Revizia La 90.000

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizia La 90.000

    salutare,
    am si eu nevoie iar, de ajutorul vostru.

    prima mea revizie cu masina pe care o am de 5-6000km, si vreau sa o fac eu singurel.

    vreau sa fac revizia de 90.000km si vreau sa o fac eu singurel.
    cei de la reprezentanta dacia nu au fost cooperanti cand au auzit ca nu iau piesele de la ei.


    am inteles ca trebuiesc urmatoarele;
    ulei motor
    filtru aer
    filtru ulei
    verificat placute frana

    ce si de unde le pot lua (din bucuresti) , stiu ca trebuie o anumita serie la fiecare.

    va rog mult, sa imi spuneti ce si cum trebuie schimbat, verificat etc.


    revin cu mesaje si poze ulterior daca pot repara blestematia de camera

  • #2
    N-ai spus daca ai mai facut operatiunile astea.
    Daca nu, iti recomand un mester de cartier care sa-ti schimbe cele mentionate.

    Comment


    • #3
      am ceva experienta la dacia mea veche .
      ma prind foarte repede de cum trebuiesc facute lucrurile si pot lucra linistit si frumos.

      doar ca nu stiu ce materiale sa cumpar (ca sa spun asa)

      Comment


      • #4
        verifica si discurile si bujiile !
        poti verifica si tamburii si rulmentii spate.
        Last edited by ROY; 8 April 2011, 21:03.

        Comment


        • #5
          Originally posted by ROY View Post
          verifica si discurile si bujiile !
          discurile sunt okay din cate se simte la frana, le verific.
          bujiile le schimb, iau dinacelea cu 2 puncte de aprindere , am inteles de pe aici de pe forum ca ajuta, chiar daca se duc mai repede

          Comment


          • #6
            decat sa faci vreo prostie sa te coste mai mult,vezi la atelierele de reparatii cam cat te costa manopera daca vii tu cu toate consumabilele
            vezi ca sunt topicuri unde se discuta despre ulei motor,bujii placute frana cam tot ceti trebuie tie

            Comment


            • #7
              Originally posted by nikuniku View Post
              decat sa faci vreo prostie sa te coste mai mult,vezi la atelierele de reparatii cam cat te costa manopera daca vii tu cu toate consumabilele
              vezi ca sunt topicuri unde se discuta despre ulei motor,bujii placute frana cam tot ceti trebuie tie
              pe langa asta am un buget ff mic, trebuie sa fac si pompa apa si posibil si chitul distributie.

              am gasit acele topicuri dar nu am gasit exact , dupa acel cod, acea terminatie, cam ce ar trebui sa iau

              Comment


              • #8
                E bine sa fii optimist dar daca vrei sa faci o lucrare OK la masina ta, iti recomand sa mergi la un mester.

                Ca si control: ce cheie trebuie pt bujii? Ce cheie trebuie pentru busonul de golire ulei? Ce cheie trebe pt filtrul de ulei?
                .................
                Le ai in posesie macar...?
                Cati L de ulei intra in motor? Stii...?

                E bine ca esti harnic, dar nu o fa ruseste.

                Comment


                • #9


                  ia legatura cu ei. sunt foarte amabili si te poti intelege la preturi bune
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Octavian___32 View Post
                    E bine sa fii optimist dar daca vrei sa faci o lucrare OK la masina ta, iti recomand sa mergi la un mester.

                    Ca si control: ce cheie trebuie pt bujii? Ce cheie trebuie pentru busonul de golire ulei? Ce cheie trebe pt filtrul de ulei?
                    .................
                    Le ai in posesie macar...?
                    imi place sa fac eu totul cu mana mea, daca e sa nu pot, ma opresc si ma duc la un service si vad acolo ce si cum.


                    cheia pentru bujii o am , este in portbagaj.

                    cheie filtru ulei - http://www.busikaro.bizoo.ro/vanzare...are---AT-B01#1

                    cea pentru buson nu am, dar sper sa pot improviza. pot suda ceva la nevoie

                    incap 4.3l de ulei in motor.
                    iau 5 acum si data viitoare iau 4 doar.

                    sunt pregatit?




                    Originally posted by razvan05 View Post
                    http://www.loganclub.ro/forum/d_c_s_...ia-t20669.html

                    ia legatura cu ei. sunt foarte amabili si te poti intelege la preturi bune
                    am notat.
                    dau maine un telefon si incerc sa pot rezolva.
                    mercic
                    Last edited by WraiTh; 8 April 2011, 21:56. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      in afara de distributie cred ca poti schimba tot. cu ajutorul topicurilor colegilor sigur reusesti. esti pregatit. spor la treaba.
                      Nu sufar de nebunie, doar savurez fiecare moment al acesteia!!

                      Comment


                      • #12
                        mi-am pregatit la curte (tara) o mica groapa sa ma pot baga pe sub sa schimb uleiu.
                        saptamana urmatoare iau piesele, si o cheie pentru filtru ulei

                        mercic mult, sper sa pot reusi, si daca merge, pot face si cateva poze.

                        Comment


                        • #13
                          iti urez bafta !
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • #14
                            nu stiu de ce te complici,eu am schimbat uleiul cu 10 ron,cu uleiul meu si filtrul meu si m-am dus la un servis si l-am intrebat cat ma costa sa schimb uleiul la ei si mi-a raspuns ca 10 ron,deci nu are rost pt 10 ron sa te murdaresti,parerea mea,si filtrul de motorina 20 de ron,deci nu merita,eu unu nu mas complica,si filtrul de aer la-m schimbat eu.bafta.

                            Comment


                            • #15
                              spor la treaba daca esti gata.
                              Nu sufar de nebunie, doar savurez fiecare moment al acesteia!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google