Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum masina nu mai e in garantie, lasa reprezentanta si alege un 5w40 decent, pune Elf daca vrei dar nu EVOLUTION 900 NF, mai bine Elf 900SXR.

    Comment


    • Originally posted by Kojak View Post
      masina noua si "ti-ai batut joc" de ea cu 10w40...de ce, cine nu ti-a vrut binele?
      mergi pe ceva sintetic, 5w30 sau 0w40, oricum NU 10w40, ala e spre mineral.

      scuze, am uitat sa mai pun un zero...adica 200000 km...laguna din 99 cu 1.6 16 valve. As merge si pe 5w40, dar imi este frica sa nu l manance.
      La 10w40 in 10000 km manaca cam 200 grame.

      Comment


      • Originally posted by b-45-pei View Post
        Salut mr.K,

        Uitandu-ma in carnetul de intretinere am vazut ca cei de Bras mi-au pus Elf 5W40 Evolution (2009 - inca in garantie ) si ELF Excelium 5W40 (2011) un service multi marca din iasi....de aici alegerea catre ELF Evolution....

        Masina nu a vazut decat ELF 10w40/5w40 - Evolution sau Excelium doar Caremil stie de care - ca le-a fost greu sa treaca tipul si marca la revizii, si de anul trecut Aral High Tronic 5w40.

        Adrian
        Originally posted by mr.K View Post
        Cum masina nu mai e in garantie, lasa reprezentanta si alege un 5w40 decent, pune Elf daca vrei dar nu EVOLUTION 900 NF, mai bine Elf 900SXR.
        Nu stiu cat ai dat pe Elf-ul ala, dar la momentul asta un bidon de Mobil1 0w40 e 165 de lei /4 litri la Autocenter, ti-l schimba gratis, inclusiv filtrele, deci la 35-40 de lei manopera pe care nu o platesti si o scazi din pretul uleiului, iesi cu 125 lei /4 litri de Mobil1 0w40.

        Comment


        • Buna rau oferta! La banii aia, aproape ca (se) merita un drum de Iasi.
          N-au si fo' filiala pe la Bucale astia de la autocenter?

          Comment


          • Firma ce detine magazinul se numeste altfel, iar pe zona Bucurestiului se ocupa cu altceva, piese auto si uleiuri doar pe Est pana pe la Braila/Galati.

            Comment


            • Pfff ce ieftin este uleiul ala... Buna afacere.

              Comment


              • Pfff ... chiar e ieftin, buna afacere pt. service-ul ala.
                Asta arata ca sunt profesionisti stiu de unde sa se aprovizioneze ieftin, si cand il vand clientului nu pun adaousuri nesimtite sa ia pielea de pe client ca vezi Doamne e ulei Mobil 1.
                Bravo!

                Cred ca stiti ca nici un service nu face munca patriotica.
                Pretul manoperei e inclus in pretul uleiului - asta e lege !
                Deci 125 lei face uleiul cu tot cu manopera !
                Last edited by stimulator; 8 June 2014, 13:33.

                Comment


                • fara manopera. a spus clar mr.K: 165 de lei/4 litri cu manopera schimb inclusa. el punea 40 de lei manopera si uleiul iesea la 125 de lei/4litri.

                  Comment


                  • norme uleiuri si nu basme...

                    Deci sa recapitulam normele uleiurilor si performanta lor pt pasanger cars.

                    CEA MAI PERFORMANTA norma ulei cu indice 5w30 PT BENZINA SI DIESEL astazi 2014 in EUROPA
                    este norma PORSCHE C30(echivalenta cu vw50700) dar testata suplimentar pe circuit Nurburgring minim 100 ore si apoi analiza ulei si uzura componente.
                    Este mult peste norma de medie performanta RENAULT RN 700 RN710 RN720
                    norma PORSCHE C30 produce o uzura pe cama de max 75 micron in RADIONUCLID TEST si rezista 650 ore pe secventa de test cama fata de 250 ore normele imediat urmatoare.Deci pentru cei ce doriti sa utilizati ulei 5w30 benzina si diesel nu exista nimic mai bun aprobat si testat in Europa pt masini pasageri astazi.
                    Pentru cei ce doresc 5w40 pt benzina cea mai buna norma astazi este PORSCHE A40 iar liste cu PORSCHE A40 oils gasiti pe net garla important este sa scrie si pe bidon PORSCHE A40 atentie nu Porsche simplu.
                    Pt doritorii de ulei diesel 5w40 (numai motoare DIESEL FARA DPF) IDEAL al fi sa folositi ulei 5w40 aprobat simultan
                    PORSCHE A40 si VW50501 diesel (VW 50501 FIIND CEA MAI PERFORMANTA norma diesel la vascozitatea vascozitatea 5w40 ce exista la masini autoturisme pasageri . exista uleiuri cu aceste doua norme simultan daca cautati la FUCHS si MOTUL....SI ALTII.

