Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Altul care apreciaza din ochi calitatea unui ulei.
    Motul-ul pe care-l torn eu in motor (proaspat desigilat) arata ca uleiurile tale pe la jumatatea duratei dintre 2 schimburi. Daca ti-l arat la 2.000 km rulati si nu-ti zic dinainte, ai sa spui ca-i foarte prost, in mod garantat
    sigpic

    Comment


    • Mare dreptate ai
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • ma intreb oare este vreo problema daca schimbam uleiurile cu diferite vascozitati,adica daca intr un an punem un 10w40 si anul urmator turnam un 05w40, putinul ulei care ramane in motor avand alti aditivi fata de noul ulei

        Comment


        • Nu e nici cea mai mica problema; aici nici macar despre amestecarea uleiurilor nu e vorba.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by panselin4 View Post
            ma intreb oare este vreo problema daca schimbam uleiurile cu diferite vascozitati,adica daca intr un an punem un 10w40 si anul urmator turnam un 05w40, putinul ulei care ramane in motor avand alti aditivi fata de noul ulei
            dupa 10w 40 nu este recomandat sa folosesti 05w 40 mai ales daca ai peste 100000km

            Comment


            • Normal ca nu e recomandat ca-l papa imediat.Trebuia sa foloseasca de la inceput 5w40.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Originally posted by psanyiro View Post
                dupa 10w 40 nu este recomandat sa folosesti 05w 40 mai ales daca ai peste 100000km
                De unde tot apareti fratilor?? Bine ca nu ii recomanzi sa bage M20w40 dupa 100.000km ca e "gata" motoru.... Unii au ramas cu teoriile despre uleiuri ca la vechea dacie 1310 la care nu tinea motorul exact din cauza ca se gaseau destepti dinastia care bagau toate jafurile de uleiuri in motor si apoi se mirau de ce e pe butuci...

                @panselin4 - poti folosi cu incredere ulei 5w40, 0w40 sau 5w30 ca nu pateste absolut nimic si nu il va consuma daca motorul e in mintile lui.

                Comment


                • ei bine eu dupa 10w am trecut la 5w si ghici ce! nu l-a papat... si merge ok. la 16v am trecut de la 10w40 la 5w40 si acum am 5w30 si iar ghici! nu a papat... doamne ce conceptii.

                  Comment


                  • De ce? Nu e mai "subtire" daca va ganditi la asta.
                    Si dupa 300000 km poa' sa bage 5W40 in loc de 10W40.

                    PS: am bagat intr-un dizal aspirat (cu peste 400000 km la bord) ulei 5W30 Mobil1 pt ca era primit moca, nu a mancat gram, chiar daca nu era trecut in recomandarile de uzina )

                    Sunt multe 10W4 care se fac "apa" la cald, devin mai fluide decat un 5W30 de calitate
                    Last edited by Octavian; 10 November 2013, 12:54.

                    Comment


                    • Originally posted by psanyiro View Post
                      dupa 10w 40 nu este recomandat sa folosesti 05w 40 mai ales daca ai peste 100000km
                      Ei na...asta chiar e antologica.
                      Ce inseamna 100.000km pentru un motor?. E inca la prima tinerete, iti spun eu.
                      Puneti fratilor uleiul pe care vi-l permiteti, faceti schimbul la timp, functie de conditiile de rulare si lasati prejudecatile.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Am pus si eu acum 2 sapt Elf Evolution SXR 5w40

                        Mi se pare bun la "prima vedere"

                        Care mai aveti uleiul asta ? Cum se comporta in timp ?
                        sigpic

                        Comment


                        • Eu nu-l mai am; l-am avut. Elf Evo este uleiul care mi s-a parut ca se "lipeste" foarte bine la un 16v. si ma refer aici la turatii, sarcina, demaraj.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • si la diesel merge beton. de trei schimburi bag numai evo. se spune ca cel mai mare dusman al binelui este "mai bine". daca merge beton, de ce sa schimb brandul ?!

                            Comment


                            • daca merge beton, de ce sa schimb brandul ?
                              Atunci, urmatoarea masina sa fie tot Logan.

                              Comment


                              • Buna seara.
                                Pentru Dl Iancu: inteleg ca ati trecut pe Mobil 1 5w30..ceva impresii?
                                Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google