Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inseamna ca aveti voi ureche muzicala...ca eu n-am sesizat zgomote metalice...ci ca vajaie ca dreaq de la 110-120 in sus!


    Sent from mobile
    Keep walking...

    Comment


    • Piese de metal in miscare si sunete "metalice" li se par anormale....
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Una e sa se auda "metalic" firesc si alta e sa se auda metalic ca si cand nu e uns suficient.
        Si rulmentul uns si rulmentul care trebuie uns tot sunet metalic scoate dar sub alta forma.
        Nu ma asteptam sa sesizezi vreo diferenta.

        Comment


        • Ma rog...raman la parerea ca exgerati. Daca reviziile sunt respectate si stilul de condus e unul normal, nu vad care ar fi problema!
          Unii au senzatia ca Loganu' e avion


          Sent from mobile
          Keep walking...

          Comment


          • Pai nu-i chiar asa nea johnie. Tu de ex iti permiti sa ai loganul si sa-l intretii corespunzator fara sa faci vreun sacrificiu. Sunt altii care nu-si permit nici loganul ala, dar il au, si sufla inclusiv in iaurt. Sunt altii care pur si simplu le place sa afle mai multe despre uleiuri si vor ceva de calitate.
            Insa cei care vor ceva de calitate de FRICA sa nu se strice, ei sunt cei pentru care masina este o povara. Sfatul meu? Sa o vanda! Nu le aduce decat nefericire per total, cu putina fericire pe alocuri.
            Tu nu vezi problema pt ca ai alte prioritati, iar masina este doar un bun consumabil cu care iti faci treaba. Pt altii este apogeul muncii.

            Comment


            • Unii tin masina maximum 2-3 ani, iar in timpul asta ii dau apa, paie si bataie, apoi vine alta la rand.
              Asa, merge sa-i faci reviziile la 20k cu DaciaOil, mai vede ala de o cumpara sh ce si cum. In cazul asta,se considera ca nu se merita sa sa bagi Mobil1 in motor.
              Last edited by mr.K; 29 February 2016, 17:08.

              Comment


              • Da, sunt de acord cu voi.
                Realitatea este ca nici Castrolul ca si exemplu, fie nu mai e ce a fost, fie ce se vinde in Romania e caca maca.




                Sent from mobile
                Keep walking...

                Comment


                • Parerea mea e ca elful e foarte bun pentru 1.2, eu numai elf ii pun si il schimb chiar la 20.000 cum zice cartea.Motorul merge frumos, nu scoate sunete metalice sau mai stiu eu ce .


                  OFF. Va rog ajutati-ma cu un sfat, ce ulei sa iau pentru un mercedes e200 2.2 cdi. Masina e din 2006 si din ce am vazut pe net ar avea si filtru de particule. Am gasit pe uleideulei.ro un ulei cica de la mercedes, dar zicea ca nu e pentru alea cu filtru de particule. Sa merg pe castrol?
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • pt filtru de particule 5w30 esp formula m1

                    are norma mercedes 229.51 si 229.31

                    nu te intereseaza decat ultima cifra, respctiv 1 si nu 0, asta arata ca e pt filtru de particule

                    Comment


                    • Multumesc mult . Mai nasol e ca trebuie sa iau 7 litrii .
                      sigpic
                      !

                      Comment


                      • cand ai mercedes ce mai conteaza 350 de lei dati pe ulei?



                        cum ar zice Cezar, daca nu-ti convine, vinde-l )

                        ce generatie/caroserie? w211? inainte sau dupa 2005? alea inainte de facelift(2003-2005 sau cand a aparut faceliftu) am citit de la alti posesori ca sunt pline de hibe

                        nu uleiu e problema la modelul asta ci pompa aia de frana sbc, care pica la un anumit nr de franari (asa e proiectata) si care costa vreo 2-3 mii de euro (nu se gaseste decat pe original)

                        p.s

                        merge sa pui si ELF Evolution Full-Tech LLX 5W-30



                        uite aici toate brandurile si tipurile de ulei care au 229.51
                        Last edited by cristi....; 1 March 2016, 11:57. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • cand ai mercedes ce mai conteaza 350 de lei dati pe ulei?
                          Buna asta )
                          Tu m-ai speriat acum , cum naiba pompa de frana proiectata sa pice :O.
                          Nu stiu nimic de ea, e fabricata in 28.11.2015, e200, 2.2 cdi, 122 cp.Mi-a picat bine si vreau sa o tin, consum bun, dotari suficiente, e neagra ca si loganul :lool: (o sa pun cateva poze in my ride.sa nu mai poluez aici).
                          Legat de ulei, am gasit mobil 1 de care ai zis tu la 130 lei 4 l, e bine de tot.
                          La logan o sa bag in continuare elf
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • eu doar te-am pus in garda cu pompa

                            intra pe forumul mercedes si citeste de acolo

                            pompa sbc e de fapt o unitate electronica a pompei care contorizeaza nr de franari si cand ajunge la nr predefinit de franari e caput, pica si trebuie schimbata. asa e facuta ea

                            in perioada de garantie, daca apare vreo problema, mercedes ti-o schimba gratis CU CONDITIA sa faci dovada ca ai schimbat lichidul de frana la maxim 2 ani si operatia asta ai facut-o in reprezentanta. daca una din cele 2 conditii nu e indeplinita, nu ti-o mai schimba

                            lichidul de frana trebuie schimbat la maxim maximorum 2 ani la e class w211, daca nu procesul de ”degradare” al pompei e accelerat. de picat oricum pica, doar ca pica mai repede fara schimbul de lichid la timp

                            esti sigur de data fabricatiei? ma refer la an. e 2015 sau 2005? oricum, sa-l conduci cu placere si fara probleme de natura electronica/mecanice

                            ar fi interesant un topic dedicat acestei masinute. mi-ar face placere sa-i urmaresc parcursul

                            e o contradictie

                            e 200 si 220cdi sunt motorizari total diferite. nu exista e200 cu motor de 21xx cmc3. e E220cdi, 170 de caluti

                            daca are ”numai” 122, cu toate ca nu cred ca exista nivelul asta de putere pt anii 2005/2015 (asta era valabil pt modelul vechi de E, de prin 99-2000)...e200cdi eventual sa aiba un pic sub 140 de cai

                            e200 simplu, benzina, are 184 e cu compresor mecanic

                            a , da, cred ca ai dreptate. stiu ca pe clasa C parca e un motor dizel de 2100 si ceva cmc3 de 138/140 de cai ... cred ca pe asta il ai
                            Last edited by cristi....; 1 March 2016, 13:00. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Pai asta e buba romaneasca! Avem Mercedes...ma rog...care si-a facut deja majoratul...dar plangem cand e de schimbat uleiul.


                              Sent from mobile
                              Keep walking...

                              Comment


                              • Nici nu sti despre ce e vorba . Nu plang, era o gluma vizavi de faptul ca trebuie multi litrii plus ca mai are pana face 18 ani . Apreziez ingrijorarea ta , ma descurc sa le intretin. In loc sa postezi cam... degeaba mai bine ai cauta acel 2.0 tdi in continuare, dar cred ca vrei pana in 2005?sa nu ai probleme cu el .
                                Last edited by vdmihai; 1 March 2016, 13:59.
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google