Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Elf explica cum e cu sinteticele
    Din pacate cel mai sintetic e 10W60 si e cam vascos pentru mobra mea.
    Attached Files
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Gr III de calitate e arhisuficient pt motoarele noastre.

      Ce vrei sa bagi de la Motul? Daca e Xcess 5W40 as zice pas.

      Comment


      • Baietii,ieri am verificat uleiul din motor imediat dupa oprirea acestuia. Este peste nivelul maxim cu ~5mm. E de rau? Il pot lasa asa sau trebuie sa mai scot putin?
        My Ride ! B - 29 - TmT

        Comment


        • Vezi care sunt conditiile de verificare a nivelului si asigura-te ca indicatia e cea corecta.
          Daca ai 5mm peste nivel, imediat dupa oprire, nu vreau sa-mi imaginez cat va fi dupa scurgerea totala a acestuia in baie.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Bun. Si cu ce dauneaza acest lucru motorului? Ce trebuie făcut?
            My Ride ! B - 29 - TmT

            Comment


            • Faci rost de o siringa de la farmacia veterinara (d-aia de minim 100 ml) , cumperio perfuzie de la farmacie de la care folosesti furtunasul si scoti uleiul surplus pe la joja.

              Dauneaza mult ulei pt ca posibil sa ti-l mai bage in camera de ardere si sa-ti mai dea si pe la semeringurile de la supape.
              5 mm peste max e mult (cam ~300 ml trebe scos cel putin)

              Comment


              • Elf 5W40 Evo SXR la 28 de lei litrul la autokarma. Bun pret?
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • uite si mai ieftin, cu transport gratuit. in ultimii 3 ani am luat de la ei.


                  Comment


                  • E fix la fel pretul http://uleideulei.ro/elf-evolution-s...tru-p-520.html, avantajul ar fi transportul.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Motul 10w40

                      Comment


                      • Originally posted by einstein1984 View Post
                        E fix la fel pretul http://uleideulei.ro/elf-evolution-s...tru-p-520.html, avantajul ar fi transportul.
                        dar de ce sa iei cate un litru ?! si astia aduc din "France", e cu 032... merge intr-un mare fel.

                        Comment


                        • Si acum 4000-5000 km de cand am facut revizia tot pe Motul am mers, Xcess 5w40. Eu unu ma inteleg bine cu el, am vreo 3 sau 4 revizii cu acest ulei
                          Oricum daca e sa o luam, orice ulei este bun atata timp cat mergi intr-un regim de exploatare normal, cand e vb de mers mai sportiv atunci, da, uleiul face diferenta
                          Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                          Comment


                          • ...sau daca-l tii pana in 8-10.000km in motor intre schimburi.

                            Comment


                            • Originally posted by Christnacht View Post
                              Eu unu ma inteleg bine cu el, am vreo 3 sau 4 revizii cu acest ulei
                              e vorba cum se intelege masina cu el, nu tu.
                              nu e vorba de marketing, dar le mine elf a prins cel mai bine.
                              si am auzit asta si de la IancuMic, plus muti altii.

                              Comment


                              • Pentru DPF (filtru de particule) am ales numai ELF.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google