Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in mod normal pt logan ar trebui ACEA A3/B4. ala vad ca are orice, numai astea nu...

    Comment


    • Nu gresesti, dar data viitoare baga un Mobil1 5W30 de la noi daca vrei musai M1(de aici de prin Turcia ) mi se pare mai de incredere decat toata reteta lor de European Formula USA.

      Sau daca vrei iti aduc eu unu direct din DE (cu acte de provenienta) dar pe care scrie EU

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        in mod normal pt logan ar trebui ACEA A3/B4. ala vad ca are orice, numai astea nu...
        Motorul meu a vazut pana acum doar DaciaOil 5W30 API SL/CF ACEA A5/B5, e uleiul recomandat de Dacia pentru 1,4 si 16 mpi.

        M-ati pus in dilema acum ca eram tare hotarat pe uleiul ala american.

        Comment


        • Si de ce vrei sa schimbi? Ai un mod mai sportiv de condus?
          Sa nu dai aproape dublu pe un ulei care nu este necesar

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            in mod normal pt logan ar trebui ACEA A3/B4
            In carticica mea de garantie la motorizarile pe benzina scrie A3/B4 sau A5/B5. Acum nu stiu daca asta e valabil doar pt motorarele euro 5 sau si pt euro 3 si 4...

            Comment


            • Ca bine zici Octaviane, tocmai am vorbit si cu o cunostinta mecanic la DACIA(intr-un alt oras) si mi-a zis sa nu schimb marca ca nu prea e indicat(saptamana trecuta i-a schimbat la unul uleiul si curgea ca smantana, a zis ca n-a vazut in viata lui asa ceva) si apropo - cu ceva pagini in urma am vazut o discutie aprinsa prin care lumea nu prea era de acord cu cineva care a curatat motorul cu nu stiu ce solutie inainte sa schimbe marca de ulei si ghici ce - cica la DACIA exista un OTS in care este specificat ca la schimbarea marcii uleiului sa se faca o curatare a motorului tot cu nu stiu ce solutie. Cum in perioada asta e si oferta la reprezentanta mergem inainte pe Dacia Oil si mai bifam o rubrica in carnetul de intretinere ca au cam inceput sa se adune pauzele. Deci dupa trei zile de documentari am ramas tot la DaciaOil.

              SYL40-A3B4 este pentru 10W40 iar A5B5 este pentru 5W30.
              Last edited by Cromatic; 5 November 2012, 22:39.

              Comment


              • Eu zic sa urci o treapta si sa pui Elf.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Tot aia e(aceleasi motoare se regasesc si pe masinile Renault si nu se riscau sa schimbe marca de ulei), trebuiau sa faca si un ulei specific Dacia si-au botezat Elf-ul in DaciaOil facandu-l "putin" mai ieftin. Diferenta e ca Elf-ul se mai ambaleaza si prin alte parti, DaciaOil se produce si se ambaleaza only in Romania.

                  Comment


                  • pentru cunostintele tale generale DaciaOil nu are un producator clar, este pur si simplu dacia oil premium pentru care nu exista nici macar o fisa tehnica, probabil produs de grupul total lubrifin dar sa nu crezi si tu ca altii ca in bidonul de dacia oil este elf evolution sxr 5w30 ca nu este.

                    Pentru utilizatorul de rand care merge cu loganul ca si cu 1310, adica schimba treptele in maxim 3500rpm si face depasiri la 90km/h cu treapta 5-a, dacia oil este un ulei nemaipomenit.
                    Pentru "turbatii" care mai ajung si pe la zona rosie a turometrului (mai rar sau mai des) si fac depasiri la 90km/h cu treapta 3-a, parerea mea (si a altora) este ca dacia oil este depasit de situatie.

                    Comment


                    • Originally posted by Cromatic View Post
                      SYL40-A3B4 este pentru 10W40 iar A5B5 este pentru 5W30.
                      Si dupa parerea ta, 0W30, 0W40, 5W40, 10W30 la care din cele doua norme se incadreaza ?...ca si aceste vascozitati sunt trecute in carnetul de garantie. ;)

                      Comment


                      • Originally posted by bad_hrc View Post
                        pentru cunostintele tale generale DaciaOil nu are un producator clar, este pur si simplu dacia oil premium pentru care nu exista nici macar o fisa tehnica, probabil produs de grupul total lubrifin dar sa nu crezi si tu ca altii ca in bidonul de dacia oil este elf evolution sxr 5w30 ca nu este.

                        Pentru utilizatorul de rand care merge cu loganul ca si cu 1310, adica schimba treptele in maxim 3500rpm si face depasiri la 90km/h cu treapta 5-a, dacia oil este un ulei nemaipomenit.
                        Pentru "turbatii" care mai ajung si pe la zona rosie a turometrului (mai rar sau mai des) si fac depasiri la 90km/h cu treapta 3-a, parerea mea (si a altora) este ca dacia oil este depasit de situatie.
                        Ai cumva si niste date ca sa demonstrezi asta ?

                        Chiar vreau sa stiu daca dacia oil/elf/total/lubrifin 5w30 este acelasi ulei, pentru ca nu vreau sa dau bani in plus doar pentru eticheta iar celelate uleiuri decat cele din gama motoarelor renault nu ma intereseaza.

                        De daciaoil si lubrifin nu stiu dar analizand datele tehnice ale celorlalte 2 am vazut ca sunt absolut identice ca si specificatii. Plus ca nu vad cum s-ar justifica financiar sa ai linie de productie diferita pentru fiecare marca de ulei in parte:


                        Last edited by galeo; 6 November 2012, 02:27.

                        Comment


                        • iar incepe discutia asta ?! mi se pare pueril si naiv (ca sa folosesc eufemisme) sa-ti inchipui ca ambaleaza elf evo in bidon de dacia oil ca sa te pacaleasca si sa platesti mai putin. sa fim seriosi.
                          pe dacia oil atata dai, atata face...

                          Comment


                          • Un nene de la Dacoserv mi a spus ca desi nu are voie sa divulge aceasta informatie...Dacia Oil 5w30 este Elf Sxr 5w30

                            O fi un sambure de adevar si in asta...cine stie

                            Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                            Comment


                            • N-au putut si astia ambala in bidoane de DaciaOil niste Mobil 1 0w40, ca numai Dacia Oil puneam, de ce sa platesc mai mult decat dublu?

                              Comment


                              • Eu am spus doar ce am auzit acolo.

                                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google