Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • este limpede pt oricine ca m1 esp formula se incadreaza perfect si depaseste recomandarile constructorului. dar el tot se leaga de prostiile alea de c2, c3 si de axa cu came ca e nu stiu de care, flat cam si ca uleiu asta m1 uzeaza axa, ceea ce mi se pare o prostie (norma sl uzeaza mai mult decat norma sn; se mai leaga si de zincu vietii care e in cantitate prea mica, ca ii creste temperatura, uzura si alte nebuneli dastea)

    ce mi se pare mie incredibil e sa spui ca un 10w40 a3/b4 dupa normele moderne e mult mai indicat decat m1 esp formula 5w30

    si ca la benzinare e de evitat a5/b5

    pai toate masinile noi se livreaza cu 5w30 a5/b5, pana si constructorul il recomanda si e ulei de prima umplere...daca nici constructoru nu are habar de ce ii trebuie motorului, eu zic s-o lasam balta )

    cu dacia oil era perceptibil un zgomot accentuat la acceleratiile mai brutale si la 130km/h o rezonanta f urata. cu m1 acea rezonanta a disparut/e imperceptibila, e mult mai silentioasa la 130 cu esp formula decat era cu dacia oil

    in plus, m1 esp formula e a3/b4; a5/b5, adica dala "cu mult zinc" (900)
    Last edited by cristi....; 25 February 2015, 00:31. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Octavian, tu ai mers cu 100k km cu A3/B4. Punct. Restul raspunsului tau este pe langa ce-am intrebat eu, cu tot respectul. Treci la un fel de "ofensiva" cerandu-mi specificatia Dacia oil ? Dacia oil nu este prea departe de un Elf 5w30. Nu are cum, nu este profitabil dpdv economic, tinand cont ca se fabrica si se imbuteliaza la Brasov si de aici pleaca in toata Europa.

      Parabola cu uleiul de camion s-a dovedit a fi chiar o "parabola", din cate observ. Poate asa sunt mai clar: exista pe lumea asta 5w30 heavy duty.


      Originally posted by cristi.... View Post
      este limpede pt oricine ca m1 esp formula se incadreaza perfect si depaseste recomandarile constructorului. dar el tot se leaga de prostiile alea de c2, c3 si de axa cu came ca e nu stiu de care, flat cam si ca uleiu asta m1 uzeaza axa, ceea ce mi se pare o prostie (norma sl uzeaza mai mult decat norma sn; se mai leaga si de zincu vietii care e in cantitate prea mica, ca ii creste temperatura, uzura si alte nebuneli dastea)
      Uzura este legata in mod direct si de compozitia aliajelor pieselor unse. Nimeni nu ma poate convinge ca uleiul NU se face dupa motorul in care se toarna. Iar acel motor are anumite tolerante si anumite materiale din care este facut. Special am pus acele pasaje, evident, pentru cine are bunavointa sa caute cartea si sa inteleaga. Renault nu recomanda nicaieri ulei lowSAPS, in afara motoarelor cu DPF. Atat.

      Daca va place sa credeti gogoasa cu "se incadreaza perfect si depaseste recomandarile producatorului"... este ok pentru mine. Sunteti liberi sa credeti toate textele pompoase de luat ochii lumii. Altii abia daca pun "suitable for". Dar, normal, Exxon, este ditamai gigantul, are de unde.

      Originally posted by cristi.... View Post
      ce mi se pare mie incredibil e sa spui ca un 10w40 a3/b4 dupa normele moderne e mult mai indicat decat m1 esp formula 5w30
      Iar mie mi se pare incredibil ca tu ai inteles asta. Dar vina este a mea, trebuia sa ma obisnuiesc, am mai vorbit cateva lucruri inainte.


      Originally posted by cristi.... View Post
      si ca la benzinare e de evitat a5/b5
      pai toate masinile noi se livreaza cu 5w30 a5/b5, pana si constructorul il recomanda si e ulei de prima umplere...daca nici constructoru nu are habar de ce ii trebuie motorului, eu zic s-o lasam balta )
      Si daca se livreaza cu A5/B5, ce ? Asta inseamna ca merge cel mai bine, sau este un compromis de dragul economiei de 0,0...01 % la carburant ? Te rog, incearca sa intelegi. Da, constructorul are habar si stie foarte bine ce ii trebuie motorului, dar mai stie ca exista o multime foarte mare de oameni care exploateaza masina in conditii mai mult decat normale, spre "slabe", si acesta nu va ceda never. Si nici nu stiu pe unde se goleste carterul la revizie. Pentru acest tip de consumatori, asta se numeste "uzura programata". Pentru ceilalti, de gen Octavian sau chiar tu, sau care or mai fi, conteaza alte pareri. Ca de-aia unul isi pune M1 0w40, altul mai stiu eu ce ulei, etc.

