Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tare tre sa-mi schimb si eu uleiul...am aral5w40 de vre'o 9000km iar tachetii cam urla

    Comment


    • Pe frigul asta este oarecum normal. Si eu patesc acelasi lucru pana se incalzeste putin motorul. Mergi asa si nu-ti mai fa probleme pana la primavara...

      Comment


      • la 9.000 km i-ajunge da-l in branza de aral 5w40, schimba-l si da-i motorului ulei proaspat
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Originally posted by sunshine View Post
          Pe frigul asta este oarecum normal. Si eu patesc acelasi lucru pana se incalzeste putin motorul. Mergi asa si nu-ti mai fa probleme pana la primavara...




          si dupa ce se incalzeste motorul tot cam asa face...

          Comment


          • Atunci asta nu mai e ok.
            @827sam: Cat timp cartea spune 15k km / 12 luni de la ultima revizie iar uleiul este conform nu vad care e problema.

            Comment


            • cartea "zice" multe ... e alegerea ta cum intretii masina
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Originally posted by sunshine View Post
                Atunci asta nu mai e ok.
                @827sam: Cat timp cartea spune 15k km / 12 luni de la ultima revizie iar uleiul este conform nu vad care e problema.
                cartea spune clar: se schimba la 1/2 din nr de km cand se merge 90% in oras. mai ales in bucuresti. aici n-as tine mai mult de 8000 km un ulei. mai ales unul mediocru.

                Comment


                • La Auchan titan avea Mobil 1 5W30 ESP formula la 170 de lei 4 l, fabricatie aprilie 2013. Elf 5W40 era vreo 154 de lei. Cred ca e bun pretul, la 1l era 54 de lei.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • am luat de pe uleideulei cu 128 lei/5 litri. foarte bun, codul cu 32 (de franta).
                    vad ca pe arizona oil motors e oferta la cel nou: 99 lei/4 litri. asta parca nu-mi vine sa cred.





                    poate e teapa mai degraba...

                    Comment


                    • Pai pe ulei de ulei ai 25.6 RON/l iar pe arizona ai 24.75 RON/l.

                      Pentru o diferenta de 0.85 RON/l deja devine teapa.

                      Poate sunt la inceput de drum si vor sa-si faca loc pe piata si mai taie din adaos.

                      Si uleideulei parea dubios la inceput pana au comandat cativa forumisti si au zis ca e ok.

                      Comment


                      • elful evo nou era 205 lei/4 litri in cora.

                        Comment


                        • Si filtrul cum se demonteaza si se monteaza? Unde gasesc acea cheie/scula? Sau alta metoda?

                          Comment


                          • Daca n-ai cheie, infingi o surubelnita in carcasa de tabla a filtrului si o folosesti drept parghie.
                            Dupa aia o sa zici ca n-ai cheie pentru surub baie etc.

                            Pentru restul intrebarilor, cauta threadul Schimb ulei, aici vorbim de uleiuri, nu despre cum se schimba.

                            Comment


                            • Infigi o surubelnita in baie si..., (am glumit)

                              Cheie gasesti aici: http://www.shopmania.ro/piese-auto/p...-logan-9262116
                              sigpic

                              Comment


                              • Multumesc Mihai! Aral 5w-40 am de gand sa ii pun sau Castrol C3 5w-40.
                                Ma scuzi mr.k, dar am dat search si schimb ulei nu vede.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google