Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu stiu pe cineva care i-a scos limitarea si se uce in 7000....dar in 9000 zici ca-i RX8

    Comment


    • Originally posted by Hirayama View Post
      "mioveni-ul" zice ca cel de dacie K7x xxx a fost testat sa reziste la 9000 rpm

      Evident il limiteaza apoi la 6000, ca sa duca linistit sutele de mii de km....trebuie sa intelegeti ca testul nu este facut in sarcina si este limitat in timp.....insa ca idee
      Unde zice asta? Asta cu 9000 chiar nu cred.
      Testeaza fiecare motor in parte sau doar prototipul a fost testat?
      Si poate ne spui UNDE are Loganul nevoie de cele 6000 rpm?

      Comment


      • Fac referire la 1.4

        Comment


        • Originally posted by enc_edy View Post
          Si eu stiu pe cineva care i-a scos limitarea si se uce in 7000....
          Ce sa faca cu cele 7000?

          Comment


          • Sa prindă 160..)))

            Nebunia omului.....fiecare cu piticii lui...
            Last edited by enc_edy; 13 March 2016, 00:03. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Hai ca iar o dam in balarii!!

              Vad c-au adus in Carrefour si Valvoline dar destul de mare pretul cam pentru toate sortimentele 10w-40 , 5w-40(vreo 56 lei- wtf!!) astia din Carrefour cred c-au baut ceva!
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Hai ca iar o dam in balarii!!

                Vad c-au adus in Carrefour si Valvoline dar destul de mare pretul cam pentru toate sortimentele 10w-40 , 5w-40(vreo 56 lei- wtf!!) astia din Carrefour cred c-au baut ceva!

                Si mie mi s-a parut scump la Carrefour Elf-ul pe care l-am luat cu 100 ron din alta parte ei il aveau pe la 150.
                Trebuie sa-si scoata si ei parleala, probabil ii costa inretinerea hectarelor alea...

                Comment


                • e mai scump in cora. si la fel de scump in auchan.
                  isi permit, fiindca ei nu depind de vanzarea de ulei de motor.
                  mai degraba de ulei surasul soarelui, de aia e cel mai ieftin in hypermarketuri.
                  pe cand magazinele auto trebuie sa-l vanda ieftin ca sa aiba ceva vanzare.

                  Comment


                  • Mi se pare o gandire tampita din partea lor pentru ca vor ramane cu o gramada de uleiuri nevandute . Ma uit in Braila in Carrefour unde mai tot timpul au preturi foarte mari la raionul de uleiuri auto si tot timpul sunt full pentru ca nu cumpara nimeni , prin Bucale se mai indura sa mai lase din pret dar in provincie sunt turbati cu preturile astea mari.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Produsele auto in hypermarketuri sunt ptr diversificarea ofertelor....nu interesează pe nimeni ca sunt duble la pret....si ca nu se vând si ca stau pe raft pana expira (si fac retur) iar prodicatorul le ia, le baga la "malaxor" si ajung din nou pe piata....))
                      Profitul cel mai mare îl faci din produsele alimentare....ce mai au ei pe rafturi sunt ptr "or mai vrea si altceva si sa aibă de unde sa aleagă"..
                      in alta ordine de idei, sunt atâtea posibilitati de a achizitiona produse auto încât nu merita sa iei din alte locuri înafara de cele specializate....
                      Eu din hypermarket cumpăr doar odorizante, becuri.....si alte astfel de lucruri....
                      Sunt de acord ca elimini aproape in prop de 100% riscul de a lua facaturi....

                      Comment


                      • Originally posted by anto84 View Post
                        Unde zice asta? Asta cu 9000 chiar nu cred.
                        Testeaza fiecare motor in parte sau doar prototipul a fost testat?
                        Si poate ne spui UNDE are Loganul nevoie de cele 6000 rpm?
                        Evident ca nu tio scrie in manual...nu ca lati citi majoritatea dar asta e secret de fabricatie...

                        Nu trebuie sa crezi....dar poate ai ocazia sa vorbesti cu vreun inginer de la mioveni...sau de la Titu...daca stii ce se face acolo...

                        Nu are nevoie de 6000....nici eu nu am nevoie de 6000 din moment ce la 5500 tr 5 am peste 190 pe bord...

                        Era doar o idee ca sa va ganditi la ce rezista cu adevarat un motor...

                        E ok, continuati sa va luati uleiuri de unde va luati mici si bere...

                        Comment


                        • Originally posted by Hirayama View Post

                          Era doar o idee ca sa va ganditi la ce rezista cu adevarat un motor...

                          E ok, continuati sa va luati uleiuri de unde va luati mici si bere...
                          Ahahahaha ))))))

                          Comment


                          • Originally posted by Hirayama View Post

                            E ok, continuati sa va luati uleiuri de unde va luati mici si bere...
                            Cum ai facut "deductia" asta oare? N-avem cum sa continuam ceva ce nu faceam.
                            Eu am zis mai sus, ii pun doar Elf 5w40 si merge brici, n-are niciun fel de sunet nu-stiu-cum in nicio conditie. Dar nici n-am vise cu masini de curse sau nu o turez aiurea fara rost. Mai mult de 4000 de ture prin depasiri eventual nu prea a vazut niciodata.
                            Eu mi-am zis parerea, e si chestie de marketing la uleiurile astea, ca si la multe alte produse.
                            Last edited by anto84; 13 March 2016, 11:31.

                            Comment


                            • Originally posted by anto84 View Post
                              ...
                              Eu pun doar Elf 5w40 de ani de zile si nu am auzit niciun zgomot.
                              Pai tocmai de asta.


                              Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                              Originally posted by prometheus View Post
                              Mi se pare o gandire tampita din partea lor pentru ca vor ramane cu o gramada de uleiuri nevandute . Ma uit in Braila in Carrefour unde mai tot timpul au preturi foarte mari la raionul de uleiuri auto si tot timpul sunt full pentru ca nu cumpara nimeni , prin Bucale se mai indura sa mai lase din pret dar in provincie sunt turbati cu preturile astea mari.
                              Ideea nu e tampita, e gandita. La un moment dat o sa vezi super oferta la ulei de motor nu stiu de care in cora, carrefour etc (adica la pret normal) ca sa dea omu' o fuga sa-si ia, cu ocazia asta mai cumpara una-alta.
                              In afara de asta mai e cate un lenes care zice ca daca tot e acolo, sa nu mai faca un drum, ia si ulei de motor chiar daca e mai scump.

                              Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk
                              Last edited by Fanez; 13 March 2016, 11:49. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Da...super oferta, si de foarte multe ori vezi in supermaket-uri bidoane trecute mult de perioada de valabilitate (altele sunt sterse intentionat), si vezi ca de la 65-67 lei litrul l-a facut la 58lei litrul...asta chiar e prostie.

                                Super oferta la Carfur am vazut doar cand s-a inchis ) Elf 5W40 cu 12 lei litrul (si expirat si neexiprat) si Mobil1 0W40 cu 21 lei litrul, din pacate nu m-am gandit sa cumpar ca animalu, am luat cat am avut nevoie (6 litri Elf pt tata-meu si 3 litri M1 pt mine).
                                Instinctu animalic a aparut a doua zi, dar a fo prea tarziu, rafturile erau goale goale.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google