Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sigur are culbutori clasici si 1.2 16v la fel
    doar 1.6 16v are culbutori hidraulici

    Comment


    • nismo e divizia sport de la nissan...acu s-au bagat si pe uleiuri sau?

      Comment


      • Originally posted by Hirayama View Post


        iti caut o poza cu capacul culbutorilor scos si o postez

        Poza - veche- dar motorul e acelasi; unde sunt rolele?

        Ceva stii tu, supernova/solenta daca nu ma insel au role....unii chiar au adaptat la K7M....dar din fabrica la mine a venit cum il vezi
        Attached Files

        Comment


        • Si 1.6 8v cu euro 5 are role.
          De fapt ala cu 80 cepe

          Comment


          • 85 si cu performante dinamice de 1.4 )

            Comment


            • N-a crapat motorul lui groza cand i-a pus kompresor si crapa al tau la mers "sportiv". ))
              Daca ai pus 300V cu 20w50 normal ca ti-a mers prost. Daca ii dai ce iti zice producatorul, nu vad cum de un ulei esteric e mai prost ca unul hidrocracat.
              Si singurul argument este "l-am simtit subtire". WTF caut eu in discutia asta cu simtaminte?

              Comment


              • Eu nu am zis ca un ulei esteric este mai prost ca unul hidrocracat - nicaieri

                Am zis ca fiecare ulei este pt o anumita aplicatie, chiar si cele racing sunt unele pt anduranta, altele pt sprint....o masina de curse arunca uleiul dupa fiecare cursa, nu merge cu 9000-15000km...

                insa miai adus aminte- si iti multumesc cu ocazia asta- ca de fapt nu stiu ce caut eu sa scriu astea aici....sau de fapt pe forum

                Comment


                • Ce Tip De Ulei Folositi?

                  Hirayama, daca nu conduci Bugatti sau macar o Impreza wrx, si scrii bazaconiile astea pe aici...cum s-ar spune... "te-ai sinucis singur!"
                  Auzi ma?! La el nu rezista uleiu'

                  Ti-ar coaja dreaq


                  Sent from mobile
                  Keep walking...

                  Comment


                  • In primul rand, cu "ma" iti dau voie sa vorbesti doar cu tatal tau care trebuia sa te invete sa fii respectuos cu...strainii...ca nu stii peste cine dai...mama ta nu are nici o vina...inca

                    In al doilea rand, cred ca ma confunzi cu unul caruia ii pasa de ce scrii...sau de tine

                    In al treilea rand si tu si colegul aveti impresia ca sunteti singurii care conduc masini de 300cp ....sau ca ar avea numai 300cp...sau numai una singura de 300cp

                    Deci sezi bland si lasa marlaniile ca nuti face bine stresul si nici nu te tine

                    Comment


                    • Gata? Ati terminat?

                      Puteti sa va exprimati opiniile, trairile, senzatiile si simturile fara sa faceti misto de perceptiile altora.

                      Hyraiama, stai linistit ca si eu am fost in situatia ta. Spuneam ca motorul este mai silentios cu un anumit tip de ulei in comparatie cu altul si multi au sarit cu fraze de genul "esti tu prea sensibil", "auzi tu prea multe" etc. Eu nu aveam de ce sa ma supar pentru ca ma bazez foarte mult pe simturile si perceptiile mele. Cand o sa am vreo reteta de la psihiatru n-o s-o mai fac.
                      S-a intamplat asta pana au inceput si altii sa perceapa la fel si s-a facut liniste in sat.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Originally posted by jonnie007 View Post
                        Hirayama, daca nu conduci Bugatti sau macar o Impreza wrx, si scrii bazaconiile astea pe aici...cum s-ar spune... "te-ai sinucis singur!"
                        Auzi ma?! La el nu rezista uleiu'

                        Ti-ar coaja dreaq


                        .........................
                        ...'ti-ar coaja ta al dreaq...ai tu vreun Bugatti in garaj de vorbesti asa de pe scara...

                        Habar n-ai ce inseamna un condus sportiv, din pacate (si noroc pt tine) nu esti singurul, habar n-ai ce inseamna un regim sever de exploatare al unui motor (poate sa fie si de drujba), sigurat nu ai fost macar o data (macar cu bicicleta) pe un circuit sa vezi/sa simti ce inseamna 20-30 minute de forja.

                        Dar asa de pe telefon e totul posibil...stii tot.

