Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • interesant filmuletul. o sa incep usor cu un 5w40....si daca nu il papa, peste 5000km il schimb cu 5w30

    nu vreau sa trec instant de la 10 la 0 ca efectul placebo va lucra si imi va spune ca nu este bine, motorul merge prost...bla bla bla
    Last edited by enc_edy; 6 November 2015, 00:39. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • nu are cum sa mearga prost cu 0 compaerativ cu 10... asta e doar o proiectie de a ta

      ii face numai bine, iti curata toate depuneriile puse de 10w40 , dar no, pana te prinzi si convingi cum sta treaba incepe cu 5w40

      Comment


      • dat fiind faptul ca ascult motorul mereu..merg cu muzica incet sa aud daca troncane, bate....(cu alte cuvinte sunt nebun, stiu....) incep cu super 3000...maine il iau...filtru de ulei am...de origine....deci gata....singura mea teama este sa nu fie mai galagios, dar pana nu il pun...nu am de unde sa stiu...plus ca masina are 42.000km....sigur ii face bine...))

        maine ma trezesc la 6....ma culc. nb. revin maine cj pareri
        Last edited by enc_edy; 6 November 2015, 00:49. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by cristi.... View Post
          depinde la ce pret iei 5w40-u.. ma gandesc ca vrei elf sau ceva... daca-l iei din supermarket, mai bine iei 5w30/0w40 de la mobil 1 ca au acelasi pret, 50 de lei/l, nu are rost sa iei 4l de elf mai scump decat 3l de mobil 1
          de unde au scos pretul asta la elf evo sxr 5w40 ?!
          mai bine il baga pe asta, la 90 de lei 4 itri e cel mai bun. eu numai cu asta merg. de ce sa dau 160-200 pe new life 0w40 ?!

          Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

          Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

          Comment


          • pai intr-o vreme bidonul de elf 900 ajunsese mai scump decat bidoul de m1 0w40

            cand se lansase gama noua

            acum am vazut ca au mai taiat din pret dar tot ridicat e, adica ti-am zis , e mai ieftin sa-l iei de la reprezentanta decat din supermarket )

            sau de aici... pachete revizie, tot ce vrei



            130 de roni pachetu de revizie logan +20 de lei sa zicem schimbu de ueli= 150 de lei revizia simpla... mai mult decat rezonabil zic

            Last edited by cristi....; 6 November 2015, 02:17. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • pai si iar m-ati bagat in ceata...)) elf sxr sau mobil super 3000? ambele 5w40 si la acelasi pret...

              Comment


              • eu am cumparat elf 900 srx 5w 40

                Comment


                • elf sxr sau mobil super 3000?
                  Eu am fost mai multumit de super 3000.

                  Comment


                  • +1 si de la mine

                    Comment


                    • Dragilor,

                      Tin sa va anunt ca am schimbat uleiul.....))))))) eu si cei de la NASCAR ce mai schimbam asa des uleiul...P:P
                      Am introdus in vestitul motor 1.4 MPI by Renault, Mobil Super 3000 x1 5w40 Fully Syntetic (cica).....
                      Ca si prima parere (drumul de la service la birou, aprox 15 km) vav de acest ulei, este ca motorul parca nu mai este asa galagios (efectul placebo functioneaza la puterea lui maxima) si cam atat momentan....
                      Am mai observat o diminuare a tzacanitul de care ma plangeam cu ceva timp in urma (parca nu se mai aude de loc..) STAU CU CEVA EMOTII SA NU INCEAPA IAR SA TZACANE....))
                      Momentan, nu am mai multe info....
                      Pe ulei am dat 94 RON, fabricat in iunie 2015 in Italia....

                      Comment


                      • fully syntetic nu e full syntetic. asa scrie si pe elf evo sxr, care nu e full, dar care cred ca ar fi mers mai binesi costa la fel cu mobilul bagat de tine.

                        Comment


                        • elf evo sxr, care nu e full, dar care cred ca ar fi mers mai binesi costa la fel cu mobilul bagat de tine.
                          Tu crezi doar ca ar fi fost mai bine, eu stiu sigur ca nu ar fi fost mai bine. Le-am avut pe amandoua.
                          Daca n-ai bagat decat Elf, mai ai si dci, de unde stii tu cum e cu Mobil 3000?
                          Vezi ca vine frigu', pune Mişlănurile pe masina.

                          Mobil Super 3000 x1 5w40 Fully Syntetic (cica).....
                          Nu e ultra, full, mega sintetic, dar isi face treaba bine. La 94 de lei, atat se putea.
                          La 150 de lei sareai la clasa superioara, Mobil1.
                          Last edited by mr.K; 6 November 2015, 14:04.

                          Comment


                          • Crezi că e vreunul sintetic 100% dintre cele de larg consum?
                            Fully scrie și pe M1, nu doar pe M, dar cu certitudine M1 e mai bun decât M și în mod sigur are procent mai mare de sintetic. Anterior M1 5W30 ESP, pe care-l folosesc de mult timp, am avut 2 schimburi cu acest M 3000 5W40 și pot spune că este diferență între ele, cea mai importantă pentru mine, durabilitatea. Nu știu cum e Elf, dar de Castrol Magnatec am fugit mâncând pământul. Folosit pe mașina de serviciu de alții înaintea mea, mers și eu în virtutea inerției, apoi pus M 3000, apoi M1, care e mult peste Magnatec
                            Last edited by ursamajor; 6 November 2015, 14:04.
                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • nu ai cum sa te plictisesti pe forum-ul asta......este, nu este full syntetic, sper sa isi faca treaba mai bine decat precedentul (Elf Evolution ST 10w40) si sa nu mai tzacane motorul...(cu toate ca nu inteleg dc nu tzacane cu 5w40 si tzacane cu 10w40 in conditiile in care 10w40 este mai vascos.....) iar mie imi tzacaneau culbutorii la cald (4 liniute), nu la rece....
                              Imi poate explica si mie cineva? dau o bere!!!!

                              Comment


                              • nu intelegi o chestie elementara: faptul ca un ulei e foarte vascos, asta nu inseamna automat ca e si bun, ba din contra. de ce crezi ca 10w40 e atat de ieftin? ca e bun?

                                la 70 de lei 4 l de 10w40.. pai scuza-ma dar mai bine ii pun ulei de masline, ca ala e mai scump )

                                fiind atat de vascos nu ajunge peste tot, se ”deplaseaza” greu, etc pe cand unul fluid curge/se misca mult mai repede chiar si la cald

                                uleiul are multiple functii: racirea motorului, curatarea lui, frecari mai reduse (cu un ulei mai subtire), proprietati anticoroziune etc etc


                                daca vrei sa-ti mentii motorul la un nivel optim de ”performanta” trebuie sa urmezi o reteta relativ simpla: filtru de aer sa fie schimbat mai des, cam la 5-6 mii de km functie si de cat praf e prin atmosfera, sa-i bagi un ulei bun (5w30/0w40) si sa-i pui niste bujii mai de doamne ajuta
                                Last edited by cristi....; 6 November 2015, 15:38.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google