Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie uleiul asta imi face cu ochiul;merita ...aruncat in motor.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • il gasesti pe site uri in Franta. cu tot cu transport ajunge la un pret care nu renteaza

      Comment


      • Originally posted by alessandro View Post
        Elf Evolution SXR 5w40 la 8000 km. este auriu roscat si transparent
        http://www.youtube.com/watch?v=a1Lku...ature=youtu.be
        Desi nu e un criteriu, arata bine la culoare ))
        La mine dupa ~7000 km cu Mobil1 0W40 e clar mai inchis la culoare, e maroniu bine.

        Comment


        • si acum pe caldurile astea 30-33 grade dupa forja, motorul nu isi schimba zgomotul si ramane la fel de tonic.

          forja nu inseamna de 3 ori 6000 rpm

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Mie uleiul asta imi face cu ochiul;merita ...aruncat in motor.
            Si mie imi place cum arata Excellium Full Tech 0W30. Daca iese la peste 45-50 lei / litru deja nu mai merita.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Si eu am remarcat Excellium-ul Full Tech 0w30 ca sta bine pe fisa tehnica, dar nu se gaseste absolut deloc la noi, n-am gasit nici un magazin online sa-l vanda. Nu cred ca ar costa mai mult de 160 de lei bidonul de 4 litri, la banii astia iti poti lua Mobil 1 New Life 0w40 care e mai bun. Eu sunt 51% setat pe Aral Super Tronic 0w40 la urmatorul schimb, e un chilipir la 130 de lei bidonul si fisa tehnica e buna si sper sa fie reala.

              Comment


              • Pe bidonu de 0W30 scrie 100% sintetic, pe celelalte nu.

                Cam asta-i ce am vazut io

                Eu as merge pe Elf 0W40 pt ascutitorile noastre.

                Comment


                • Originally posted by Shakar View Post
                  Si mie imi place cum arata Excellium Full Tech 0W30. Daca iese la peste 45-50 lei / litru deja nu mai merita.
                  Dupa parerea mea e unul din cele mai bune uleiuri ale celor de la Elf; pacat ca nu-l gasim si pe la noi.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Se tot vorbeste de schimbatul la culoare a uleiului la un benzinar, intreb, nu este mai bine sa se innegreasca mai repede (asta dovedeste ca are aditivi de calitate) ?
                    La un 1.2 16v ce ati alege calitate/pret pentru urmatorul schimb comparativ cu ce am acum in motor pus de fabrica (DaciaOil 5w30, actualmente aprox.100 ron-4L), Mobil1 0w40 new life, Elf Evolution SXR 5w40, Castrol Edge 5w40, 5w30, sa-l pot folosi in toate anotimpurile. Masina are 2500 km si nu fac mai mult de 8000 km/an.

                    Comment


                    • 0w40 Mobil 1, e clar the best
                      Treaba cu inegritul nu mi se pare edificativ raportat la performante
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Daca din uzina vine cu 5W30, asa de nou as baga Mobil1 5W30 ESP.

                        Si vara e bun, am avut in a mea si vara pe arsita pe circuit (forja continua) s-a comportat ireprosabil (ceea ce nu pot spune de DaciaOil, asa tare m-a speriat dupa ceva forje incat dupa 2500 km l-am dat afara. Aveam vreo 60000 km pe vremea aia).

                        Comment


                        • Originally posted by mike-5 View Post
                          Se tot vorbeste de schimbatul la culoare a uleiului la un benzinar, intreb, nu este mai bine sa se innegreasca mai repede (asta dovedeste ca are aditivi de calitate) ?
                          La un 1.2 16v ce ati alege calitate/pret pentru urmatorul schimb comparativ cu ce am acum in motor pus de fabrica (DaciaOil 5w30, actualmente aprox.100 ron-4L), Mobil1 0w40 new life, Elf Evolution SXR 5w40, Castrol Edge 5w40, 5w30, sa-l pot folosi in toate anotimpurile. Masina are 2500 km si nu fac mai mult de 8000 km/an.
                          In acelasi timp uleiul care isi schimba culoarea relativ mai repede, e posibil sa se oxideze sau sa se "arda" mai repede.
                          Cat despre ulei, poti folosi fara stres Elf-ul; la ~8000km pe an , arunci banii de pomana pe mobil, mai ales ca am senzatia ca nu exploatezi la maximum performantele acestui motor.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • mike ia un ulei ieftin elf la 80 ron 4 l, si nu te doare capul!

                            Comment


                            • @IancuMic, deduc ca e greu sa vezi doar pe joja daca un ulei s-a innegrit din cauza aditivilor buni sau oxidarea,"arderea" lui.
                              Referitor la exploatarea motorului, deocamdata ii dau 3000-3500 rpm pentru ca are doar 2500 km, dar nici dupa ce se mai lasa motorul nu cred ca o sa vada mai mult de 4000 rpm ca deja peste 3500 rpm e zgomotos.
                              Last edited by mike-5; 5 May 2012, 11:16.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google