Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mobil1 5w30 ESP sta mai bine la cald decat celelalte 5w40 pe care le.am folosit pana acum? Ma refer la vascozitate....intreb pentru ca am vazut ca orice gama 5w30 este mai scumpa decat 5w40 la aproape orice ulei.

    Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by ursamajor View Post
      Să nu intrăm în detalii de geografia și clima zonei în care trăim noi, că n-ai habar de iernile de pe-aici. Zona Brăila-Galați are reputație de a avea veri foarte calde și ierni foarte aspre, geroase (vezi înghețul Dunării, periodic). Crivățul, care, al naibii bate în draci toată iarna, aduce gerul taman din Siberia la noi, neavând obstacole naturale în calea lui. Pe de altă parte, nordul extrem e una (Suceava, de pildă), Iași-ul e alta. Și mai au și ceva forme de relief pe-acolo, care "îndulcesc" clima.
      Ce spui tu de pungi de aer cald, este de fapt efectul maselor de aer mai calde dinspre Africa și/sau Atlantic, ce împing în sus și fac ca sudul românesc sa nu fie "bântuit" de Crivăț.

      PS: la iarnă poți compara la meteo temperaturile din cele două zone. ;)
      Eu am stat la Galati cate o luna, 3 ierni consecutive.
      Am facut si armata la Tecuci.
      Tu ai stat iarna la Iasi? N-ai fost nici vara macar, asa ca, habar nu ai.
      Cand eu sunt satul de zapada, voi v-ati saturat sa o vedeti la TV.
      Parca acum 2 ani ati avut ceva zapada.


      Ce spui tu de pungi de aer cald, este de fapt efectul maselor de aer mai calde dinspre Africa și/sau Atlantic, ce împing în sus și fac ca sudul românesc sa nu fie "bântuit" de Crivăț.
      Si cum se numeste efectul domnule meteorolog de serviciu? Eu i-am zis punga pentru ca exact forma asta o are pe harta, la meteo.
      Nu compar Suceava cu Iasi, dar sa fii atent cum, cateodata, la Cotnari (Iasi) temperatura e cea mai scazuta din tara.

      Si totul era legat de niste uleiuri pentru un coleg de la NEAMT, dar nu te poti abtine.


      Mobil1 5w30 ESP sta mai bine la cald decat celelalte 5w40 pe care le.am folosit pana acum? Ma refer la vascozitate...
      Zici ca ai Ferrari V12 si-i dai forja.
      Pretentiile tale vor fi satisfacute complet de Motul Chrono 10w40.
      Mai bine ai cerceta de de motorul iti papa ulei, 1.4 nu e gurmand. Am avut si Dacia Oil, Castrol, si Elf, si Mobil 1. N-a mancat niciunul, nu-i plac.
      Al tau are ceva.
      Last edited by mr.K; 30 October 2015, 20:55.

      Comment


      • Mr.k....eu am 1,6...si e si remapat...si are si un nebun intre scaun si volan.

        Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

        Comment


        • 1.6 e un 1.4 cu cilindri un pic mariti. Acelasi motor.
          Si pe Hannibal Lecter daca il pun la volanul unui 1.6, guess what, tot un amarat de 1.6 ramane. Ai ramas blocat pe impresia ca ai supermasina si ai nevoie de superulei. Am intalnit de multe ori sindromul Logan.
          Tot ce ti-au zis colegii nu e bun? Pune Dacia Oil daca tot ti-l mananca, e mai ieftin si poti completa la fiecare 100 km.
          Last edited by mr.K; 30 October 2015, 21:16.

          Comment


          • Nu vreau superulei....din contra...vreau ceva ce nu am mai pus...dar in acelasi timp sa fie testat de cei de pe aici.
            Nu sunt vreun Schumi la volan.....nici vorba de a epata in trafic

            Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

            Comment


            • Incearca ma un M1 new Life , ca e un ulei bunicel , nu de Top dar super ok pentru motorul de Logan.Eu cu asta merg momentan si pare ca e cel mai ok din cate am incercat pana acum.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Singurul lucru care ma intereseaza e sa nu distrug motorul pana ma hotarasc sa vand masina. Ca de altfel...puneam uleu bunica.

                Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

                Comment


                • Originally posted by mike26ro View Post
                  Mr.k....eu am 1,6...si e si remapat...
                  adica are un plus de fo' 100 de cai ? remapat la aspirat = fo' 8 cai frumosi.

                  Comment


                  • Nu conteaza....6..8 cai....sunt acolo.....si ii pun la treaba

                    Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • eu n-am zis sa nu-i pui la treaba, dar asta nu inseamna ca iti trebuie un ulei se curse.

                      Comment


                      • Ok...recomanda.mi cel mai bun ulei dintre cele low cost atunci.

                        Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • dintre low cost as merge doar pe elf evo sxr. pe asta si merg.
                          si eu o calc si fac "sprinturi" cu ea intre semafoare, si motorul merge perfect.
                          mai ales ca e conceput special pentru renault.
                          n-o sa vezi pe bidon alta recomandare in afara de RN700 si RN710.
                          mai scump, mobil nre life 0w40. desi nu vad de ce ar fi necesar.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            si eu o calc si fac "sprinturi" cu ea intre semafoare, si motorul merge perfect.
                            Şi după sprinturile acestea între semafoare, vii şi mă întrebi la mine în Jurnal de ce maşina mea consumă aşa de puţin.

                            Comment


                            • eu am masina ca sa ajung cat mai repede din a in b, nu ca sa scot consum.
                              si tarziu mi-am dat seama... daca la tine oras inseamna dr taberei (brasov sau sibiu)- 13 septembrie- alexandriei si apoi extraurban, incep sa inteleg consumul.
                              fa zilnic centrul si mai vorbim.

                              Comment


                              • Ce Tip De Ulei Folositi?

                                A si B sunt semafoarele?
                                Nedelica... azi calci numai in strachini! Ca sa nu mai zic ca... "sa calci un logan" ...e o usoara fantasmagorie


                                Sent from mobile
                                Last edited by jonnie007; 31 October 2015, 01:42.
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google