Rampa Schimbat Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rampa Schimbat Ulei

    Stie cineva daca exista o rampa in Bucuresti unde sa-ti poti schimba uleiul ( eventual contra cost). Multumesc!

  • #2
    la ori ce service gasesti .dar totul contra cost daca te referi la o rampa uitata pe undeva sigur nu gasesti

    Comment


    • #3
      Nu cred ca-i nevoie de rampa pentru un schimb de ulei la motor. Urci masina cu rotile din dreapta pe-o bordura, sau ridici cu cricul si pui capre (metalice, butuci de lemn, etc). O bucata de carton sub spate, o cheie de 10 sa dai jos scutul metalic de sub motor. Apoi un castron ceva sub motor sa curga uleiul vechi... s.a.m.d. Cel putin asa fac eu. Ar fi buna si rampa, e drept ca-i mai comod, dar, cam greu de gasit.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        La orice service, nu cred ca'ti ia mai mult de 20-25 de lei. Fara sa te mai tavalesti pe sub masina si sa te murdaresti de ulei...
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • #5
          ridic-o pe cric, daca nu ai loc sub masina,desfaci surubu din baia de ulei, dupaia o lasi jos de pe cric, ca sa se scurga aproape tot uleiu ,si cat timp se scurge ulei, ii desfaci filtru de ulei si filtru de aer.,si gata nu trebuie rampa:d

          Comment


          • #6
            Multumesc!

            Comment


            • #7
              la 1.4 sau 1.6 se schimba aorecum usor dar la 16v filtru de ulei daca nu ai rampa te chinui rau asa ca mai bine dai banu si stai curat si odihnit

              Comment


              • #8
                cei care locuiti la curte va recomand sa va faceti o rampa (betonul si armatura nu costa mai mult de 200 RON) eu asta vreau sa fac la tara la bunici o rampa...in conditiile in care am sunat la dacoserv salaj si cu piesele mele mi-au cerut 120 RON MANOPERA la schimb de ulei si filtru aer. deci iesiti mult mai convenabil sa va faceti o rampa. (placerea de a verifica vizual lunar masina pe dedesubt este nemasurabila )

                Comment


                • #9
                  Am mai zis si pe alt thread..la 16 V 1.6 se schimba usor filtrul daca ai o cheie inelara de 14 si taiata in doua,,se lasa cam 10 cm lungime de la cotul cheii!

                  Comment


                  • #10
                    nustiu ,de ce sa vorbesc,eu am motor de ,1.4 mpi,si m-am gandit la al meu,dar am gandit gresit ,daca o avea alt motor de exemplu 1.6 16v nu ma bag sau 1.5 dci ,pentru ca nustiu..

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Niki B View Post
                      La orice service, nu cred ca'ti ia mai mult de 20-25 de lei. Fara sa te mai tavalesti pe sub masina si sa te murdaresti de ulei...
                      Corect, maaaxim 15-20 lei (poate fi si gratis daca iei uleiu de la ei, un service ceva).
                      Dar mai sunt unii care le place sa se murdareasca pe maini, cum sunt si eu ))
                      Scutul nu-l mai dau jos, se poate sterge bine cu carpa daca ai mana mai de pianist.

                      PS: si de aia 15 lei imi iau 3-4 beri pentru lucrul bun care l-am facut.
                      Cu ocazia asta se mai sterge si motoru...se mai verifica sa se vada de ce merge bine...

                      Comment


                      • #12
                        Ma Tavi, fiecare cu placerea lui!

                        Eu am incercat sa'i ofer o solutie omului, sa nu se duca cine-stie-unde sa caute o rampa doar pt. a face "economie".

                        Nu sunt impotriva acestui lucru (de a face singur cate ceva la masina), dar in lipsa asigurarii materiale, trebuie sa cautam o alta varianta.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • #13
                          S-a rezolvat: 50 lei la sevice. Data viitoare il schimb vara sa fie o placere sa te bagi sub masina la umbra.

                          Comment


                          • #14
                            Manopera 50 de lei?!? Doar pt schimbul de ulei?
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • #15
                              In Bucuresti poti sa gasesti si mai scump de atat (Manopera schimb ulei+filtru) si nu e vorba de reprezentante.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google