Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La VSI ma refeream (ai editat postul prea tarziu ... dar nu mai conteaza).

    Made in Germany e si Aral si Pennasol si mai sunt multe dar nu prea cunoscute la noi. Vezi cum conteaza mai mult impactul psihologic? e alt confort cand vezi "Made in Germany" decat "Made in UE" nu-i asa? unii ar zice ca nu.

    Ei uite d-aia o sa trec la "Made in Japan" , fara aprobari Renault si fara specificatii diferite la acelasi produs.
    Last edited by Cromatic; 1 March 2014, 11:56.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      si unde se gaseste ravenol de vanzare ? parca as incerca si eu o data, nu ca n-as fi multumit de elf evo 5w40, dar mai stii ?! poate ma da pe spate.
      si totusi, daca as vrea sa-l incerc, de unde as putea sa-l cumpar ?
      Last edited by IancuMIC; 1 March 2014, 19:50.

      Comment


      • Au reprezentanti zonali cu telefonul de contact pe care-i gasesti pe cele 2 site-uri. Eu in Constanta l-am vazut si la 2 magazine iar unul dintre ele avea numai Pennasol si Ravenol.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          si totusi, daca as vrea sa-l incerc, de unde as putea sa-l cumpar ?
          Pentru zona de est e o firma din Focsani; eu am luat legatura cu un reprezentant care mi-a facut o oferta ce include e si transportul la Galati la un service cu, care coopereaza. Ramane sa ma hotarasc daca pun 5w30 sau 5w40. Probabil va fi un 5w30, recomandare facuta si de cei de la Ravenol pe site-ul oficial.
          Last edited by IancuMIC; 1 March 2014, 19:54.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Se poate spune un pret pentru cele doua? pe ebay.de e 6,95 - 7E/ L.

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              si totusi, daca as vrea sa-l incerc, de unde as putea sa-l cumpar ?
              Pe raft la magazine, e in Iasi. Nu-i o raritate. Imi inchipui ca si prin Bucuresti daca o sa cauti gasesti.

              Comment


              • Daciashop....vsi ul este 40 lei litrul
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Multumesc pentru informatii.
                  Mi-au recomandat astea, dar in special HLS 5w30 la care vad ca nu apare nimic despre RN 710...
                  Empfehlung Kapazität (l)
                  Motor (DT) 1. Wahl RAVENOL HLS 5W-30 4.5
                  2. Wahl RAVENOL HCL 5W-30
                  3. Wahl Ravenol Vollsynthetisches Multiol VMO SAE 5W-40

                  si nici la asta.
                  Vollsynthetisches Multiol VMO SAE 5W-40
                  Last edited by B997NDL; 1 March 2014, 21:33. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Din ce-am mai citit pe la altii, lumea nu prea a luat in considerare ceea ce se recomanda pe site-ul oficial, la benzinar aspirat se alege VSI-ul iar la diesel VMO.

                    Comment


                    • Un 5w30 care sa fie A3B4, deci HTHS peste 3,5 mPa.s, IV 186, o vascozitate de 66,6 la 40*C si 12,3 la 100*c, nu cred ca e de neglijat. Acesta este HCL-ulde la Ravenol; si VSI-ul e "beton"
                      Cei de la Ravenol dau si vascozitatea uleiului la temperaturi foarte scazute adica -30*C; unde mai vedem asta?
                      Last edited by IancuMIC; 1 March 2014, 22:19.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • mergeti pe 5w30,indiferent de marca uleiului
                        lasati 5w40
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • schimb ulei

                          cautati penzoil 0w30 se spune ca a fii foarte bun ,nu discuta nimeni de el aici.

                          Comment


                          • Fii d.ta primul care pune un link, cu o fisa tehnica a unui ulei pe care il crezi mai potrivit pentru motoarele noastre, o parere ceva; altfel, sa discutam cum, despre Penzoil?
                            Dupa cum ai vazut nici despre Ravenol nu se prea vorbea; acum se vorbeste.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Cei de la Ravenol dau si vascozitatea uleiului la temperaturi foarte scazute adica -30*C; unde mai vedem asta?
                              Pai nu se pot da niste date asa la intamplare, "ca nu face fiecare ce vrea" asa numai sa arate ca a lui e mai bun (eu spre ex. consider ca la rece mi-e de-ajuns punctul de curgere si cred ca NOAK-ul e mai sugestiv, de ce nu e precizat la rivanol asa cum apare la redline? ), norma ACEA 2010 e carta uleiurilor in EUROPA, restul e can-can.

                              Comment


                              • Red Line e tatal uleiurilor, restul e cancan. Punct
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google