Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect. Sa consideram ca s-a inteles ce era de inteles.

    Comment


    • Dar o masina de FR sau DE sau vest cu interval extins 30.000km sau 24luni nu se poate cere ea singura mai devreme la schimb in RO in functie de conditiile de trafic la sa zicem 27.000km sau 16.000km sau 9000km, ultima daca o freci intens urban?
      Daca frantzuzu' ar freca-o in Paris cum o freaca romanul in Buc. nu ar trebui sa se ceara si acolo mai devreme, ca doar nu are senzor de calitate a aerului?

      Cred cu tarie ca intervalul de schimb e stabilit in functie de cat cred ei ca pot jecmani clientul in tara respectiva.

      Comment


      • Groupe Renault recomanda Elf, corect ?
        De ce as folosi alte marci de uleiuri care poate au doar un marketing mai bun ?
        Masina merge perfect cu Elf 10w40 Competition ST, schimbat la 15000 de km este destul de curat, nu este negru inchis cum sunt altele.
        http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

        Comment


        • Pai daca merge perfect de ce sa schimbi?

          Unora nu le merge perfect de asta vor altceva.

          E chestie de perceptie pur subiectiva. ;)

          Comment


          • Perfectiunea asta are diverse grade. Insa uneori daca folsoesti un ulei mai bun decat ala din fabrica motorul nu merge "mai bine" decat ala din fabrica.... si asta ii vexeaza pe unii.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Pe principiul asta mananca numai paine si bea numai apa, ce-ti trebuie carne, legume, fructe ? Umple stomacul si tine de foame, e de ajuns, nu ?
              E bine sa fii modest, dar parca si asta are o limita. Daca zicea macar de un 5w40 mai intelegeam, dar 10w40 e din alt film, eu nu pot uita diferenta de zgomot a motorului la 3000 rpm cu elf10w40 comparativ cu 0w40 ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Din fabrica are 5W30. Si 10W40 va fi mai silentios la 3000 de ture fata de 5W30.
                Nu maninci doar paine, dar o friptura de porc la gratar fara nimic are acelasi proteine ca una la un restaurant cu 3 stele Michelin. Si poti da la sapa la fel de bine cu oricare din ele in burta. Sau cu o friptura de soia. Ca vrei dichis si gust asta e un moft, nu o necesitate.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • @827sam - eu am un principiu pe care-l aplic destul de des, in general, nu doar la masina: daca ceva functioneaza nu umbla la el... si sincer, nu ma intereseaza absolut deloc zgomotul de la 3000 de ture. Eu schimb la 4000 +

                  @einstein1984 - din cate stiu din fabrica toate vin cu 10w40. Cel putin benzinarele.
                  Last edited by dani55wss; 28 August 2014, 01:36. Reason: Automerged Doublepost
                  http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                  Comment


                  • Si de unde ma rog ai aflat asta? vreo sursa de incredere?
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Dani, ce faci tu e treaba ta, dar nu veni cu idei preconcepute ca un 10w40 e suficient pentru ca merge motorul bine.
                      Ai incercat ceva mai bun ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • pai, el a zis ca e suficient, nu nemaipomenit. si cred ca este.
                        vecinul meu, taximetrist la meridian si care rupe masina in doua,
                        baga numai aral 10w40, si culmea, masina e a lui. nu l-am vazut sa stea in vreo zi sau sa mestereasca la ea.
                        eu unul n-as baga 10w40 in diesel, desi cred ca e doar o idee preconceputa.
                        Last edited by B997NDL; 28 August 2014, 11:34.

                        Comment


                        • Bine de la "masina merge perfect" la "e suficient" e un pic de cale ...

                          Comment


                          • Am ramas placut impresionat de Mobil1 New Life 0w-40 !!
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by dani55wss View Post
                              @einstein1984 - din cate stiu din fabrica toate vin cu 10w40. Cel putin benzinarele.
                              Poate asa era la primele Loganuri, in ultimii ani din fabrica vin cu 5W30, evident DaciaOil.

                              Comment


                              • La Dacia Service asa mi s-a spus, am intrebat mai multe persoane in reprezentante diferite si raspunsul a fost acelasi: din fabrica vine cu 10w40.
                                Si la primele doua revizii mi-au bagat Dacia Oil acelasi indicativ.
                                Cu riscul de a ma repeta... motorul merge chiar bine.
                                Fiecare sa-si bage ce vrea, eu nu am spus nimanui sa-si bage sau sa nu-si bage vreun anumit tip, marca...
                                Am avut peste 50 de Loganuri pe mana in ultimii 10 ani si fiecare avea tot altfel de ulei. Sincer nu am sesizat vreo diferenta notabila. Parerea mea.
                                http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google