Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "ACEA C3- uleiuri folosite la motoare diesel ce sunt echipate cu filtru de particule si catalizator pe 3 cai precum si la motoare de inalta performanta pe benzina."

    SURSA http://uleideulei.ro/uleimotor.php

    Comment


    • Da dar nu este recomandat pt benzinare , mai ales cele de pe Logan unde nu sunt supraalimentate exceptie facand acel 0.9 si 1.2 tce.
      Nu te mai increde in orice site , uita-te mai bine pe un manual de intretinere dat de producator.
      Attached Files
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Dar unul care are o combinata C3, A3/B4 l-ai folosi?

        Comment


        • Am folosit eu , dar a doua oara nu mai o sa fac alegerea asta. Producatorul a incercat sa bage toate specificatiile amestecate si pt diesel si pt benzina dar cred ca a facut o "bomba" cu el.
          Attached Files
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • C3 se poate baga in benzinare fara nici un stres,

            C3 e recomandat pentru diesel cu DPF fiind un ulei cu "low ash" care sa previna formarea de depuneri in catalizator, dar asta nu inseamna ca e daunator pentru un benzinar ba chiar e recomandat un astfel de ulei la benzinarele care au prostul obicei sa faca depuneri.


            Eu folosesc ESP formula C3 la 1.8 turbo, in aproape 4000 de km e maronit bine deci a facut multa curatenie pe acolo. La logan l-am folosit si avea astfel de culoare pe la 9000 de km.

            Comment


            • Apropo de Magnatec; m-am uitat in motorul unui coleg forumist care foloseste Magnatec 10w40, schimbat la 6-7k (atat face pe an) si m-am ingrozit de ce am vazut acolo. S-a ingrozit si el...
              Erau o gramada de depuneri (sludge) in interior. Chiar si pe capacul busonului de completare cu ulei era sedimentat foarte bine noroiul.
              Am mai vazut un asemenea dezastru la un motor de Solenza care a mers 40k cu un ulei 10w40.
              Last edited by vitriol; 10 April 2014, 12:15.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • C3 recomandat pt Turbo eu nu am supraalimentare nu stiu daca e chiar ok C3 pt un benzinar "clasic".
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Producatorul a incercat sa bage toate specificatiile amestecate si pt diesel si pt benzina dar cred ca a facut o "bomba" cu el.
                  Chiar dacă uleiul la care faci tu referire are specificaţia ACEA C3, totuşi pentru un Diesel cu DPF de la Renault nu se potriveşte deloc!
                  Aici lucrurile sunt foarte clare, norma pentru DPF este RN0720 şi din ce văd eu în pozele postate de tine, Castrol-ul se "opreşte" la RN0710!

                  Comment


                  • Este si Castrol RN 0720, ala e C4.

                    Comment


                    • Da asa este , dar in manualul de intretinere apare foarte clar C3 numai pt diesel.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Se poate şi cu C4, dar musai să aibă RN0720!
                        Poza ataşată este de la un ulei ELF Solaris 5W30 DPF!
                        Attached Files
                        Last edited by Ampt; 10 April 2014, 12:32.

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          Am folosit eu , dar a doua oara nu mai o sa fac alegerea asta. Producatorul a incercat sa bage toate specificatiile amestecate si pt diesel si pt benzina dar cred ca a facut o "bomba" cu el.
                          Eu unul sunt multumit de uleiul din poze, l-am folosit pentru prima data cand am schimbat distributia si iti pot spune ca are aceeasi culoare ca la inceput, fata de uleiul Elf cand la aceeasi km verificati era aproape negru. Voi merge in continuare cu Castrol si din cauza faptului ca motorul parca functioneaza altfel fata de Elf, fiind multumit de el. Masina este 1.4MPI..

                          Comment


                          • Elf aproape negru ? poate ca si-a facut treaba pe deplin , un ulei negru dupa un numar relative nu foarte mare de rulaj poate indica ca isi face treaba iar toate "mizeriile" sunt retinute in ulei nu sunt depuse in motor.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Care mizerii? De unde provin ele?

                              Singura data cand mi s-a innegrit uleiul in logan dupa doar 7000km a fost cand am folosit (fara sa stiu ca sunt asa reglate) niste bujii cu gap de 1,1 si deci arderile erau cu gaze nearse. Tot atunci teava de esapament era neagra taciune.

                              Dupa, cu bujii corect reglate, uleiul doar s-a maronit in 15.000km.

                              Acum la 3000km de la schimbul la 15.000km teava de esapament devine maronie. Uleiul nu l-am verificat. E drept ca la ultimul schimb am folosit si un flush de motor: Motul Engine Cleaner.

                              Comment


                              • Originally posted by prometheus View Post
                                Da dar nu este recomandat pt benzinare , mai ales cele de pe Logan unde nu sunt supraalimentate exceptie facand acel 0.9 si 1.2 tce.
                                Nu te mai increde in orice site , uita-te mai bine pe un manual de intretinere dat de producator.
                                misto asta... deci 10w40 nu apare deloc la diesel, ci la benzinare.
                                cand le tot spuneam multora sa renunte la 10w40 pe diesel, nu ma credeau.
                                bine ca nu m-am luat dupa unii si dupa altii.
                                si vad ca nici ACEA A5/B5 nu apare la diesel...
                                Last edited by B997NDL; 10 April 2014, 13:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google