii odata pentru bon. Se plateste cash, ca nu au POS.
          In sala am stat langa masina si baietii (2 la numar) care s-au ocupat de masina mea mi-au raspuns la toate intrebarile. Deci a fost ok.
          Atentie ca la Logan intra mai mult de 4l de ulei. Eu am cumparat numai 4l de la AMI Auto, pentru ca mai aveam de la revizia trecuta un bidon de 1l cu care am completat.

          Comment


          • Salut,
            Poate cineva sa imi spuna si mie daca se poate pune filtru de polen la Logan?

            Comment


            • Da, se poate.. link
              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

              Comment


              • Am facut si eu prima revizie la 1.5 dci 85 avem 14600km:
                Filtru aer 74ron
                Filtru motorina 120ron
                Filtru ulei 32 ron
                Ulei ELF Turbodiesel 10W40 5L 174ron
                Manopera 116 ron
                TOTAL: 516 RON
                Revizia a fost facuta la reprezentata dacia, dar consumabilele au un adaos foarte mare, mai pe scurt lucreaza scump.

                Comment


                • Originally posted by Bogdan_p View Post
                  Am facut si eu prima revizie la 1.5 dci 85 avem 14600km:
                  Filtru aer 74ron
                  Filtru motorina 120ron
                  Filtru ulei 32 ron
                  Ulei ELF Turbodiesel 10W40 5L 174ron
                  Manopera 116 ron
                  TOTAL: 516 RON
                  Revizia a fost facuta la reprezentata dacia, dar consumabilele au un adaos foarte mare, mai pe scurt lucreaza scump.
                  Destul de mult ai dat la revizie ... data viitoare (numai daca vrei) sa intrebi la service daca iti dau voie sa vii cu piesele de schimb cumparate de tine si intreaba pe cei din club de la tine din oras unde poti gasi piese de schimb mai ieftine decat la reprezentanta ... un sfat prietenesc ... bafta :-)
                  http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                  Comment


                  • la urmatoarea revizie cred ca asa o sa fac, acum m-am uitat mai atent pe factura si manopera a durat 2 ore si 40 de minute, cam mult pentru un schimb de ulei.

                    Comment


                    • revizie 20.000 km dci 1.5

                      facut la dacoserv salaj.....cu piesele mele dar la mai putin de 2 luni am scurgeri pe la filtru de ulei.....in curand ma duc peste ei...ce ar putea fi? mi-au stricat garnitura la filtru sau nu l-au strans suficient???

                      Comment


                      • @slim_daddy40:sigur nu stiu nici eu, dar ori l-au strans prea tare sau mai deloc ... vezi sa completezi ulei daca ai pierdut pe la filtru ... numai bine :-)
                        P.S. : oricum "trage-i de urechi" sa se invete minte sa nu mai greseasca :-)
                        http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                        Comment


                        • Cei de la Service mi-au pierdut Carnetul de întreținere (mie mi-au spus că nu l-am dat ....). Aveți idee de unde pot face rost de unul nou ? Oricum am păstrat toate actele de la intervențiile făcute pînă în prezent, dar nu se știe niciodată.... În baza facturilor.....etc...etc... o să cer să mi se reconstituie istoricul, ștampilat...etc... Ce mă interesează însă în primul rînd e ce scrie acolo că trebuie făcut.
                          Last edited by Qvadratvus; 10 June 2010, 10:26.

                          Comment


                          • Buna ziua !
                            Urmeaza sa fac revizia de 15.000 Km sau 1 an la AMG Pantelimon. A facut cineva revizia acolo ? Iti accepta piesele proprii ? Cat a costat manopera ?

                            Va multumesc

                            Comment


                            • Am facut si eu astazi revizia de 40000km la AMG bucuresti
                              Ulei Castrol MAGNATEC DIESEL 5W-40 B4.5L:160 ron
                              Filtru motorina original(renault) :120 ron
                              Filtru ulei original (renault): 20 ron
                              Filtru aer original (renault): 60 ron
                              Manopera: 100 ron + 40 ron mecanic
                              Total:500 ron
                              Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                              Comment


                              • A facut cineva recent (aka dupa 1 iulie) revizia de 60.000km pentru 1.5 dci 65 cai/sau 85 ca piesele si banii tot cam aia sunt (cu AC adica schimbat si kit accesorii) ??
                                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google