Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pot sa pun elf? e un ulei bun? s-au de care ulei ma sfatuiti in afare de dacia oil...... multumesc mult!
    1,4 benzina.......
    Last edited by jonylica; 8 October 2012, 22:33.

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      De unde stiu care sunt "valorile normale" ?
      Trimiti o mostra cu uleiul uzat si inca una cu ulei nefolosit.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • alessandro-Unde vrei sa trimiti uleiul la analiza...ca sa trimit si eu ..ca sa comparam ..avem aceleasi motoare..si sunt pe gaz amandoua ..deci cred ca putem face o comparatie...
        Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

        Comment


        • Ma interesez zilele astea de niste laboratoare de pe la noi. Sa vad cum stau si cu timpul.

          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

          Comment


          • Originally posted by jonylica View Post
            pot sa pun elf? e un ulei bun? s-au de care ulei ma sfatuiti in afare de dacia oil...... multumesc mult!
            1,4 benzina.......
            imi spune si mie cineva pana la urma dac e bun uleiul elf?......

            Comment


            • E bun, poti sa-l pui linistit.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Iti trimiteam o mostra de M1 pe 1.6 8v, dar nu m-a dus mintea si cand i-am dat drumul in galeta de colectare mai era niste oloi.

                Cu simturile mele ascutite nu am sesizat o diferenta intre mobil1 0w40 si eneos 0w50. Mai asteptam sa se adune km si vedem diferentele. Astept frigurile mari sa vad daca eneos imi mai estompeaza din bataia de la piston.
                sigpic

                Comment


                • Bataie in piston ? Cum ar putea un ulei sa estompeze asa ceva ?

                  Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                  P.s. de care ai bagat pana la urma ?

                  Comment


                  • Originally posted by jonylica View Post
                    imi spune si mie cineva pana la urma dac e bun uleiul elf?......
                    E bun dar sa iei Evolution SXR 5w40 sau 5w30, ori stiu ca a mai pus lumea Excellium NF 5w40

                    Comment


                    • Eu folosesc Mobil Super 3000 5w30 Fully Synthetic , cam la cati km se schimba uleiul asta ? tin sa precizez ca nu l-am mai folosit pana acum .
                      Be The One , Not Anyone !

                      Comment


                      • Nu stiu la cat e recomandat sa schimbi uleiul, dar eu il schimb dupa 1 an sau 10.000km, maxim 11.000km la traficul din bucuresti si mai vede si zona rosie a turometrului, daca as fi mers ca bunicu si schimbam la 2500 ca la camioane poate as fi avut urmat sfatul dacia si as fi schimbat la 15.000 dar oricum nu fac atati km pe an.

                        Comment


                        • Ca tot veni vorba de ELF cine stie care e diferenta intre SXR 5w40 si Excellium NF 5w40?

                          Excellium e ceva mai ieftin din ce am vazut, sa fie oare semi-sintetic si sxr full sintetic?

                          Comment


                          • Astea sunt fisele tehnice:
                            Elf Excellium NF 5w40.
                            Elf Evolution SXR 5w40.

                            La o scurta privire, cica NF-ul ar fi o idee mai vascos.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Si SXR are distinsa aprobare Renault altceva diferit n-am putut observa

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                .......................

                                La o scurta privire, cica NF-ul ar fi o idee mai vascos.
                                Si cam atat.
                                Cred ca NF e urmasu lui SXR, asa cum Mobil1 NewLife e urmasu lui ...cum drac se numea inainte...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google