Ledul Ars La Butonul Geamului Electric

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ledul Ars La Butonul Geamului Electric

    Mi s-a ars ledul si nu se mai vede butonul seara si nu stiu cum sa dau jos masca sau ce sa dau jos ca sa bun ledul. Ma poate ajuta si pe mine cineva.

  • #2
    Acolo nu e Led,e un beculet cu filament...ca sa il schimbi trebuie sa scoti butonul,ii scoti capacul declipsandu-l din cele 2 balamale si pe urma ai sa observi un capacel de plastic portocaliu.Scotandu-l vei constata ca are in el bagat beculetul....restul te descurci...
    sigpic

    Comment


    • #3
      sper sa iti fie de folos http://www.youtube.com/watch?v=qxPpZ79MVc0

      Comment


      • #4
        am si eu aceeasi priblema...credeam ca e led...si...mai multe info...se gasesc astfel de becuri|? albastre|? dar becuri pt celelalte lumini|?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Este acelasi tip de bec cu alimentare la 12V atat in butoane cat si in bricheta. Numai becul ce lumineaza consola centrala este diferit ca prindere in soclu, insa tot de 12V este. Ele se gasesc in comert, in special la magazinele de electrice/electronice.
          Becuri cu incandescenta de culoare albastra n-am vazut, insa poti pune led inseriat cu un rezistor potrivit.

          Comment


          • #6
            si mie mi so ars becul si m-am dus la servis ca aveam garantie,surpriza mi-or zis ca nu se poate schimba becu decat cu alt buton ca sunt capsate eu atunci i-am zis ok masina e inca in garantie si schimbatil,dansu o plecat o venit altul de la garantie,el imi zice se schimba becu nu sunt capsate.daca nu aveam garantie poate puneam botu si ii ziceam sa mil schimbe costa atunci 1mil jumate,dar nu trebuie sa dai jos tot ei mi-or dat jos doar butonul cu o surubelnita dreapta

            Comment


            • #7
              daca tot dai jos consola si vrei sa-ti schimbi becurile mai bine iti pui leduri parerea mea

              Comment


              • #8
                in targu mures nu am gasit becuri de aceleasi dimensiuni,la reprezentanta mi-au spus ca nu au si sa cumpar de la dezmembrari un alt buton si sa iau de acolo bec
                puna la urma am lipit pe plasticul ala galben un led galben la care am legat o rezistenta sau cum so numi si merge

                Comment


                • #9
                  Aveti aici un set pentru a inlocui toate becurile la cel mai bun pret zic eu: http://www.daciashop.ro/becuri-auto/set-becuri-consola
                  Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                  Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                  Comment


                  • #10
                    " LOGANU " mersi pentru tutorial.....si mie mi sa ars toata consola ) ...la ceata , blocat usile si ridicat geamurile m-am descurcat dar cele 3 de jos chiar era sa fac o prostie mare...nu vazusem cele 2 suruburi si tot dadeam cu surubelnita pe acolo sa scot masca aia )... mersi

                    Comment


                    • #11
                      Mie nu mi s-au ars, dar am schimbat toate becurile la butoane cu LEDURI SMD albastre (fara butonul avarii) + ceasuri bord. Recomand cei care doresc sa-si schimbe. Fata de culoarea originala portocalie, se vad mult mai superb. Mai ales ceasurile
                      Last edited by SylvyuGoogle; 13 April 2012, 00:15.
                      Şoferul prudent se uită în ambele sensuri înainte de a trece pe roşu

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google