Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveti cuvantul meu de onoare, ca daca nu va potoliti cu atitudinea asta romaneasca, va dau BAN direct!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • eu o sa bag de acum incolo mobil 0w40 2l + 0w40 castrol 2l (sa fie bine sa nu fie rau)

      Comment


      • Poti sa le combini ca nu sare in aer motorul

        Comment


        • Originally posted by Octavian View Post
          Diferenta e ca la Ferrari reviziile sunt la 5-6000 km, nu la 15-20000
          Din ce am vazut eu baga Shell 5W40 sau 5W50.

          Vad o batalie inutila aici Castrol EDGE vs Mobil1, chiar nu stiu pt ce, sunt uleiuri premium si n-ai cum sa gresesti daca alegi unul sau altul.
          E optiunea fiecaruia, daca as primi 4 litri de EDGE 0W40 n-as sta nici o secunda pe ganduri daca sa-l bag sau nu in motor.
          Cam asta am zis si eu acum vreo 2 pagini in urma. Diferenta dintre ele e subiectiva si cam atat. Diferente dintre ele incep la extremele de performanta ale unor indicatori, Diferentele astea le gasim acolo unde deja amandoua sunt 2 clase peste restul si peste cerintele oricarui producator.
          sigpic

          Comment


          • La urmatorul schimb de ulei vreau sa fac un expermiment cu Motul 10w40 Turbolight. In primul rand pentru ca e 26 lei/litru (spre deosebire de M1 0w40, care e 50 lei/l) si in al doilea rand, pentru ca am mers cu masina cu Matheo, si din dreapta am observat ca motorul este silentios (exceptand traseul de evacuare marit care mârâie), iar pe mine asta ma intereseaza.
            Ca fapt divers: @Golan91 a cumparat un motor complet cu 500 de lei, echivalentul a 3 schimburi de ulei cu M1 0w40.
            Daca Motul n-o sa fie pe masura asteptarilor, revin la M1.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Matheo are masina antifonata cu fulgi de vrabii ce nu au loc pe dedesubt
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                .......................vreau sa fac un expermiment cu Motul 10w40 Turbolight. In primul rand pentru ca e 26 lei/litru (spre deosebire de M1 0w40, care e 50 lei/l) si in al doilea rand, pentru ca am mers cu masina cu Matheo, si din dreapta am observat ca motorul este silentios ............................
                Daca Motul n-o sa fie pe masura asteptarilor, revin la M1.
                Mergi si cu a ta si stai in dreapta, eu am ramas mirat cat e de silentioasa, serios.

                Unu e 26 lei ca orice semisintetic de pe piata, un 10w40 care nu spune nimic (face cat costa), alalalt e sintetic, pret corect de magazin auto undeva la 43-45 lei/litru.

                Silentioazitatea motorului cu un ulei la o alta masina decat a ta, e total aiurea ca si criteriu de alegere.
                Oricum, cat faci exeprimente pe banii tai e treaba ta

                Comment


                • intreb si eu, nu da-ti pietre penca oricum nu-mi pasa, nu crede-ti ca in cele 215 pagini de posturi din care 30-40 la subiect si restul total aiurea'n cucuruz si offtopic, cine citeste isi poate face o idee si sa inchidem serparia asta de topic? pentru ca eu tare hotarat sunt
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • Daca judecam pe sistemul asta, trebuie sa inchizi juma' de forum. Tocmai ideea asta ca nu se termina niciodata, creste interesul oamenlor. Dupa cum vezi, mai vin tot felul de nebuni care vor sa experimenteze uleiuri despre care nu prea s-a discutat si, probabil, multi sunt curiosi de ce-o sa iasa.

                    Nu inteleg de ce ar deranja pe cineva un topic ca asta. A, ca se mai cearta Mitosu cu Shakar din cand in cand... pot spune ca asta face parte din scenariu, si are rolul de a tine publicul cu sufletul la gura.

                    Deci lasa-l asa, nu-l inchide.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • E al doilea thread despre uleiuri. Si al treilea si al patrulea vor arata exact ca primul, recte al doilea (asta prezent)
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Se cearta mitosu cu Skahar din cand in cand, numai dimineata la amiaz si seara, nici o data intre mese, ce-i drept !
                        sigpic

                        Comment


                        • Cu respect si totodata cu sfiala va prezint o analiza a unui anumit tip de ulei(nu vreau sa fie considerata reclama) dupa 6000 km, in comparatie cu un alt tip de ulei (Mobil 1 turbo diesel truck 5w40) aproximativ acelasi nr. km ambele folosite in aceeasi masina.


                          Rog pe cineva care se pricepe sa interpreteze aceste valori si sa faca lumina. Probabil domnul Shakar ar fi in masura, am vazut ca dansul a castigat toate ''disputele ''.

                          Mobil 1 turbo diesel truck 5w40 poate fi folosit si in autoturisme diesel exploatate normal asa cum spune producatorul, si este si cu supersyn.
                          Attached Files
                          Last edited by fanoil; 18 September 2012, 20:01.

                          Comment


                          • un singur om poate face un user cu numele ala, primul post pe forum sa fie la uleiuri si sa contina ceva despre Motul 8100 Xcess

                            el este unicul si inegalabilul...Dan Viteza

                            Comment


                            • Analiza uleiului a fost facuta in august 2012 pe un Porsche 3.8 l, deci e proaspata, proaspata. Se pare ca Mobil 1 a luat-o pe cocoasa de la Motul x-cess 5w40. S-ar putea sa ma insel de aceea cer si alte pareri. Cu simpatie si respect FANOIL

                              Comment


                              • Eu nu inteleg ce cauta un ulei conceput pentru camioane (M1 truck), intr-un Porsche
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google