                        Comment


                        • Eu pot fi de acord ca un ulei anume o fi mai bun pentru Logan, comparativ cu Dacia oil.
                          Insa termenii... "circuit" ori "sport"... si "Logan" sunt precum doua linii paralele.

                          Octaviane...condus sportiv cu Loganu` e caca maca. Nu exista asa ceva.
                          Ba fratilor e o tinichea cu 60-70 de cai puturosi...dintre care unii-s decedati de mult )
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Loganul MCV al meu nu stiu cati km are, dar cred ca spre 600.000 dupa ce mi-au zis mecanicii. Dacia Oil folosit in draci, schimbat la 20.000 si mers pe gaz unde ai temperatura mai mare de utilizare. Nu stiu cat e de forjata, si nici ca ma intereseaza. Are un cost de utilizare asa de mic incat este penibil si e in afara oricarei normalitati.

                            Eu nu cred ca motorul de logan poate crapa. Doar daca mergi fara ulei. si daca-l schimbi la 100.000. Altfel eu am vazut lot de masini vandut la 55.000 km, cu un singur schimb de ulei, vandute pe post de cazane si masinile functioneaza perfect si acum.
                            As prefera Dacia Oil in locul unui Castrol fals ieftin.

                            Legat de regim sportiv: vrei sa-mi spui ca acel MOtul 300v pus in gradieentul de temperatura cerut de motorul tau, facea pe nebunul? Pentru ca este efectiv imposibil. Avea nea mike in logan, si-i indrepta mereu cocoasa. Tipicar si ala. Insa nu s-a plans vreodata de acel ulei. Intreb pt ca nu inteleg cum de un ulei full ester ar putea produce zgomote intr-un motor atat de "tolerant" cum este cel al loganului. Ori ai luat fals, ori altceva s-a intamplat.

                            Originally posted by Hirayama View Post


                            In al treilea rand si tu si colegul aveti impresia ca sunteti singurii care conduc masini de 300cp ....sau ca ar avea numai 300cp...sau numai una singura de 300cp

                            Deci sezi bland si lasa marlaniile ca nuti face bine stresul si nici nu te tine
                            Nu, eu nu doar o conduc, eu o si am. Si nu-i singura cu putere asemanatoare. Nu inteleg de ce ti se pare ca am batut vreo aluzie la nivelul tau de "improprietarire"... Eu vorbeam de chestiuni tehnice. Pt ca nu-mi este clar cum de un ulei top poate pune in genunchi un motor de logan.
                            Last edited by Cezar; 12 March 2016, 11:31. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Eu cred ca elf sau Dacia oil schimbat la 10.000 este suficient....sunt motoare super fiabile si sincer cati dintre noi tinem masina 500.000 km? La cum sta pe partea de tabla, la 200.000 km facuti decent (15.000/an) motorul nu are nimic dar ii cad rotile..sau cazi din ea.))
                              Din pct de vedere performante, mersul sportiv cu Dacia Logan.....lasa de dorit....mai mult zgomot decât viteza....multi vor spune ca suntem noi, astia de am condus si alte masini, plini de noi si ca din Logan scoti cine stie ce cp si cuplu....
                              2 dintre masinile pe care le-am avut pana acum (swift 1.3 si fabia 1.4) ambele 8v, prima de 67cp si a doua de 68cp, băteau la fund orice logan 1.4.....nu am încercat cu 1.6.
                              Mie sincer, dat fiind faptul ca din 10 participanti la trafic, 9 cunosc performantele loganului, îmi este si rusine sa o turez/omor....ptr ca tot 9 din 10 participanti daca se pun cu mine, ma bat la fundul gol....cu tot felul de masini gen Nissan Micra si alte asemenea ciudatenii...
                              In consecinta, merg usor din pct a in pct b si km atât.....ulei motul 300v si alte asemenea uleiuri or fi bune ptr masini care "cer".. nu si ptr dacie care merge si cu ulei bunica...

                              Comment


                              • Acum (de vreo 5000 km) am Mannol 5w40 cu recomandari RN 0700 RN 0701 pentru renault-nissan. Am forjat-o pana pe la 6000 de ture (si putin peste), am mers si pe ger, n-am vazut vreo problema cu uleiul. Nici nu consuma, nici zgomot ciudat nu scoate. Schimbat pe la 7500 km cum e recomandat in carte, nu e nicio problema. Urmatorul schimb ar fi tot ulei d-asta. Ieftin si suficient de bun.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google