      Si aici, ca sa elimin orice urma de barfa sau vorbe, vreau sa vad si eu pe cineva care foloseste masina in regim de "Octavian" (marca inregistrata) si l-a tinut motorul la fel cu al lui, dar cu ulei A5/B5. Mai departe, as vrea sa vad si eu pe cineva care a folosit M1 ESP 5w30 100k km si dupa aia a analizat cu atentie axa cu came, tacheti, culbutori, etc.

      Originally posted by cristi.... View Post
      cu dacia oil era perceptibil un zgomot accentuat la acceleratiile mai brutale si la 130km/h o rezonanta f urata. cu m1 acea rezonanta a disparut/e imperceptibila, e mult mai silentioasa la 130 cu esp formula decat era cu dacia oil
      Deci ai vazut si tu cum se manifesta rezistenta la forfecare a uleiului, oare ? Daca motorul ala este facut pentru ambele uleiuri, de ce numai la cel cu baza mai solida (HTHS mai mare), se comporta bine in reprize de acceleratii zdravene ? Ei, gandim un pic ?

      Serios, incepi sa-ti dai singur argumente, dar inca nu accepti asta !!!


      Originally posted by cristi.... View Post
      in plus, m1 esp formula e a3/b4; a5/b5, adica dala "cu mult zinc" (900)
      Este absolut regretabil, foarte grav chiar, chiar ca se cade in astfel de capcane. A5/B5 are HTHS intre 2,9 si 3,5, iar A3/B4 are HTHS-ul peste 3,5 cP. Deci in mod clar, NU se pot indeplini ambele simultan.

      Mai departe, ca uleiul ala sa indeplineasca norma 504.00/507.00 trebuie polimerizat puternic, adica de aditivi duri. Asa cere VW. Pentru ca stie ca, o data cu inasprirea normelor de depoluare, au trebuit sa umble si la aliaje. Inca o data, VW pune 502.00/505.00 in motoarele vechi in continuare. Nici macar 505.01 din 2004 nu este low-SAPS. Si exista destule raspunsuri VW publicate pe net cum ca 507 nu inglobeaza 505 s.a.m.d. 504/507 este doar pentru un anumit tip specific de motoare si alea mai noi. Amsoil se chinuie de vreo 3 ani sa certifice 504/507 uleiul lor "european 5w30".


      Pana la urma, eu nu cred ca pierd nimic spunandu-va treaba asta, dar nici voi nu castigati nimic combatandu-ma doar cu argumente de gen "stie constructorul ce face". Da, stie ce face, dar nu intotdeauna face in interesul vostru. Si sa nu-mi bagati iar placa cu "cade caroseria inaintea motorului", ca trimiteti discutia in derizoriu. Pai daca asa, n-ar trebui sa va intereseze de nu stiu ce vibratii/rezonanta la 130km/h, nu ? Logic ? Cred ca da.
      Last edited by guido; 25 February 2015, 22:55.

      Comment


      • bun, am inteles. ce recomanzi atunci in locul acestui esp formula? m1 0w40 e mai ok ca esp formula? daca ar fi sa alegi un ulei bun pt logan benzina ce ai alege?