                    PT utilizatorii DE 10W40 ca sant si din acestia f multi INCERCATI SA NU CUMPARATI ULEIURI 10w40 API SL sau SJ gunoaiele vechi de norme ce se vand in est la uleiurile 10w40.
                    CI INCERCATI SA CAUTATI NORMELE SN sau SM la 10w40
                    ULEIURLE SL SJ au prescriptie maxima uzura pe cama 120 micron
                    ULEIURILE SN SM au prescriptie maxima uzura pe cama 90 micron (SN e mai performanta la curatenie pe piston fata de SM )

                    deci concret
                    pt benzina cautati un ulei 10w40 API SN
                    exista ULEIURI SN CEPSA MANNOL si altii
                    brandurile de ULEIURI de calibru vand 10w40 in vest cu specificatia SN in Romania vand cu vechile norme slabe SL,SJ.

                    PT DIESEL discutia e simpla
                    cel mai bun ulei 10w40 este uleiul 10w40 norma de flota MB 228.5 pt motoare DIESEL fara DPF
                    SI LE GASITI IN LISTA DE AICI


                    cu aceste uleiuri norma MB228.5 un Microbuz Mercedes diesel se duce spre 800000km lejer aproape 1milion km fara probleme.

                    la MOTOARE de autoturism diesel CU DPF trebuie sa folosim n-avem de ales ne ducem pe 5W30 Porsche C30
                    cea mai buna norma motoare diesel cu DPF pt pasageri.

                    pt studiu...

                    DE CITIT CU RABDARE.

                    COMPARARE PRIMARA NORME ULEI PASAGERI

                    Lubrizol tools

                    se da click pe sagetile nergre mici si se compara paianjenii normelor
                    paianjen mai mare =norma mai buna.



                    PRESCRIPTIILE INDUSTRIEI LA NORMELE DE ULEI

                    Last edited by nec100; 14 June 2014, 18:58.

                    Comment


                    • Originally posted by nec100 View Post
                      Am folosit, masina rupe asfaltul in doua dupa ce l-am pus la un plin de motorina intradevar o reusita a CHEVRON -TEXACO super aditiv cu 7 componente pt prelungirea NR DE ORE a sistemelor de injectie DELPHI conditia de baza OBLIGATORIE e folosirea doar a filtrului de motorina Delphi original Renault si a uleiurilor NORMA RN0720 PT EURO 5 SI RN 710 PT cele fara DPF
                      Eu am luat aditivul de la firma care repara injectoare de la piciorul podului de langa fabrica URSUS de la BUZAU cu pretul de 100 ron flaconul mai gasiti si pe site-ul POLMOT. Aditivul se foloseste odata la 6 luni. probat testat functioneaza impecabil motorul. Nu luati motorina din surse necunoscute. SISTEMELE DE INJECTIE DELPHI lucreaza cu microni SI PRESIUNI DE MII DE BARI si sant ff sensibile. Daca respectati aceste reguli depasiti 200000 km fara interventii la sistemul de injectie.
                      Tu erai ala cu reclama, nu?
                      Auzi, da' in ulei ce aditiv sa bagam, ai vreun leac minune?

                      Comment


                      • e chiar pe fata. mai e cineva pentru ban ?

                        Comment


                        • Schimbat uleiul de motor şi filtrele la exact 7 luni de la precedenta revizie (13 Noiembrie - 13 Iunie), kilometri parcurşi cu maşina în această perioadă - 7.907 km.

                          Începând cu 1 Octombrie 2013 grupul TOTAL a schimbat denumirile comerciale la uleiurile ELF, astfel că acum uleiul pentru DPF (norma RN0720) se numeşte ELF Evolution Full-Tech FE 5W30, fără vechea sintagmă Solaris care nu mai apare deloc în noua denumire.
                          Uleiul pe care l-am pus în motor avea inscripţionat pe bidon data fabricaţiei - Februarie 2014.
                          Attached Files

                          Comment


                          • salut am un logan 1.5 dci din 2013 , nu prea ma pricep la motoare acum am in motor dacia oil . voi ce spuneti sa merg in continuare cu el sau sa folosesc altceva ?

                            Comment


                            • Dacia Oil 5W30 sau Elf Evolution FE 5W30, obligatoriu ambele având norma RN0720 (ulei de motor special pentru filtrul de particule - DPF).

                              Comment


                              • "e chiar pe fata. mai e cineva pentru ban ? "

                                in flaconul ala pe care zici tu ca fac reclama se gaseste lichidul TECHRON cel mai bun aditiv astazi 2014 pt curata injectia benzine si diesel folosit DE BMW firma de autoturisme premium ce recomanda oficial doar 2 produse pt curatat injectie TECHRON si REDLINE ce zici au expertiza?

                                nu-ti dau codul si poza cu flaconul bmw original in care afla techron

                                DA-LE BAN LA BMW....!!!!!!

                                inainte de a da ban cauta pe net ce inseamna ultracrepidarian
                                si proverbul OANEI PELEA cu mortul.

                                PT CEI CE RECOMANDA R720 atat poate C4 LA UZURA
                                Last edited by nec100; 15 June 2014, 12:16.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google