Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu ma refeream la Lancer evo, Supre Turbo si la GT R uri. Prin astea baga japonezii Eneos 0w50

    Nu am reusit sa aflu de ce naiba prefera Eneos in loc de Sustina

    Sent from my XT311 using Forum Runner

    Comment


    • Mie imi place thread-ul asta, ca mai aflu nume noi de uleiuri.
      Alexe, unde le gasesti tata?

      Fac si eu o comparatie intre Total Quartz 9000 si Mobil ESP, la o motorizare diesel .6 hdi, pe o perioada de zece mii km: nicio diferenta notabila. Motoarele au mers la fel, doar ca din total a mai mancat putin, din mobil se pare ca nu.

      In cealalta am mobil 3000 sau 300 cum dracului ii spune. Ultima revizie a fost facuta la 20.000 km, si nu a sughitat. Nu inteleg cum poate totusi sughita un motor de logan ce poate suporta abuzuri crunte (vezi fostul motor al lui groza, actualul motor al lui dsign, si alti nebuni din Timisoara ce le folosesc la capacitatea lor maxima - apropo, oare Streulea ce ulei o folosi din moment ce merge cu al sau dci cu 6000 rpm?).

      Comment


      • Acelasi gen de discutii intyerminabile ca aici se intalneste si pe alte forumuri ale altor marci precum bnw audi reno mitsubishi honda samd. Si nu numai la noi in tara ci mai peste tot

        Din punctul meu de vedere trebuiesc luate ca atare si tolerate by default

        Sent from my XT311 using Forum Runner

        Comment


        • Am facut si eu schimbul de ulei ,am pus elf evo srx 5W40 la 29 lei litru si filtru purflux la 17,5 lei. Ca o prima impresie, becul la ulei s-a stins mai repede decat cu uleiul vechi ( elf evo srx 5W30), verificarea am facut-o in dimineata asta.Ca zgomot parca e la fel, ramane sa vad cum se comporta in timp, uleiul vechi( filtru a fost tot purflux) l-a cam papat cam 600 ml la 6200 km. Regimul de lucru al motorului cam inuman, 3 km dus pauza de 8-10 ore apoi 3 km intors , zi de zi nici nu are timp apa sa ajunga la 4 liniute, iarna abia daca ajungea la 2 liniute.

          Comment


          • Stai amu Cezare, mai are de incercat Lubrolene, ca-i tot made in Japan, Silkolene, IPONE, si asta-i doar ce-mi veni in minte amu'

            Cel mai util ar fi sa-si monteze o sonda de temperatura a uleiului. Motorul de 1.4 de pe SN personala a fost ''abuzat'' cum nu cred ca va ajunge motorul lui sa vada, a fiert pur si simplu pe urcari abrupte la altitudine mare in mai multe randuri, a puscat o garnitura de chiulasa si-a spart un diferential cu Motul 300V Chrono 10W-40 in el, care arata perfect la schimb.

            Pe langa sonda de temperatura a uleiului n-ar fi rau sa vaza si presiunea, valori care au tendinta sa mearga invers una fata de alta. In plus, se mai pot monta racitoare de ulei, caz in care mergi la fel de frumos si cu un semisintetic pentru ca sta in temperatura optima si nu se futeaza

            Nu crapa Porkeru' cu M1 0W-40 si ne facem griji pentru Logan
            sigpic

            Comment


            • Eu am dat 260 lei pe 5 litri, tu dai 250 tot pe 5 litri de M1. Deci nu vad ce este asa socant

              In legatura cu regimul...prefer sa admir peisajul si sa ma bucur de aerul curat decat sa chinui o coaja de motor aflata la limita impotentei

              Sent from my XT311 using Forum Runner

              Comment


              • Cu transport cu tot din tara soarelui rasare, tot nu-i cireasa de pe tort Tot nu tin minte ce impresie ti-a lasat uleiul din gama 300V, oricare dintre ele l-ai fi folosit.

                Alessandro, de ce minti ca mergi incet ? Pot sa-ti pun juma' pe pagina de citate vis a vis de subiect. Amu' brusc ai devenit mister eco ?

                Eu raman la parerea mea, pentru utilizarea normala uleiul ELF 5W-40 Evolution SXR este peste cap suficient, nu veti tine nici unul Loganul cat sa ajunga motorul la jumatate din speranta de viata cu uleiul asta. Mai sus de uleiuri gen M1 0W_40 si care or mai fi in categoria asta de pret/performanta nu au nici un sens sa fie folosite.

                Prea mult timp liber strica. Intotdeauna.
                sigpic

                Comment


                • Uleiul 300v mi a lasat cea mai buna impresie clar. Am mai repetat asta.
                  Din ce imi aduc aminte nu constat sa fie diferente intre 0w50 ul asta si 300v. Adevarul e ca nici nu am apucat sa I'll ''incerc''

                  De mers nu merg eco...dar nici nu exagerez. A se nota ca nu judec pe nimeni si nu ii blamez pe aia care dar forje sau merg foarte tare. Fiecare cu ce ii place. Cateodata ma apuca si pe mine.

                  In ultimii ani de cand am permanent consoarta langa mine ce forje pe drumuri serpuite sa mai dau ? I se face rau pe curbe cand merg incet...

                  Singurele momente cand mai apuc sa folosesc pana la capat plaja de turatie sunt atunci cand ies cu masina special pentru asta. Iar pentru momentele astea exista 300v, 0w40 sau eneos

                  Sent from my XT311 using Forum Runner
                  Last edited by alessandro; 24 June 2012, 14:32.

                  Comment


                  • Sondele de temperatura pentru ulei impreuna cu ceasul de bord aferent incep de pe la 50 de euro, cred :P
                    sigpic

                    Comment


                    • mai trebuie si o reductie inainte de filtrul de ulei in care se infig sondele

                      nu stiu daca merge racitorul de ulei de pe DCI uri

                      Comment


                      • Am pus de 1200 km Elf Exellium NF 5w-40.Pina acum am pus Metabond TOP 5W-40 si n-am observat nicio diferenta intre ele.

                        Comment


                        • O parere despre Millers CFS 5W40 motorsport ?
                          sau ce ati alege intre Millers CFS 5W40 si Motul V300 5w40 ?
                          sigpic
                          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                          Comment


                          • Motul 300V 5w40 clar !

                            Comment


                            • incearca si millers 5w40 motorsport!

                              Comment


                              • eu merg de 40 mii cu motul 8100 ,a fost singurul ulei care nu s-a facut marmelada intre schimburi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google