Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru alessandro , intrebare : RAVENOL VSI 5W-40 ( http://www.ravenolromania.ro/produse...-5w-40-26.html ) nu ar fi apropiat de ENEOS Premium Hyper 5W40 , ma refer la pret / calitate ?

    Comment


    • Octavian, cu cat iei litru de Mobil 1 0w40?

      Comment


      • Pfff...trebe sa intreb, era 45 lei.

        Da' nu baga Mobil1, nu vezi ca e hulit aici ))) , baga d-astea mega uleiuri, Eneos, Motul.

        Io o sa comand Amsoil.
        Last edited by Octavian; 28 September 2012, 12:22.

        Comment


        • In bukres (vorba lu`fof) gasesti la 50 lei litrul de mobil 1 new life 0w40, dupa parerea mea, un super pret. Voi incerca sa-l tin 20 de mii in conditii de stres diminuat. Fugi de Norauto, au aia niste preturi de zici ca nu-l mai scurgi in veci.

          Ce-ai Octavele cu Eneos (acum, ca vroiam si eu sa-l incerc peste 20 de mii )? Faci si tu ca Ivan, vorbesti fara sa-l fi avut in motor? Iar de Motul pana la urma po` sa zic ca nu e chiar atat de varza. 8000 de km sarit preponderent de 4500 de ture cred ca a rezistat cu brio. Mai erau si 3.0 litri, ca n-am mai cumparat un litru pentru doar 300 mll.
          Last edited by 827sam; 28 September 2012, 12:27.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Originally posted by Octavian View Post
            Io o sa comand Amsoil.
            ieri ziceai ca o sa incerci 0w50. mai am 2 prieteni carora le am recomandat 0w50 eneos. i am fortat mai bine zis
            imi multumesc si acum

            Comment


            • Cum Alexe, si n-au mai bagat Castron ?
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Originally posted by Renault View Post
                Octavian, cu cat iei litru de Mobil 1 0w40?
                Vezi ca la Carrefour era oferta la 40 lei/L. Au stat luna bidoanele cu pretul asta, poate mai gasesti.

                Comment


                • @ Octavian - AMSOIL ar fi o alegere excelenta dar pretul este prohibitiv.

                  Pe mine ma amuza cei care au o mica frustrare cu Castrol dar ori nu au nicio experienta cu firma si baliverneaza din vise, ori au incercat cel mai low cost ulei de la ei sau un Magnatec in cel mai bun caz. Incercati produsele lor de top inainte sa comentati aiurea sau sa le comparati cu alte uleiuri tot de top. In orice test, comparatie, UOA vazut pana acum, EDGE, in special 0W30/0W40 au rezultate foarte bune / excelente.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • ma Castrol este un ulei foarte bun, dar nu ce ajunge la noi.

                    se face in 1000 de tari are 1000 de denumiri, 1000 de ambalaje si 1000 de etichete ...sa nu mai zic de denumiri dubioase precum Magnatec, GTX, FST sau ca scrie full sintetic si defapt este un banal grupa 3 ....care e adevarul ?

                    am senzatie de greata cand intru intr un magazin fie el supermarket, sau magazin dedicat de piese auto si pe rafturi vad trio ul Castrol, Mobil, Elf. daca ma mut la raionul se sucuri aceiasi marie cu alta palarie Fanta, Cola, Sprite. astea erau si prin 95 din cate imi aduc aminte. tot ramanul baga Castrol si bea Cola...era o adevarata isterie

                    uite asa numai in semn de protest refuz sa mai bag ulei din astea 3.

                    in Franta la Norauto se gasesc uleiuri din gama Elf FullTech si HTX...la noi de ce nu se aduc ?
                    Last edited by alessandro; 28 September 2012, 12:46.

                    Comment


                    • La noi ajunge ulei cum ajunge in toata lumea. Daca eviti magazinele obscure, sansele sa il iei contrafacut sunt minime. Oricum aceleasi sanse de produse fake sunt si la celelalte uleiuri populare si asta se intampla la produsele mainstream. Nu sta nimeni sa falsifice vascozitati "exotice" din gama de top, asta este un plus la faptul ca bag 0W40.

                      Nu se face deloc in 1000 de tari, nu are 1000 de ambalaje (a avut bidon cu clapeta, acelasi bidon dar cu dop iar acum bidon cu dop cu alta eticheta ca si-au redenumit gama). Cat despre faptul ca scrie full sintetic si pe unele care sunt grupa 3, este valabil la TOTI producatorii. Toti "abuzeaza" de faptul ca le este permis deci nu poti blama Castrol pentru asta. Oricum gasesti SDS-ul la toate produsele la ei pe site si vezi acolo care e grupa 3 si care e grupa 4. In 2 minute maxim ai rezolvat-o. La alti producatori nu le gasesti asa usor sau nu le gasesti deloc.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • au cam inceput sa scoata SDS urile de pe site uri. cica disponibile la cerere

                        la Eneos scrie base oil mixture 80 %

                        la Castrol scrie base oil highly refined

                        ce sa intelegem din astea ?

                        Comment


                        • La cele de grupa 3 scrie chemically modified base oil. La cele de grupa 4 (vezi 0W40/0W30/10W60) scrie PAO sau synthetic base stock. E simplu de inteles.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • asta stiu. uite ce am gasit la Eneos



                            http://www.eneos.us/files/products/msds_0W50.pdf nu e specificat clar. vad ca are si ceva zinc si fosfor. sanatate pentru catalizator
                            Last edited by alessandro; 28 September 2012, 13:39.

                            Comment


                            • Originally posted by alessandro View Post
                              ieri ziceai ca o sa incerci 0w50. ............
                              Trebuie sa vin si eu cu ceva mai exotic ca voi

                              Comment


                              • din ce m am uitat pe fise Mobil1 0w50 Racing si Eneos 0w50 se aseamana foarte mult.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google