Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bad_hrc View Post
    Si mie mi se pare mai silentios cu M1 Esp Formula fata de Motul x-cess si Dacia oil, dar nu-mi place ca s-a maronit si nu am nici 2000km.
    Nu s-a maronit degeaba.
    S-a mai spus asta, un ulei bun trebuie sa neutralizeze oxizi si alte cele in motor.

    A mai fost un caz p-aci, a bagat Mobil dupa nu stiu ce ulei folosit, si s-a maronit/innegrit repede, asta si face, curata motorul de depuneri.

    Originally posted by darksid3 View Post
    Eu am sesizat la BMW: Cu M1 ESP Formula, motorul e mai silentios decat cu Castrol Edge TD 5w40. ................ ..........Aral.
    Si frate-meu la A4 (2.0 tdi) a remarcat ca e oleaca mai putin zgomotos cu M1 ESP 5W30, comparativ cu Aral Supertronic III 5W30 LL, asta s-a bagat in Germania.
    Last edited by Octavian; 7 May 2012, 22:18. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • eu mi am luat mobil1 0w40 turbo diesel care o sa l schimb pe la toamna.ce parere aveti despre el?
      Attached Files
      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

      Comment


      • parca il aveai de vanzare?de ce se pune 0w40 la diesel?

        Comment


        • Originally posted by Octavian View Post
          Nu s-a maronit degeaba.
          A mai fost un caz p-aci, a bagat Mobil dupa nu stiu ce ulei folosit, si s-a maronit/innegrit repede, asta si face, curata motorul de depuneri.
          Am avut Dacia Oil 2 ani (cate 10.000km), cand l-au scos din motor era doar putin schimbata culoarea dupa care Motul x-cess (tot 10.000km) care tot asa s-a maronit putin de tot. Acum M1 Esp s-a maronit bine de tot, l-am bagat galben si este destul de inchis la culoare, daca isi face treaba cum trebuie poate sa se faca verde, mov sau ce culoare vrea el am sa pun o poza cu joja maine.

          Comment


          • Originally posted by FLR View Post
            eu mi am luat mobil1 0w40 turbo diesel care o sa l schimb pe la toamna.ce parere aveti despre el?
            Daca as avea dizalos (am mai spus) numai d-astea as baga: Mobil1 0W40, EDGE 5W40, d-astea de top.
            Motivul: sa protejez cat mai bine turbina.
            La multe turbodizaluri pica din cauza uleiului prost si/sau neschimbat la timp.

            De ce foloseste uzina 10W40 de la prima umplere...numai ei stiu.

            Comment


            • am la vanzare(am o sursa buna de unde pot lua la pret f bun)in magazin e in jur de 190ron/4l
              asta ma intreb si eu...cum sa bagi in motor nou 10w40 e bataie de joc.
              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

              Comment


              • ce inseamna pret f bun ? e 100% adevarat?

                Comment


                • nu nu e bunica
                  http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                  Comment


                  • pt ca se vehiculeaza multe fake-uri din ce am afalat pe aici... si dac e un pret ff bun "iezasta o esplicatie". deci cat costa bidonul? am inteles ca ai la vanzare.. nu?

                    Comment


                    • Sumaral-Racing SRL office@sumaral.md
                      09:10 (acum 33 minute)

                      către mine
                      Buna ziua Alexandru ,
                      La moment in stoc sint produsele jos numite. Pretul este respectiv:
                      ELF HTX 805 5w50 1L = 22.61 Euro/buc
                      ELF HTX 835 15w40 1L = 19.45 Euro/buc
                      ELF HTX 835 15w40 5L = 97.23 Euro/buc
                      With best regards,

                      Angela Maretchi.
                      tel:+ 373 22 925511
                      mob: + 373 69 13 18 26
                      fax:+ 373 22 42 26 57
                      e-mail: office@sumaral.md

                      Comment


                      • Pentru FLR : pe pagina oficiala Mobil 1.com.ro apare alt ambalaj la Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40 , al tau ce data de fabricatiei are ? Or fi schimbat intre timp eticheta si culoarea la capac ? Unde este fabricat al tau , care sunt primele doua cifre de la codul de bare ?

                        Comment


                        • Pe site-ul romanesc toata din gama M1 au etichetele cu linia aceea in diagonala, pana sa apara astea noi, toate etichetele aveau designul ca pe bidonul lui FLR. De exemplu pe site-ul din Franta M1 Turbo Diesel 5w40 si 0w40 sunt singurele care le arata cu eticheta "veche".

                          Comment


                          • Matei codul de bara este:5 055107 456200.
                            NDL pretul e pus la bursa.
                            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                            Comment


                            • @ alessandro - si tu vrei sa pui asa ceva ? Avand in vedere ca tu mergi cu masina pe strada si schimbi uleiul la ~15 000 km, nu iti recomand uleiuri de tipul ala. Alea sunt facute pentru sesiuni pe circuit, in fisa tehnica la unele HTX-uri chiar scrie ca recomanda sa fie schimbate dupa cursa. Desi ofera protectie excelenta la forja nu sunt "de cursa lunga", probabil nu au detergenti in compozitie si nici aditivii necesari pentru folosire in masina de zi cu zi. De aia nu exista cel mai bun ulei ci cel mai bun ulei pentru aplicatia respectiva. La ce faci tu cu masina categoric exista alte variante mai bune (si mai ieftine eventual), la banii aia iti iei 300V care este excelent si este ok pentru intervale de 10-15 000 km. Eu as incerca AMSOIL, exista importat in Romania de o firma mare de tuning si ai de unde alege, pretul este ~ la fel, 80-90 lei / qt pentru produsele de top si sunt ok pentru every day use.
                              Last edited by Shakar; 8 May 2012, 11:58.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • chiar la asta ma gandeam si eu

                                o sa dau mail la Elf Racing sa ne lamurim

                                nu vad de nu l as putea tine 10.000. prin fisele tehnice sunt mentionati si ceva detergenti pe acolo.

                                P.S. 300v este mai scump decat HTX.

                                P.S. si unele 300v uri au referinte clare pentru circuit, coasta, etc. nu vad de ce HTX urile ar fi diferite cu ceva in compozitie
                                Last edited by alessandro; 8 May 2012, 11:59.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google