Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am schimbat si eu uleiu zilele astea am mers la ei la reprezentanta si mi-au recomandat aral 10w40 si l-am luat 90ron 4 litri.

    Comment


    • Pentru un interval de schimb 15-20000 km, renunta la 10W40.
      Mesterii din reprezentanta sau vanzatorii, sunt buni de vandut scobitori, inghetata, etc.

      Aral 10W40 eu il vad mai prost decat DaciaOil 5W30.

      Comment


      • Inainte am avut tot aral 5w40 si am fost multumit nu mi-a mancat da l-am schimbat la 13.000 km urmatorul schimb o sa trec pe alta marca.adica la 85000km

        Comment


        • Pana acum am folosit Elf si Aral de tipul 5w40. Am fost multumit cu ambele, dar parca Aral ar fi un pic mai bun, adica parca acel zgomot technologic de la relanti se aude mai incet.
          Oricum nu vad de ce sa treci de la 5w.. la 10w.. de la sintetic la semisintetic, sinteticul este mai bun si unele surse nu recomanda schimbarea de la sintetic pe semi sau viceversa!

          Comment


          • Mobil 1 .. schimb facut la 70.000 .. respectiv a doua ora la 145.000 .. dar cred ca a treia oara voi folosi niste ulei de prajit cartofi .. am o presimtire .. ca voi avea mai multa forja si voi putea sa-i dau carbuni .. la max =)
            Nu conteaza unde ajungi .. ci calatoria pana acolo ..

            Comment


            • Sper ca vorbesti despre uleiul de transmisie.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by Octavian___32 View Post
                Ai spus 175 lei 4 litri.
                N-am ce face cu 4 litri, 3 litri e OK.
                Cu 25 lei iau si filtrul de ulei.
                Am zis
                175 de lei 4 litri si un cupon de reducere de 10%.
                adica chiar 157,5 ron daca erai mai atent. In fine daca preferi sa dai 160 de lei pe 3 litri treaba ta. Litrul ala in plus il pastrezi pentru urmatorul schimb, il dai unui amic cu un 16V etc.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by shogwn View Post
                  valvoline 10w-40 durablend cu schimburi la cca 12000 de km.reviziile facute de mine
                  La magazinul DACIA din Constanta acelasi ulei mi-au recomandat, cica este cerere destul de mare pentru acest tip de ulei, mi-au aratat si catalogul uleiurilor valvoline si intr-adevar apare ca fiind compatibil pentru Logan 1,4 si 1,6- pe bidon scrie ca este sintetic si este fabricat in Olanda. Acum nu stiu ce sa zic, eu pana la urma am ales tot DaciaOil Premium Plus 5W30 95 Ron bidonul de 4 litri, cu asta a venit masina din fabrica iar la primele 2 revizii pe care le-am facut la reprezentanta tot DaciaOil mi-au pus deci masina merge de 40.000 km numai cu DaciaOil iar motorul toarce ca in prima zi, deocamdata raman la uleiul recomandat de fabrica.

                  Comment


                  • elf 10w40...pe toti care i-am intrebat mi-au spus ca este cel mai bun

                    Comment


                    • Cromatic daca ziceai ca vrei dacia oil, aveam eu 3 bidoane de 1L. Le tin degeaba acasa. Ne intelegeam noi intr-un fel pentru ele.

                      @Vall3ntYnh0 - Pune si tu un 5w40 ... lasa-l incolo de semi-sintetic.
                      sigpic

                      Comment


                      • Pai trebuia sa pui si tu un anunt ceva, acuma e tarziu n-am ce sa mai fac...

                        Comment


                        • Originally posted by einstein1984 View Post
                          Am zis adica chiar 157,5 ron daca erai mai atent. In fine daca preferi sa dai 160 de lei pe 3 litri treaba ta. Litrul ala in plus il pastrezi pentru urmatorul schimb, il dai unui amic cu un 16V etc.
                          Mi-e foarte greu sa cred ca e sub 40 lei litrul de Mobil1 5W30.

                          Cuponu ala de reducere banuiesc ca trebuie sa mai cumperi ceva din magazin.

                          Comment


                          • Ieri am trecut prin carrefour militari, n-am intrat pe raionul auto ca nu am avut timp dar in trecere am vazut ca pe eticheta de sub bidonul de M1 ESP Formula de 4L scria 169 lei. Nu stiu sigur daca ala era pretul corect sau era vreun bidon pus aiurea, in orice caz, daca ala era pretul inseamna ca s-a ieftinit oloiu de motor? O fi contrafacut? O fi Dacia Oil 5w30 in loc de M1

                            Comment


                            • Are eticheta importatorului pe el, Gruppo Damidio.
                              Si da, de cuponul de reducere mai cumperi ceva din magazin, insa mi-e greu sa cred ca nu gasesti ce sa cumperi din cora de 17,5 lei.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Un filtru de ulei
                                Atfel n-are rost.
                                Mai e foarte buna oferta la 4 litri, dar cum am spus, eu cu maxim 140 lei iau 3 litri de ulei si cu 25 iau si filtrul de ulei.
                                Nu-mi trebuie cupon de reducere, cu virgula care defapt tot trebuie sa cumpar ceva din magazin.

                                Adica pentru scopul propus tot 175 lei dai...asta ca sa nu uitam de ce am plecat de acasa.

                                Uite un exemplu (sa nu se considere reclama) sunt de la mine din Arad, la o aruncatura de bat de casa mea. Sunt de ani buni pe piata, ii cunoaste lumea, nu se pune problema de smecherii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google