Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    .................
    ...
    Poate unul dintre cei ce nu cred in aceste lucruri, sa incerce un 5w50, cu vascozitate 19mm2/s, dupa aceea un ELF A5B5, cu 9,9 mm2/s si dupa aceea sa posteze rezultatul.
    N-am sesizat nici o diferenta de consum benzina intre 5W30 Mobil1 si 5W50 Mobil1.
    Mers normal (calm, forje, etc) nu teste de laborator.
    Poate o fi ceva, dar insignifiant/apa de ploaie/"eco" sa dea bine.

    Originally posted by B997NDL View Post
    baga sxr. nf vad ca nici nu e pentru renault. oricum, pe sxr scrie ca e special pentru renault
    ..........
    Doamne fereste sa bage NF, o sa strice motoru in 3 kilometri
    Last edited by Octavian; 5 October 2015, 00:25. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • @dark ti-ai gasit cu cine sa compari

      Comment


      • Si culmea, uleiurile alea asa subtiri, stau in motoare de minim 200.000 km, la temperaturi vara, de minim 42 grade
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Eu sunt de acord cu tot ce s-a scris, m-a intrigat reclama comerciala ca scade consumul cu 6% daca folosesti tipul de ulei fara sa specifice in raport, comparatie fata de alt tip de ulei, sau fara ulei, pe uscat, scade cu 6%?
          Stiu ca sunt aparate care masoara energia consumata prin forte de frecare, astfel ei deduc reducerea consumului cu 6%, dar fata de ce?, fata de frecarea fara ulei?
          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
          Last edited by Oti; 5 October 2015, 07:19.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Originally posted by Octavian View Post
            ...

            Doamne fereste sa bage NF, o sa strice motoru in 3 kilometri
            De ce s-ar strica motorul in 3 km cu ulei ELF NF? Sunt multe petarde de ulei cu specificatii recomandate de motorizarea respecyiva si nu strica motorul nici dupa 10.000 km.

            Comment


            • Astfel poti ajunge la comparatii intre marci de ulei, nu poti folosi motorul fara ungere, diferentele sunt sub 1% la consum de energie in aceleasi conditii de folosire, adica 0.
              Bataia intre marci de ulei este la uzura in timp, dif de ungere funct de temp, etc

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              Last edited by Oti; 5 October 2015, 08:09.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • sub 1% poate fi 0,99%.

                Nu pot folosi NF pt ca scrie porsche si altele in loc de renault?



                Se observa ca SXR este numai pentru Renault
                Last edited by Fanez; 5 October 2015, 08:28.

                Comment


                • Daca ai porsche foloseste NF.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Cand o sa-mi iau porsche o sa-i bag SXR, numai asa in ciuda.

                    Comment


                    • Originally posted by raducu26 View Post
                      ...un ulei mai putin vascos induce o rezistenta mai mica la miscare dar nu protejeaza motorul la fel de bine dpdv al uzurii.
                      Demult vâscozitatea (la rece) nu mai e un criteriu care diferenţiază în bine dpdv al protecţiei la uzură. În schimb, onctuozitatea (capacitatea de a adera la metal) şi vâscozitatea dinamică, HTHS, da. Uleiurile moderne sunt rezistente la temperatură şi solicitări cinematice şi-şi păstrează caracteristicile de ungere pe o plajă ridicată de valori. Un indice de vâscozitate mai mare arată un ulei care-şi păstrează mai bine proprietăţile cu temperatura, implicit cu solicitările mecanice. Chiar dacă pare "subţire" ochiului unui "cunoscător". ;) Adică, necazul e că trebuie să ne luam după specificaţii, căci nu mai e de-ajuns să facem testul cu frecatul între degete, pentru a ne da seama cât de bun e un ulei.
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Bingo! Concluzie de meserias, cine stie, stie! Se simte facult de mecanica......
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Referitor la economia de 6,5% combustibil oferita de Elf Evolution SXR:

                          Toate uleiurile 5w40 cu norma A3/B4, care se respecta, sunt capabile de asa ceva in fisa tehnica.
                          Aceasta economie este calculata in raport cu folosirea unui ulei 15w40 (acest detaliu este mentionat in fisa tehnica).

                          Deci, daca cu un ulei 15w40 avem un consum de - sa zicem 10 litri / 100 km - cu un ulei 5w40 vom avea teoretic, in conditii de exploatare ideala, un consum cu 6,5% mai mic.

                          Cat reprezinta 6,5% din 10 ?
                          Sa vedem : 10 × 6,5÷100 = 0,65 litri ( 650 mililitri, sau aproximativ juma' dă kil ) / 100 km economie combustibil. Altfel spus, in loc de un consum de 10 litri / 100 km, vom avea un consum de 9,35 litri / 100 km.
                          Aceasta economie se poate pierde pe drum daca,atunci cand folosim 5w40 vom face vreo 2-3 depasiri mai mult decat cu 15w40, sau vom folosi mai rar frana de motor.

                          La nivel de individ, aceasta economie este neglijabila, dar la nivel macro, altfel stau lucrurile.

                          All the best.
                          Clanţă
                          Last edited by clanţă; 5 October 2015, 17:20.

                          Comment


                          • Multimesc, pentru informatie.

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Multumesc pentru detalii.

                              Comment


                              • Multumesc si eu!

                                Trimis de pe al meu P6Life folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google