Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • acum elf-ul se numeste elf evolution 900 sxr. adica a aparut acel 900 in denumire.de la ce provine,nu stiu.

    Comment


    • De la Marketing

      Comment


      • E vreo diferenta intre Elf Solaris FE 5W30 si Elf Evolution FullTech FE 5W30?

        Comment


        • Nici una.

          S-a schimbat denumirea si ambalajul. In rest este acelasi ulei.
          sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

          Comment


          • Acelaşi răspuns l-am primit şi eu de la dealer.
            De altfel uite aici şi Comunicatul de Presă.

            TOTAL ROMÂNIA, afiliată a grupului TOTAL, liderul European în rafinare È™i unul dintre cei mai mari producători de lubrifianÈ›i auto È™i industriali din România, reinventează una din mărcile sale de prestigiu. Gama Premium pentru autoturisme, denumită ELF EVOLUTION se comercializează acum într-un nou tip de ambalaj È™i beneficiază de o imagine grafică diferită de cea consacrată. Noile produse sunt special concepute pentru a respecta cele mai severe norme impuse de constructorii mondiali de autoturisme È™i de Standardele InternaÈ›ionale în vigoare.

            Comment


            • Salut,

              Cred ca revin la ELF EVOLUTION 900 NF (fost EXCELIUM) 5W-40; mi se pare ca trage destul de greu cu actualul ulei - are aprox 12k km in motor.

              Comment


              • Nu e de vina uleiul ca-ti trage greu motorul.
                Ca o curiozitate, ELF EVOLUTION 900 NF are aprobare Renault? Ca vechiul Excellium parca nu avea.
                Last edited by mr.K; 5 June 2014, 14:11.

                Comment


                • Are am eu in motor acum NF noua gama.

                  Inainte am avut Mobil Super 3000 5W40 si sincer este mai sinlentios motorul.
                  sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                  Comment


                  • da, dar are pentru cele cu filtru de particule. pentru restul, elf evo sxr e foarte bun.

                    Comment


                    • Inainte am avut Mobil Super 3000 5W40 si sincer este mai sinlentios motorul.
                      Pai de ce l-ai schimbat cu Elf NF? Intelegeam daca alegeai o gama superioara.
                      Si eu am fost multumit de Mobil Super 3000 5W40, daca nu puneam M1 0w40, ramaneam la el.

                      Comment


                      • Am scris eu gresit. Scuzele mele.

                        Cu Elf Evo este mai silentios nu cu Mobil.
                        sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                        Comment


                        • ptr 1.6 16 valve cu 20000 km ce recomandati. Masina nu o am de mult si pana acum am folosit doar castrol magnatec 10w40.

                          Comment


                          • masina noua si "ti-ai batut joc" de ea cu 10w40...de ce, cine nu ti-a vrut binele?
                            mergi pe ceva sintetic, 5w30 sau 0w40, oricum NU 10w40, ala e spre mineral.
                            Last edited by Kojak; 5 June 2014, 16:59.

                            Comment


                            • Dupa 8 ani de Elf 10W40, dupa trecerea pe GPL de luna trecuta, am trecut si eu astazi la Mobil 5W40.
                              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Nu e de vina uleiul ca-ti trage greu motorul.
                                Ca o curiozitate, ELF EVOLUTION 900 NF are aprobare Renault? Ca vechiul Excellium parca nu avea.
                                Salut mr.K,

                                Uitandu-ma in carnetul de intretinere am vazut ca cei de Bras mi-au pus Elf 5W40 Evolution (2009 - inca in garantie ) si ELF Excelium 5W40 (2011) un service multi marca din iasi....de aici alegerea catre ELF Evolution....

                                Masina nu a vazut decat ELF 10w40/5w40 - Evolution sau Excelium doar Caremil stie de care - ca le-a fost greu sa treaca tipul si marca la revizii, si de anul trecut Aral High Tronic 5w40.

                                Adrian

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google