        de asta ce parere ai? are si aprobare rn 0700
        Castrol Edge 5W40 Turbo Diesel Titanium FST a fost creat sa satisfaca specifiatiile VW & Audi pentru Diesel (VW 505 01). A fost proiectat special pentru a fi utilizat in motoarele VW TDI PD (Pumpe Duse). De asemenea Castrol Edge 5W40 Turbo Diesel Titanium FST se poate folosi in motoarele moderne turbo diesel sau pe benzina care au nevoie de specificatiile: A3/B3/B4 5W-40 Uleiul Castrol Edge 5W40 Turbo Diesel Titanium FST este complet sintetic, protejeaza elementele de filtrare, lupta impotriva depunerilor daunatoare, functioneaza perfect in motoare cu turbina si intercooler, inclusiv motoarele PD. Specificatii si certificari Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 :  ACEA A3 / B3 / B4, C3, API SN / CF BMW Longlife-04, Fiat 9.55535-S2,  Ford WSS-M2C 917-A,  GM Dexos2,  MB 229.31 / 229.51 / 226.5,  Opel GM-LL-A025 / GM-LL-B025 / Opel,  Renault RN 0700 / RN 0710,  VW 502.00 / 505.00 / 505.01  


        ms

        sau motul x cess 8100 5w40?

        motulul asta am inteles ca face depuneri in baia de ulei, se face gelatina... )
        Last edited by cristi....; 25 February 2015, 23:28. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by guido View Post
          Octavian, tu ai mers cu 100k km cu A3/B4. Punct. .................................................. .................................................. ...
          Este absolut regretabil, foarte grav chiar, chiar ca se cade in astfel de capcane. A5/B5 are HTHS intre 2,9 si 3,5, iar A3/B4 are HTHS-ul peste 3,5 cP. Deci in mod clar, NU se pot indeplini ambele simultan.
          .................................
          Eu am mers 4 schimburi cu Mobil1 5W30, si ti-am aratat clar ca esti pe langa norme si subiect.
          Adica ti-am pus norme in fata si tot bati campii.

          Si iti mai arat inca o data ca batii campii si esti lenes sa vezi ce spun normele, A3/B4 indeplineste simultan A5/B5

          Adica A3/B4 cu HTHS mai mare sau egal cu 3,5 si A5/B5 mai mic sau egal cu 3,5

          M1 5W30 are 3,5 HTHS si in situatia asta sunt multe low saps-uri si mai ales midd si full saps


          Ce mai vrei sa-ti arat ...?
          Adica spui ca normele sunt micinoase si tu ai dreptate...adica sa ma ierti...dar fa-ti un blog separat unde sa iti sustii singur ideile/parerile, aici noi mai si citim, un "defect" pt unii.
          Attached Files
          Last edited by Octavian; 25 February 2015, 23:38.

          Comment


          • Originally posted by guido View Post
            Mai departe, as vrea sa vad si eu pe cineva care a folosit M1 ESP 5w30 100k km si dupa aia a analizat cu atentie axa cu came, tacheti, culbutori, etc.


            .
            Ai analizat dumneata ?
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • X Cess 5w40 e miezu', doar ca la Logan n-a prins.
              Zic unii ca d'asta se pune in Veyron, bine, niste site-uri prapadite din Romania dau uleiul asta la selectie pentru Veyron, ca e normal sa bagi gama ieftina de la Motul intr-o masina de 1.5 milioane euro, macar la ulei sa faca economie.

              Cred ca au si multi clienti de Veyron acele site-uri.
              Last edited by mr.K; 26 February 2015, 09:59.

              Comment


              • Originally posted by cristi.... View Post
                bun, am inteles. ce recomanzi atunci in locul acestui esp formula?
                Trageam nadejde ca ai citit macar pagina anterioara. Daca nu, reiau:
                General:
                1. benzina - 0w30 sau 0w40 sau 5w30 - ACEA A3/B4 - in functie de stilul de mers

                Ai analizat dumneata ?
                Nu, dar nici nu fac recomandari de genul asta. Ce-i drept, am analizat tacheti care au mers cu ce-am zis eu si sunt mai mult decat ok dpdv al uzurii dupa multe schimburi de ulei si multi km parcursi. Si mi-e de-ajuns.

                Va mai rog sa nu deturnati atentia pe principiul "daca nu-i poti convinge, zapaceste-i". Nu este de datoria mea sa vin cu astfel de rezultate, ci a celui care face niste recomandari departe de cele ale producatorului.

                Si orice astfel de recomandare vine cu o mare responsabilitate a celui care o face. Dar observ ca nu se constientizeaza treaba asta. Pana la urma, in caz de ceva, toata lumea se spala pe maini, doar este un mediu virtual. Cum am mai primit eu candva o recomandare de ulei 2T absolut mirobolant de pus in motorina. Cand i-am spus respectivului ca nu simt nicio diferenta in afara de banii "scapati" si nu putini, respectivul mi-a replicat sec "Ma, la mine merge bine."


