Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Castrol Edge FST 5W40. Merge foarte bine, ce feedback sa dau... ca sa-ti faci o idee ar trebui sa desfaci motorul dupa 10000 km si sa-l studiezi la microscop. Asa, dupa ureche... Daca uleiul respecta norma din manual, nu are cum sa dauneze, sa "cedeze" ceva din cauza uleiului in 8000 km.

    Comment


    • el n-a zis ca a cedat ceva, ci ca a cedat uleiul, in sensul ca-si pierduse proprietatile si ca s-a rupt pelicula de ulei. eu asa am inteles.

      Comment


      • Nu s-a rupt si n-a cedat nimic, altfel nu mai avea motor. Ideea e ca dupa vreo 8000 km nu mai e ce a fost la inceput, eu ce am observat ca la rece "maraia" mai tare fata de alte uleiuri cu acelasi nr de km, cum l-am schimbat imediat n-a mai marait asa.
        Dar sunt oameni aci care au mers si tras rau de el peste 10000 km fara nici o problema.
        Ideea e ca face cat costa, nimic mai mult

        Comment


        • reply

          Originally posted by mitosu View Post
          adica vrei sa spui ca astia de la LM nu fac uleiuri bune?

          Ba da dar au publicat in linkul de mai sus nivelul de protectie la uzura al fiecarui tip de ulei LM in opinia lor chiar a fabricantului.

          5w30 cele mai bune in pelicula si "cuafura rezista"
          DE CE ? o fi recomandand FERRARI NORTH AMERICA
          PENZOIL 5W30
          Iata un posibil raspuns unde "nu tot ce straluceste e aur"

          Last edited by nec100; 23 June 2014, 19:08. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Ce ulei recomandati pentru un logan de 1.6, a doua revizie. La prima am folosit Motul xcess 5w40 si nu am sesizat nici o diferenta fata de dacia oilul din fabrica, ba chiar parca ar trage o idee mai greu cu el. Ma gandesc sa bag Mobil 1 0w40, oare comenteaza cei de la reprezentanta ca nu respecta norma RN 0700, ci doar A3 B4 (in manualul de intretinere oricum nu scrie nimic de RN 0700, ci doar de A3 B4) ? Ce alte recomandari aveti in afara de Mobil 1 0w40?

            Comment


            • Asta cu "trage mai greu" ma ucide pur si simplu. Trebuie sa ai pierderi de compresie sa patesti asta de la un ulei, plus ca trebuie sa fir masive ca sa le simti.
              sigpic

              Comment


              • Ma gandeam ca poate fiind mai vascos decat dacia oil 5w30 motorul s-ar "invarti" mai greu. Nu le am cu uleiurile, chiar daca am citit topicul asta cap coada, de aia si cer sfaturi aici.

                Comment


                • Daca mai ai masina in garantie, pune Elf 5w40 si toata lumea va fi foarte multumita; chiar si tu.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • da, elf evo sxr 5w40, si n-ai nicio treaba cu garantia si merge si masina beton.

                    Comment


                    • Rezista Elful 5w40 la un mers mai tare? Prin mers tare ma refer la faptul ca merg 95% extraurban, si deci motorul vede constant 4000 de ture si peste, cu schimbat vitezele la peste 4000 cand merg in afara, iar cand mai merg prin orase sau sate schimb pe la 3000 - 3500.

                      Comment


                      • Nu. Elf-ul este recomandat doar pana la 2850 rpm; peste aceasta turatie se caleaza motorul.
                        Era o gluma.
                        ...
                        Pune cu incredere Elf, ca n-a crapat nici un motor de Logan cu el. Dupa garantie poti sa pui si M1, ca tot nu vei sesiza diferente notabile; doat TU te vei simti mai confortabil.
                        Last edited by IancuMIC; 23 June 2014, 20:20.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Are si topicu' asta meritu' lui.
                          A inceput lumea sa fie mai circumspecta la uleiu' Elf.
                          Bravo! Hai ca-mi place!

                          Comment


                          • Comportament uleiuri in "unele" motoare

                            Aici ii vedem pe unii tari in "etichete" si reclama.

                            Comment


                            • Deci in afara de Mobil 1 si Ravenol, restu'-s muci, depuneri groupa mare!

                              Comment


                              • Liqui Moly Leichtlauf HT 5w-40 (3864) / 5 L-163 lei
                                Asta o fi muci?
                                La ~33 lei/litru, merge ca pret.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google