Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand i-am facut revizia la "bondar" de 6k in august i-am pus ulei Castrol, este prima data cand primeste alt ulei in afara de Elf.
    Sunt foarte multumit de alegerea facuta si recomand cu incredere, parca are alta viata "bondarasul"

    Comment


    • Decat Castrol, as alege oricand Elf.
      Dupa 2 schimburi cu Magnatec 5w40, am ajuns la concluzia ca nu se plac reciproc uleiul cu motorul de 1.4.
      Ca tehnic uleiul corespunde, e altceva....cred ca 1.4 mpi poate sa ajunga la 1 milion de km si cu Castrol.

      Comment


      • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
        Cand i-am facut revizia la "bondar" de 6k in august i-am pus ulei Castrol, este prima data cand primeste alt ulei in afara de Elf.

        De care Castrol?
        Eu am folosit Edge 5w40 si nu pot spune decat ca e din aceiasi clasa cu Elf Evo. Nu merita oboseala...
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          De care Castrol?
          Eu am folosit Edge 5w40 si nu pot spune decat ca e din aceiasi clasa cu Elf Evo. Nu merita oboseala...
          A fost Magnatec, parca asta este de benzina , nu? L-am pus la documentarea pe forum si recomandarea mecanicului. L-am prins la un pret acceptabil zic eu, 117lei in august.
          Last edited by M4r7z1aNu; 29 September 2013, 10:07.

          Comment


          • Un sfat, chiar daca e cam tarziu; ramai la Elf. Este exact ce-i trebuie unui motor de pe Logan.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Un sfat, chiar daca e cam tarziu; ramai la Elf. Este exact ce-i trebuie unui motor de pe Logan.
              E vreo problema ca am pus tipul asta de ulei sau nu se "pupa" cu motorul la fel cum face elful,intreb fiindca nu ma pricep ?

              Comment


              • Merge si Edge, atentie sa nu il tii 10 mii de km
                Pe la 7-8 mii il dai afara din motor si pui altul

                Eu am tinut 11 mii de km uleiul edge si era de culoare maroniu spre negru si era si ff apos, nu mai era asa unsuros intre degete. A, spre 10 mii devenise mai zgomotos motorul.
                ​​​​​​

                Comment


                • Nu mai speriati lumea, EDGE e ulei premium de prima umplere la multe marci mai rasarite decat motoru de pe Logan.
                  Nu bagi un ulei premium sa-l rulezi doar 7-8000 km .

                  Comment


                  • dacia oil pt un diesel care face maxim 10.000 km pe an....ce ziceti este ok?

                    Comment


                    • Este OK cu conditia sa il schimbi odata pe an.

                      Dacia Oil este un ulei foarte bun atat timp cat este inlocuit la timp si masina este exploatata normal.

                      Evident exista uleiuri mai bune dar care nu ajuta in cazul unei intretineri corespunzatoare.

                      Comment


                      • Deci, uleiurile bune sunt indicate doar în cazul întreținerii necorespunzătoare, gen schimbat ulei la 15.000 km sau la 2 ani, așa cum indică Dacia.


                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
                          E vreo problema ca am pus tipul asta de ulei sau nu se "pupa" cu motorul la fel cum face elful,intreb fiindca nu ma pricep ?
                          Eu n-am folosit Magnatec, dar din ce spun unii useri, nu prea au fost incantati de el pe Logan si tot mai putini il recomanda; acuma nu e o tragedie, nu crapa motorul, lasa-l pana la urmatorul schimb, dupa care te vei decide, ce si cum.
                          In locul tau as fi ramas la Elf, decat sa pun Magnatec; Edge se preta mai bine, daca tot ai dorit Castrol.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Am inteles colegu, o sa imi fie de ajutor pe viitor aceasta informatie. Multumesc!

                            Comment


                            • [QUOTE=dr_mke;1516788]Deci, uleiurile bune sunt indicate doar în cazul întreținerii necorespunzătoare, gen schimbat ulei la 15.000 km sau la 2 ani, așa cum indică Dacia.


                              [/QUOTE


                              La Dacia Logan in functie de tipul motorului si anul de fabricatie intervalul recomandat de producator pentru schimbul uleiului si al filtrelor variaza foarte mult de la 5000 Km sau 1 an de zile pentru primele masini echipate cu motor diesel pana la 20 000 Km sau 2 ani de zile la unele modele echipate cu motoare pe benzina.
                              Daca folosesti masina in conditii speciale (ex: numai in trafic urban, cu remorca, pentru scoala, taxi, etc) aceste intervale se reduc (chiar injumatatesc) dar tot conform manualului de intretinere.
                              Daca utilizezi masina normal (fara liniute, talpa, etc) si ii faci revizia la timp Dacia Oil sau orice alt ulei recomandat de producator este corespunzator.

                              Comment


                              • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
                                Cand i-am facut revizia la "bondar" de 6k in august i-am pus ulei Castrol, este prima data cand primeste alt ulei in afara de Elf.
                                Sunt foarte multumit de alegerea facuta si recomand cu incredere, parca are alta viata "bondarasul"
                                Eu sunt la al doilea schimb cu Magnatec. Foarte bun uleiul. Ai facut o alegere buna. E peste Dacia Oil, Elf si alte uleiuri. Nu te lua dupa ce zic unii useri neaparat, ci vezi cum se comporta motorul cu el.
                                Am niste legaturi cu o firma auto si service auto din Cta, si l-am intrebat pe patron la un moment dat ce uleiuri sunt mai rasarite. El lucrand din 90' incoace in domeniul auto, fara sa faca pauza, imi zice ca Mobil si Castrol sunt cele mai bune.
                                Eu numai Castrol ii pun pana dau masina.
                                Nu fa experimente cu motorul schimband zeci de uleiuri. Alege unul si mergi pe el.
                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Eu n-am folosit Magnatec, dar din ce spun unii useri, nu prea au fost incantati de el pe Logan si tot mai putini il recomanda; acuma nu e o tragedie, nu crapa motorul, lasa-l pana la urmatorul schimb, dupa care te vei decide, ce si cum.
                                In locul tau as fi ramas la Elf, decat sa pun Magnatec; Edge se preta mai bine, daca tot ai dorit Castrol.
                                Aveam pretentii de la dvs in afirmatii documentate si lucruri cu care v-ati intalnit si folosit. Insa sa spuneti ca Magnatec nu e bun, si ati folosi Elf, fara sa fi folosit Magnatec vreodata, va cam discrediteaza.
                                Originally posted by abc View Post
                                Daca utilizezi masina normal (fara liniute, talpa, etc) si ii faci revizia la timp Dacia Oil sau orice alt ulei recomandat de producator este corespunzator.
                                "M-am uitat in carnetul de intretinere" si nu scrie nimic de o anumita marca, logic. Orice ulei care se incadreaza in normele indicate este bun pt masina. Asta ca nu stiu ce user nu recomanda, sau ca a auzit el ca nu e uleiul bun, wtf.
                                Last edited by Archangel80; 29 September 2013, 16:01.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google