Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Totusi vorbim aici de niste motoare de larg consum, nu dedicate racing.
    D-aia constructoru iti permite sa folosesti o gama mai larga de vascozitati.

    Posibil sa existe vreun graunte de adevar la unii producatori pt uleiurile recomandate la motoarele trecute de prima tinerete, sa fie ceva mai bine aditivate, sa aibe ceva mai multe elemente antifrictiune decat uleiurile conventionale.

    Eu la tractor o sa-i bag si ceva MoS2 ca rau nu-i face.

    Comment


    • O parere rapida va rog :ce sa aleg intre Castrol Edge 5w30 FST si Elf 5w40
      Acum am in motor Castrol 5w40 EDGE FST.
      As alege pe primul dar nu am vazut norma renault pe bidon. Este prea subtire pt motor?

      Comment


      • MoS2 se poate folosi la orice motor ? Nu mai stiu unde am citit ca se recomanda la motoarele doar la motoarele care au uzura mare ...

        Intreb ca ma batea gandul la urmatorul schimb sa bag LM 10w40 MoS2
        In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by mike26ro View Post
          O parere rapida va rog :ce sa aleg intre Castrol Edge 5w30 FST si Elf 5w40
          Acum am in motor Castrol 5w40 EDGE FST.
          As alege pe primul dar nu am vazut norma renault pe bidon. Este prea subtire pt motor?
          Edge 5w30 e mult peste ce-i trebuie Loganului si mai scump. 5w40-ul de la Castrol nu e mare minune, iar Elf-ul se lipeste mai bine cerintelor unui motor de la Renault. Deci PRO Elf.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • mersi..............

            Comment


            • Originally posted by gmv97 View Post
              Intreb ca ma batea gandul la urmatorul schimb sa bag LM 10w40 MoS2
              Incercati sa uitati de 10W40 cel putin la benzina. La diesel poate, dar si acolo cu multe rezerve. Nici macar la 300k km sa nu puneti asa ceva. Este un ulei cu diferenta prea mare de vascozitate intre rece si cald pentru un motor pe benzina de capacitate mica cum are loganul. Documentarea cere mai mult timp, daca oricine ar avea bunavointa sa caute, va ajunge la aceasta concluzie.

              5w30 este cu mult mai fluid la rece, fuge repede, transporta caldura mai usor cand este nevoie, numai avantaje.

              Mos2 se gaseste si separat, daca tii neaparat sa pui asa ceva, dar nu stiu de ce ar fi nevoie.

              Comment


              • Inseamna ca 5W40 e deja dezastru ca diferenta de vascozitate intre rece si cald....
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Da. Probabil ca m-am exprimat si eu ca-n fundul curtii. De obicei, la rece un 10w40 este mai vascos decat un 5w40, iar ca cald, datorita compozitei mai sarace in VII ajunge sa fie mai mai fluid decat un 5w40. Deci 10w40 este dezastru, nu 5w40, pentru ca are un control ceva mai slab al vascozitatii intre temperaturile la rece si de lucru...

                  Se stie faptul ca, cu cat cifrele sunt mai apropiate cu atat aditivii de vascozitate sunt mai putini. Orice 5w40 are pana si indicele de vascozitate mai bun decat un 10w40. Deja un 10w30 poate fi considerat in anumite conditii un ulei monograd...

                  Ce naiba, puneam 10w40 in dacia 1310... Tot acolo am ramas ?
                  Last edited by guido; 4 November 2014, 16:07.

                  Comment


                  • Astăzi mi-a venit uleiul ,comanda fiind făcută săptămână trecuta,ravenol hls sae 5w30,cel de la care l-am cumpărat mi-a zis ca următorul schimb să-l fac peste 18 mii km,voi ce părere aveți,să-l schimb mai devreme pe la 12-15 mii?

                    Comment


                    • Nu-l ţine în motor mai mult de 12.000 de kilometri.

                      Comment


                      • Originally posted by guido View Post
                        Ce naiba, puneam 10w40 in dacia 1310... Tot acolo am ramas ?
                        Care 15w40?...sau 20w40

                        Comment


                        • Tatal meu punea la batrana dacia 1310 - Phanter MLX Enduro 20w-50. il mai gasesc si acum pe rafturi in Carrefour , iar inainte de acest ulei punea un Hexol parca 15w-40.
                          Last edited by prometheus; 4 November 2014, 17:49.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • exact, mai era si 20w50.
                            io bagam doar BP Visco 2000 15w40 sau 20w40.

                            Comment


                            • Ce-ar fi sa bag in asta de 1.2 16v euro 5 un ulei 20w-50 , cred ca-l fac praf. S-a evoluat mult in materie de uleiuri/motoare.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Salut baieti! De Total Quartz 9000 5w40 ce parere aveti? Fata de Elf sxr 5w40 e mai bun/prost? De ieftin am vazut ca este mai ieftin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google