Scartait Scaune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by nr4 View Post
    usa dreapta spate nu se mai deschide din interior - nu a fost utilizata de 5 ori (masina are 4 luni si e stricata cam de 2 luni)
    Vezi ca la broastele usilor spate este un "comutator" care are aceasta functie: "sa nu mai poti deschide usa din interior"...E pentru copii mici...Dal in partea ailalta si o so poti deschide si din interior

    PS: daca ai o poza cu broasca iti arat care ii comutatoru
    ...de doi lei :p

    Comment


    • #77
      Multumesc pentru sfat. Am gasit comutatorul si acum merge foarte bine usa, chiar ma bucur ca nu am fost la service cu ea(am fost scutit de un drum).

      Comment


      • #78
        A inceput si la mine faimosul scartait la scaun. Problema mare e ca nu vrea sa scartaie decat vreo 5 minute, dimineata in special, dupa care se linisteste brusc si din motive necunoscute. Intrebarea este chiar nu am ce sa-i fac acasa ? Pentru ca pana ajung la dealer se linisteste si ori ma iau oamenii cu parul ca-mi bat joc de ei ori spun ca sunt paranoic Sau macar cum sa-l conving sa scartaie vreo 20 minute cat dureaza drumul pana la dealer ? As astepta pana vine iarna ca poate va scarai mai tare, dar mi-e ca ies din garantie pana atunci ....

        Comment


        • #79
          Cateodata la mine scartie locasul unde se baga centura de siguranta bineinteles cand e purtata centura.
          Ce pot sa ii fac sa pun putin ulei in el sau sa il ignor?
          Last edited by vdmihai; 26 August 2008, 22:41. Reason: greseala
          sigpic
          !

          Comment


          • #80
            @nsa Spune-el doar sa-ti unga arcurile de sub scaun. Atata tot. De ce? Pentru ca UNEORI scartzaie.

            Comment


            • #81
              Am avut si eu probleme cu scartaitul scaunului soferului. Am umblat pe la 3 service-uri (deja imi pierdusem speranta ca cineva o sa poata sa ma scape de acel scartait enervant) pana cand au reusit sa il faca sa dispara. Reparatia a constat in gresari ale armaturii, insa nu am fost eu de fiecare data cu masina la service, nu pot sa va zic daca au mai facut si altceva. Nu au inlocuit insa nimic. Trebuie sa dati totusi de un mecanic priceput, lucru de care nu am avut noroc la primele interventii. Acum am alta problema: un trancanit in stalpul central din partea stanga. Nu mai rezist insa psihic sa ma duc la ei pana la revizia de 2 ani. A mai avut cineva problema asta?

              Comment


              • #82
                Si eu ziceam ca e de la scaun, dar e de la centura de siguranta, cand e pusa, scartaie ceva in sitemul de inchidere....

                Comment


                • #83
                  Se rezolva cu niste WD-40 introdus in cupla centurii.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #84
                    Aha,o sa pun. Merci

                    Comment


                    • #85
                      Buna ziua,

                      Sunt si eu posesoare de logan 1,4 mpi...Si imi scartaie centurile de siguranta sofer/pasager fata.

                      Am vazut ca discutati de WD-40. Ma puteti ajuta va rog cu mai multe informatii...Banuiesc ca este un ulei ceva....Unde il pot gasi?


                      Multumesc.

                      Comment


                      • #86
                        Nici eu nu am gasit, drept e, ca am cautat numai in vreo 2 locuri.

                        Comment


                        • #87
                          @yupi: WD-40 se gaseste in hypermarket-uri sau la magazinele de bricolaj (Briscostore, Praktiker). Dai cu el in cuplele/rolele centurilor si dispare sunetul. E un spray.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by gigiman View Post
                            Si eu ziceam ca e de la scaun, dar e de la centura de siguranta, cand e pusa, scartaie ceva in sitemul de inchidere....
                            Asa a fost si la mine, eram ferm convins ca e scaunul pana intr-o zi cand am uitat sa-mi pun centura si nu mai auzeam nimic. Am pus WD40 in cupla centurii si acum e liniste totala

                            Comment


                            • #89
                              La piese auto gasitzi sigur wd 40 .. Io de acolo lam luat
                              turbo makes torque and torque makes fun

                              LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                              Comment


                              • #90
                                Am observat ca se gaseste spray cu vasilina. WD 40 e pentru rugina

                                unde trebuie dat cu asta. Dupa cum s-a spus si mai sus in cupla centurii la ambele scaune si la cel al soferului trebuie sa va uitati si la sistemul de reglare pe inaltime ca mie din acele imbinari imi scartaia.
                                cel mai usor dai scaunele afara: cu torx de 20 desfaci plasticurile de pe margini si cu o tubulara de 13 desfaci scaunu pur si simplu ;)
                                spor la desfacut
                                turbo makes torque and torque makes fun

                                LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google