Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aha, deci eu vorbeam prostii cu multa vreme in urma, vis a vis de 300V
    sigpic

    Comment


    • Pai da, acolo se vede clar ce zama e buna si ce zama iti face motoru varza acra.
      La asemenea tratamente nu prea are ce cauta un ulei de buget (Magnatec, Mobil S) in motor.

      Poate daca bagai Elf 5W40 tinea la fel de bine ca si cu Motul

      Comment


      • Originally posted by vitriol View Post
        Martorul de ulei se aprinde doar daca presiunea uleiului este scazuta, iar aici vorbesc strict de Logan. La alte masini se poate aprinde si daca nivelul uleiului in baie este la minim.

        @LCM: poti sa folosesti M1 0w40 cu toata increderea. Nu-l asculta pe Octavian care are chef de caterinca.
        Se aprinde si la Logan in curbe sau frinari bruste atunci cind e nivelul minim.E data ca anomalie in manualul de intretinere.

        Comment


        • Da...asa stiam la Dacia 1300 ca trebuie sa completez cu ulei, cand luam curba stanga asa mai tare se aprindea becu de ulei ))))

          La Logan mpi cred ca ar trebui sa ai sub 2 litri in baie sa se intample asa ceva.

          Comment


          • Mobil1 0W-40 este un oloi de top, esteric veritabil, unul din standardele industriei
            sigpic

            Comment


            • ...si tot e sub Motul gama 300V...sunt subiectiv, dar asta e adevarul.
              Inca n-am vazut un ulei de producator cunoscut (5W40 sau 0W40) care sa aibe rez la forfecare HTHS la 4,5...
              Daca stii te rog sa-mi spui si mie.

              Mobil1 0W40 are 3,6 HTHS.

              Valoarea HTHS e cruciala la motoare supuse la forje prelungite.

              Comment


              • Stai tu linistit ca nu-mi crapa motorul cu el
                sigpic

                Comment


                • si daca a trecut 1 an si am facut si nr de km 10000 ce se poate intampla la un dci? no cash for oil

                  Comment


                  • Nu se intampla nimic dar presupun ca-l poti schimba in cateva luni.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • da in 2 luni

                      Comment


                      • Originally posted by dr_mke View Post
                        Stai tu linistit ca nu-mi crapa motorul cu el
                        Pai nici mie nu-mi crapa, doar vroiam sa justific (si pt mine) de ce costa atata un Motul gama 300V .

                        Si revin, stii cumva vreun ulei 0W40 sau 5W40 care sa aibe HTHS peste 4 ?
                        Sunt convins ca pt utilizarile noastre un 3,5 HTHS real(!) este OK, dar asa ca idee...

                        Comment


                        • N-are cum sa aiba, amu' pui si tu intrebari fara rost
                          sigpic

                          Comment


                          • Pai si cum? Motul e singurul oloi accesibil care sa aibe peste 4 HTHS?
                            Chiar nu mai este nici unul?? (0W40 sau 5W40)

                            Nu am verificat la Amsoil cum sta treaba.

                            Comment


                            • Originally posted by vily pisica View Post
                              Se aprinde si la Logan in curbe sau frinari bruste atunci cind e nivelul minim.E data ca anomalie in manualul de intretinere.
                              Pai se aprinde in curbe sau franari pentru ca uleiul se plimba prin baie iar pompa nu mai trage. Deci iti indica faptul ca nu ai presiune.
                              La alte masini, atunci cand nivelul este minim, becul la ulei sta aprins atunci cand masina este pe plan drept.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Am luat Motul 300V Factory Line 10w40 pt motocicleta, am prins oferta cu 195 lei bidoul de 4L pe Performance-shop.ro Cred ca e un pret foarte bun. La moto nu folosesc numai Motul, nu prea m-as risca sa bag altceva. Masina nu vede asa forja si mai am cateva luni bune pana la revizie sa ma gandesc ce ulei sa ii bag.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google