Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cat costa fata de elf?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • E cam 200-220 bidonul de 5 l; Elf-ul e 160, cel mai ieftin.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Pret:
        198,50 Lei (5L), la importator, un pret decent zic.
        Last edited by bobbyred; 28 August 2015, 12:44.
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • decat ala la 200 de lei, mai bine iei mobil new life la 155/4 litri

          Comment


          • vorbesc de calitate la un pret relativ ok.....acum fiecare face ce vrea cu motorul lui, eu doar am intrebat daca a folosit cineva ! (155 / 4 litri vs. 198.5 / 5 litri oare unde este difernta asa mare ?!?!)
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • pai tocmai... care e calitatea la pret ok ? 155 pentru un full sintetic, sau 200 pentru semisintetic ?
              sau altfel... la 200 / 5 litri ce iei ? un semi sau un full sintetic ?

              Comment


              • Daca faci schimbul la 10.000, poti pune fara niciun stres, Elf. Daca treci pe Ravenol, e bine sa fii consecvent cu acest ulei, nu sa experimentezi la fiecare schimb; asa gandesc eu ca e bine la un dCi cu FAP.
                ...
                De cand are Mobil 1 C4? Sau v-a orbit acest ulei, incat il recomandati ca fiind "bun la toate"?
                Deci RN0720 C3-C4, pentru dCi cu FAP.
                Last edited by IancuMIC; 28 August 2015, 13:05.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Daca e sa fie diesel cu RN 0720 C4 atunci Motul specific 0720 5w30 e decent, adica 100% sintetic ( nu din vorbe, din indici ) si la un pret relativ decent - asta pt cei care isi ingrijesc diesel-ul si il respecta

                  Clar, nici ELF-ul nu este de desconsiderat, desi e semi ( comparati TDS-urile ); blenderii mici ( gen divinol, ravenol, etc etc) sunt doar constanti, nu exceleaza- nici LM nu mai este ce a fost, insa depinde de nivelul fiecaruia

                  Comment


                  • De cate ori aud de Divinol imi aduc aminte de cel mai bun prieten de familie din Jermania (ne cunoastem inainte sa imi aduc eu aminte de mine) lucreaza la Divinol din 1993, uleiul se face din ulei reciclat , nu e singurul producator care foloseste uleiurile uzate.
                    Ca si garantie, el baga in masinile lui Divinol (a lui persolana un 530D).

                    Comment


                    • Asa zici tu de Divinol? pai e "divin" , cum sa fie reciclat )

                      Oricum motoarele Renault pe benzina imi par destul de robuste si nepretentioase asa ca daca rezista ele la "tarii" gen 10w40/15w40 minerale, cu siguranta rezista si la produsele blenderilor ..... aia cu reciclatul este cam la fel cu anvelopa re-esapata.....

                      Benzinarii de aici sa fie ultra multumiti ca nu au EGR; e o chestie si treaba asta cu low-costul....

                      Comment


                      • Reno benzinare sunt foarte robuste si indulgente la multe oloiuri, dar la conditii extreme tot se pot observa diferente (cine nu vrea nu le simte, daca e talpaci vede mai tarziu la motor, sau nu-l intereseaza) .

                        Divinol ca si alte uleiuri ieftine care sunt 5W30 sau 5W40 nu au cum sa fie ieftine pt ca producatoru accepta un profit inuman de mic, sau sa faca minus...
                        E 5W30 sau 5W40 ieftin pt ca e ieftin la productie.
                        Tine cat unul veritabil sintetic 5W40? Niciodata

                        Comment


                        • Este adevarat ce zici, insa cand singurul criteriu sunt banii -cat mai ieftin- atunci si calitatea......si, ce tot zici tu de calitate aici cand s-a stabilit ca e low cost?

                          Stii, treaba aceea cu simtitul in conditii extreme, incepe sa incline discutia in genul celei de pe topicul cu bujii ;)

                          Tu ce ulei ai acum in polizor.....? Dar in tractor ?

                          Comment


                          • In polizor e Mobil1 0W40 si in tractor Valvoline SynP 5W40.

                            Comment


                            • Aham.....si in tractor de ce nu ai pus 5w30 Mobil 1 care iti da si norma VAG (504&507) si este si friendly cu egr...?

                              Tu crezi ca pt polizor totul sta in HTHS? DPDV al protectiei?

                              Comment


                              • Un hths mare e binevenit, si mai important indiferent de valoarea lui, sa il poata mentine inconditii extreme.
                                La tractor n-am de ce sa bag uleiuri "light", full saps fara nici un stres pt egr, daca n-a crapat pana la 260000 km, nu vad nimic rau

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google