Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Dacia recomanda ulei cu vascozitate, 5w30, 5w40, 10w40, in functie de clima. 0w40 nu e dat in carnet ca recomandare, pentru ca nu avem temperaturi mai scazute de-35 grade.
    In carnetul meu de garantie, la motorizarile pe benzina sunt trecute urmatoarele vascozitati de uleiuri: 10W30 si 40, 5W30 si 40, 0W30 si 40, cele cu 0W fiind recomandate pt temperaturi de -30 grade...Intr-adevar in Bucuresti nu avem asemenea temperaturi, dar sunt zone in tara (imi vine in minte Intorsura BZ sau Miercurea-Ciuc), unde temperaturile pot scadea lejer sub -30.

    PS. Este Logan Euro 5.

    Comment


    • va salut, am pus mai sus intrebarea daca pot sa trag de un ulei 10w40 un an si o luna si 6000 km si deabea dupa aia sa-l dau afara
      am primit 3 raspunsuri de da si un raspuns de nu, precum si 4 raspunsuri cu recomandari de 5w40, va multumesc tuturor pentru sfaturi
      astfel m-am hotarat sa tin uleiul pana la termenele de care am spus, dupa care voi pune motul 8100 xcess 5w40
      o zi buna

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Dacia recomanda ulei cu vascozitate, 5w30, 5w40, 10w40, in functie de clima. 0w40 nu e dat in carnet ca recomandare, pentru ca nu avem temperaturi mai scazute de-35 grade.
        Sunt date toate vascozitaile in carnet, 0w30, 5W30, 0W40, 5W40, 10W40, 5W50.

        Nu trebuie luate in calcul temperaturile cele mai scazute, si la un -5grC un 0W40 sau 5W30 e mult mai subtire/mai fluid decat un 10W40.

        La -18...-20 grC iti spun ca un 10W40 e foarte "gros" , de consisenta mierii de albine proaspete.

        Comment


        • Originally posted by Octavian View Post
          Sunt date toate vascozitaile in carnet, 0w30, 5W30, 0W40, 5W40, 10W40, 5W50.
          Eu am spus ce scrie pe carnetul maşinii mele, din 2008; nu 0w30, nu 0w40, nu 5w50.
          Acuma la câte variante de carnete de întretinere sunt, e normal sa apară diferenţe; or fi contrafăcute si astea, că prea difera
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Vreau si eu sa mai scot din uleiul din motor. E peste limita, cel putin asa arata joja, si vad si ulei iesit prin lateralele zonei din poza. Cum pot face treaba asta, fara sa ma mai car la service? Faza e ca la revizie a intrat cca 4,5 litri, iar in carte scrie ca ar intra aproape 5 litri. Chiar si cu 4,5 litri bagati joja arata putin peste maxim.
            Attached Files

            Comment


            • sa faci nivelu la ulei este simplu,dai drumu la ulei intrun vas curat si-l pui inapoi in motor la nivel
              in zonele incercuite de tine nu are cum sa ajunga ulei,doar daca motoru consuma ulei,incearca si mai strange suruburile de la galeria de admisie,nu le forta sa nu le rupi/strici filetu in chiuloasa

              Comment


              • Cam jumatate de cm peste nivelul Max al jojei, ar fi o problema, altfel nu are rost sa te impacientezi.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Vreo 1-2 mm peste este. O sa-l las in pace. La urmatoarea revizie pun doar 4 litri si daca e nevoie completez singur ulterior.

                  O alta intrebare. Eu mai am jumatate de litru de la schimbul din octombrie. Daca cumpar 4 litri de acelasi tip ulei la revizie in toamna, il pot folosi spre completare pe cel care il am? Are ceva daca a fost desigilat atata timp, pierdere proprietati si altele?

                  Comment


                  • Pentru un an nu tuseste, mai ales ca e pt completare. Daca era bidon mare nu era chiar ok

                    Comment


                    • La motoare pe bezina se foloseste 5w30 Dacia Oil[prefer Elf este acelasi ulei dar produs in Franta] iar la motoarele diesel 10w40.
                      Am motorizare 1,4Mpi si programul de intretinere prevede o cantitate de 3,3 l nivel maxim dar eu pun mereu 3 l si am nivelul la maxim pe joja.

                      Comment


                      • La motoare pe bezina se foloseste 5w30 Dacia Oil[prefer Elf este acelasi ulei dar produs in Franta] iar la motoarele diesel 10w40.
                        Dupa cum o spui, e chiar obligatoriu sa folosesti asa ceva, ca marca si caracteristici.
                        Vezi sa nu!
                        Last edited by mr.K; 28 April 2013, 21:11.

                        Comment


                        • @iulius
                          unde scrie sa pui 10w40 in diesel ? de ce as pune un ulei prost ? n-a vazut pana acum decat elf evo 5w40 si ii merge foarte bine.

                          Comment


                          • De ce sunt uleiurile cu vâscozitaea 10w40, uleiuri proaste?
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • 10w40 e minimum ce merita folosit.
                              Si daca mananci paine cu apa, nu mori, merge. Dar nu vad rostul sa nu servesti ceva mai bun.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                De ce sunt uleiurile cu vâscozitaea 10w40, uleiuri proaste?
                                Pt ca este un "pic" mineral, automat schimb mai des?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google