Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by emylogan View Post
    fiecare face cum crede ca e mai bine...eu asta recomand...
    nu numai eu... ci fabrica...
    fabrica recomanda 5w40. la fel si companiile elf si castrol. vezi ce scrie.



    http://www.castrol.com/castrol/ifram...tentId=7044829 introdu la medel search,Dacia si ia dci 50w si vezi recomandarea.
    Last edited by B997NDL; 5 February 2012, 23:08.

    Comment


    • Originally posted by emylogan View Post
      singul ulei venit din Germania este liqui moli...
      nu ca ar scrie pe el made in germani...
      codu de bare incepe cu cifra 4, codul de germania...eu folosesc de ceva timp si sunt multunit... ce ai aratat tu in poza nu e ok, se recomanda pentru diesel 10 w 40 indiferent de anotimp...
      poate cumva si aral...
      Colegu, si castrol pe care-l foloseam inainte tot "din germania" venea deoarece avea la inceputul codulului de bare cifra 4. eu am renuntat la el pt ca nu-mi placea cum mergea motorul cu el, era zgomotos. Cu uleiul nou este altceva, parca am motor electric....Si chiar daca am diesel folosesc 5w40, pt diesel este EXCLUS A SE FOLOSI ...W30.
      Cainele care latra nu musca!

      Comment


      • @fordiesel da tu ce ulei folosesti?
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • Originally posted by Octavian___32 View Post
          Asa tare fan sunt incat data viitoare voi baga Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40, produs in Germania.

          Am vrut si acum la ultimul schimb, dar (la acelasi magazin, import direct Germania) era diferenta mica fata de Mobil1 , 40 lei/L LiquiMolly si 45 lei/L M1...si am zis ca pt 15 lei sa merg pe ce am mers pana acum.
          Dar gata, o sa schimb data viitoare.

          @Bossake , ai bagat pana la urma LiquiMolly ?
          Da, am bagat de vreo 2-3 luni, am deja vreo 3000km. Becul la ulei acum pe frigurile astea -10 -15 grade se stinge doar o idee mai tarziu decat cu 0w40, iar despre zgomotul in turatii la prima vedere e super ok, insa din cauza vremii chiar nu am apucat sa ii mai dau forje ca alta data ). Probabil prin primavara o sa ma lamuresc d-abia.
          Din cate citeam pe aici, nemtii cica ar fi ceva mai pretentiosi la "marketingul" de pe bidonul de ulei. La uleiul asta scrie clar "vollsynthetisches", ceea ce inseamna complet sintetic. asa arata bidonul: http://www.autoteilestore.com/ats/im...2744117&size=l
          singura chestie e ca nu are aprobare de renault, dar nu stiu cat conteaza asta. La Liqui molly sunt mai multe tipuri de 5w40, unele au si aprobare de reno(5w40 top tec 4100) dar in mod normal asta e cel mai bun dintre ele.
          Ce as mai avea de adaugat e pretul, eu l-am luat la 160 lei 5 litrii(totusi l-am luat direct de la importator). De asta nu stiu exact ce sa zic despre cat de sintetic e uleiul asta, eu am o vorba in general cat dai atata face. Chiar mi s-ar parea dubios ca Liqui Molly sa aiba la 32lei litru ulei 100% sintetic, iar Elfla vreo 30-35 uleiuri mediocre.

          In afara de Liqui Molly cred ca doar Aral mai produce in Germania. restul au mutat productia in alte tari. poate ma insel.
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • @ford: De ce ar fi exclus a se folosi 5w30?

            Comment


            • Cred ca se refera la motorul 1.5 DCI la care in carte nu apar decat indici de vascozitate w40 ....la alte motoare chiar se recomanda 5w30 cel putin la alea cu DPF
              In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
              sigpic

              Comment


              • In carte la 1.5 dCi spune sa nu se foloseasca ulei cu indice la cald 30, asta include 0W30/5W30/10W30.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • La Dci-ul E5 de 90 de cai, se recomanda 5w30, sau mai bine zis, Elf Solaris.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • O scanare dupa Carnetul de intretinere, in cee pe priveste norma de ulei la cele 2 motorizari
                    Attached Files
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • corect IancuMic!
                      si foarte ciudat?!merge chiar si 10w40 la benzinare.
                      oare nu s-o strica motorul cu el? vad ca nu e pomenit deloc pe aici.

                      Comment


                      • Nu e pomenit pt ca lumea nu prea foloseste 10w40 in benzinare, cel mai des vezi 5W30 sau 5W40 sau 0W40.
                        Toate astea sunt peste un clasic 10W40 din toate p.d.v.

                        PS: desigur ca poate veni Unicul si va da exemplu Motul 10W40, dar vorbim la modul general, un 10W40 e net inferior la celelalte.

                        Adica cam cea mai proasta alegere pt un benzinar.

                        LE: n-ai vrea sa vezi cum curge un 10W40 la -14 grC (cam cat e acum la mine in curte).
                        Defapt cum nu prea curge, e marmelada/fineti/maioneza.
                        Last edited by Octavian; 6 February 2012, 21:58.

                        Comment


                        • un ulei sintetic poate avea vascozitati de la 0w20 la 20w60. unul mineral nu

                          in Franta se gaseste ELF 10w40 100% synthetique sa zic asa

                          este special conceput pentru gama 1.4 16v - 2.0 16v care au toate culbutori hidraulici

                          Comment


                          • Desi ma repet: Supernova 1.4 Mpi >200.000 km - Elf Competition ST 10w40 de cand a fatat-o ma-sa. Un singur reglaj de culbutori, motorul toarce si trage fara sa dea vreun sentiment ca are kilometri aia.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • ...si schimbat si la 20000 km te pomenesti ))

                              Si Mercedesu lu tata-meu are 400000 km la bord (cat stiu eu....) si a mers numai cu 15W40, si mai nou (de vreo 40000 km) cu 10W40.

                              Comment


                              • Schimbat la 10-12.000 maxim
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google