                Dupa cum am spus si mai devreme, eu nu pierd nimic spunandu-va toate astea. Atmosfera este intretinuta, probabil de altii, cu alte interese, nu exclud treaba asta, probabil si prin mesaje pe PM.
                Last edited by guido; 26 February 2015, 10:27.

                Comment


                • Nu este vorba despre recomandarile facute ci despre faptul ca te duci intr-o zona teoretica extrema, tragand apoi concluzii fara fundament real. Este fix ca in povestea cu drobul de sare.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Cu tot respectul de care sunt in stare si de care pot sa dau dovada, "zona teoretica extrema" este doar parerea ta. Si ar fi bine sa stabilim clar acest lucru.

                    Atunci cursurile de tribologie si partea de testare si standardizare ce mai e ? Tehnica klingoniana ?

                    Eu cred ca este informatie perfect digerabila de orice cititor. Si nici macar cartea aia la care am facut referire nu este ceva extraordinar. Sunt altele si mai "hieroglifice".

                    Mai ales ca tocmai ce-am aflat de la colegul cristi... ca acel indice HTHS are si o aplicabilitate practica imediata si foarte palpabila. Asta nu e fundament real ? Daca spuneam eu de acele vibratii, probabil ca nu ma credea nimeni. Poftim, spune asta unul care este mai credibil (probabil) pe aici.

                    Crede-ma, si pe mine m-au enervat cursurile extrem de teoretizate de la scoala pe care am facut-o. Dar asta nu inseamna ca putem sa trecem in partea cealalta, a ignorantei. Adica, fiecare este liber sa-si aleaga calea proprie (ignorant sau nu), insa nu este la fel de liber sa le dicteze si altora acea cale.

                    De aceea eu nu m-am oprit la o marca anume sau la nu stiu ce solutie de tip "panaceu", ci am incercat sa deschid calea catre o altfel de discutie. Este evident ca deschiderea asta nu se poate face deodata si nu cu oricine. Din pacate, PM-ul meu arata total diferit de discutiile publice. Ar fi pacat sa fac trafic saitului (eu si altii) doar pentru discutii pe PM. Cred ca initiatorii si sustinatorii acestui sait isi doresc totusi altceva...

                    Comment


                    • Bati campii sau mai clar, te-ai indepartat de subiect.
                      ...
                      Ma apropii de 12.000km de la ultimul schimb. Daca pana prin vara cand intentionez sa fac schimbul, cu revizia aferenta, nu crapa motorul, probabil voi merge tot pe Ravenol.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Ravenol e un ulei laudat si printre opelisti.

                        Are proprietati bune. Tbn ok, etc.
                        Last edited by mumus; 26 February 2015, 15:06. Reason: Automerged Doublepost
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Eu folosesc Elf de cand am luat masina si acum am 40000km si merge impecabil.

                          Comment


                          • Pfoa, dar ce repede mi-a disparut postul prin care solicitam stergerea prostiilor debitate de mine .

                            Adica mi se spune ca "bat campii" si nu oricum, ci de catre un moderator si n-am voie sa ma apar, nu ?

                            Comment


                            • Si eu iti spun ca bati campii, pentru ca ai nevoie de atat de multe explicatii pentru un lucru banal. Daca nu ai facut teste personale cu motoarele si uleiurile in speta si vorbesti doar despre teorie, cu atata inversunare, da, efectiv bati campii pe fața. La fel de simplu ai putea invoca si semnatura moleculara din ziua Z, care difera de ziua X pe motiv ca Marte s-a aflat in casa a 7a sau ca era Luna Noua.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Domnilor moderatori, care-i rostul omenesc (nu stiintific) si de bun-simt relational sa-i spui unui om ca bate campii ? Sun gata sa pun ramasag cu oricare dintre voi, ca in viata reala nu v-ati simti asa confortabili cu voi insiva sa spuneti altuia ca bate campii. De ce nu mi se sterg posturile direct ? Eu am ignorat mai multi useri si trag nadejdea ca si ei au facut acelasi lucru cu mine, deci firul discutiei n-ar fi prea tare deturnat.
                                Last edited by guido; 26 February 2015, 19:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google