Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar pana la urma a vazut cineva motor care a mers cu Dacia Oil si a avut probleme ??? Banuiesc ca sunt destule care au depasit pragul de 120.000 km .
    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
    sigpic

    Comment


    • Taximetrii baga uleiuri mai proaste in motor decat dacia oilu' ala si merg motoarele lor de n-au aer, la sute de mii de km.

      Comment


      • Pentru o utilizare normală, adică fără prea multe pretenţii de turaţii ridicate şi forje repetate, Dacia Oil este un ulei foarte bun.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          ba sa stii ca mie mi-au pus viza pe caiet (la cerere) doar pt. ulei si filtru' de ulei. nici macar nu erau luate de la ei.
          Eu doar la Meridian Vest am intrebat si mi-au zis ca trebuie sa fac revizia completa daca vreau stampila.

          GMV, eu n-am vazut motor de Logan/SuperNova/Solenta cu probleme.

          Am un vecin care a schimbat uleiul dupa 40k. L-a schimbat pentru ca l-am tras de urechi, ca altfel habar n-avea si i-am zis, atunci, sa puna un ulei ieftin, sa mearga cu el 500km si sa-l schimbe iar. Acum, dupa vreo 30k, si-a adus aminte ca el trebuia sa schimbe uleiul. Si tot acum a descoperit ca masina lui are filtru de habitaclu.
          Merge motorul ala de n-are treaba.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Meridian...au aia niste aere-n ei, automobile bavaria sau autoklass, sunt clar sub ei

            Mie la Nesty, mi-au pus fara probleme stampile pe carte, de fiecare data cand am schimabat la ei uleiul si filtrul de ulei...cu ele venite "de acasa".

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              Am un vecin care a schimbat uleiul dupa 40k.
              Aceştia sunt cei mai fericiţi şi vor trăi şi cel mai mult, pe motiv că nu stau să-şi pună atâtea întrebări ca noi: care ulei este mai bun, ai văzut ce TBN are uleiul ăla, cum să-l ţii mai mult de 10.000 de kilometri în motor, etc.

              Comment


              • ...hai las-o, nici chiar asa sa treci ca gaina prin viata

                Comment


                • Depinde si CUM merge motorul cu unele uleiuri slabe, pentru cei mai muti care stiu ceva despre masini, asta conteaza.
                  Ca de trait, si omul poate trai o lunga perioada doar cu paine si apa. Doar ca asta nu e viata, e supravetuire.

                  Comment


                  • Motoare care produc 140CP/l si ating 14 000 rot/min supravietuiesc cu 10W40 semisintetic (recomandat de producator) dar motorul de Logan sufera in tacere... Asta e buna!
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Proprietarii sufera!
                      Imi inchipui ca tu nu pui 10w40 in motor. De ce? Doar e recomandat de producator!
                      De ce risipesti banii pe uleiuri mai scumpe?

                      Comment


                      • M1 0W40 vechi au la uleideulei!
                        Am cumparat eu in Aprilie si am uitat sa-i intreb data de fabricatie.
                        Asa ca m-am ales cu o butelca de la sfarsit de 2012. Adica am cumparat in 2014 ulei cu o luna mai "proaspat" decat ala pe care o aveam in motor.
                        Foarte bun si proaspat a fost de la ei Elf-ul pt. cutia de viteze, dar na... cand nu intrebi, primesti ulei vintage!

                        Comment


                        • Acum iti zic io ca nu mai au din stocu' vechi (deh, a avut cautare ala si s-a dat ca pita calda ).

                          Am luat io de la ei in urma cu fo' saptamana si ceva cu "DOT" oct. 2013.

                          Oricum, termenu' de valabilitate de la data producerii, este de 5 ani...bineinteles cu bidonu' sigilat si depozitat probabil neexpus la temp. extreme (soare / inghet)
                          Last edited by Kojak; 12 May 2014, 10:49.

                          Comment


                          • La uleiul de motor cumpărat de la ei săptămâna trecută, data fabricaţiei era februarie 2014.

                            Comment


                            • Aia e, ma reorientez pe noua formula.

                              Comment


                              • Originally posted by Ampt View Post
                                Pentru o utilizare normală, adică fără prea multe pretenţii de turaţii ridicate şi forje repetate, Dacia Oil este un ulei foarte bun.
                                Am avut un schimb cu DACIA OIL 10W40. Asadar, rulaj de cca 20kkm.
                                Am renuntat la el, din curiozitate.
                                Acum sunt doar cu Castrol E. TD, 5W40.
                                Nu as mai renunta la el. Nu imi plac experimentele, iar asta imi satisface niste exigente.
                                Concluzia comparativa: daca inainte de a-l schimba atunci cand imi spunea cineva sa urc pe la 3000 rpm, ii ziceam ca-i ...diliu. De ce? Incepea un zgomot metalic, ascutit de se milogea de mine sa trec in alta treapta, asta inca de pe la 2500.
                                Nu mai vorbesc de mers cu AC, vara calduri tipice campiei (37 grade in aer, la umbra etc, nu se compara cu aproape 50 de grade degajate de asfalt...
                                De cum i-am dat cheie, dupa schimb...nu mi-a venit a crede. Radicala modificare, pe intreaga plaja de turatii (inclusiv alea de varf, de 4000), inclusiv la ger de -20 grade). Sunet rotund, uns, nu ca cel metalic.
                                Nu fac nici o reclama, stiu ca sunt si altele, eu subliniez ca as scoate din calcul asa ceva pentru diesel.
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google