Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu majoritatea ii fac in oras...la ore de vârf...in Bucuresti....
    Dimineata pe la 08.00 si seara pe la 18.30....deci exact aglomeratia....si prin centru..
    Am zone unde prind acelasi semafor si de 3 ori..

    Greseala mea (si o recunosc) este ca fac comparatie mereu cu primul Logan ph1 care avea gpl, mergeam doar in weekend (aveam masina de munca) si atât......si nici nu zburam cu ea....vedea rar 3000 de ture.....acum cu asta ma mai si grăbesc, si nervi si etc...si ii mai dau sa mă bag, etc
    Last edited by enc_edy; 15 March 2016, 00:14. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • de abia de la 3 mii trage, ma rog, e cam impropriu spus, trage uniform pana pe la 4500; pt benzinar aspirat e un regim absolut normal

      eu in bucuresti cred ca as face cu capu si cred ca s-ar lasa si cu batai...

      mie imi plac doar drumurile perfecte, fara guri de canal, fara gropi, fara nimic. in bucuresti cel mai bun mijloc de deplasare este ori metroul ori mersul pe jos. mersul cu masina mi se pare complet inutil intr-un oras ca bucurestiu: consumi de rupi, pierzi o gramada de timp, uzezi masina prematur, nu gasesti locuri de parcare, iti sifoneaza altii masina, etc etc; asigurari mai mari

      cu toate ca mi-s bucurestean la baza ma felicit ca n-am ramas in bucuresti din pctul de vedere al mersului cu masina...
      Last edited by cristi....; 15 March 2016, 00:25.

      Comment


      • )) ai dreptate maxima...am masina praf mai exact buzele usilor îndoite pe toate partile, consum undeva la 10l/100km, omor si masina, nu am cum sa evit toate gropile, toti idiotii si etc...
        Eu nu ma pot duce cu transportul ptr ca merg 15 min pana la metrou, dupa treb sa mai iau si autobuzul si iar mai merg 10 min pe jos...+ ca ce gasesti dimineata in autobuze.....oameni care la prima ora miros.....(
        Si in consecinta, este normala culoarea uleiului la ce atresat este motorul...orikm îl schimb la 7500 si obsa pun tot elf...sa nu îl schimb iar..ca ar fi al 5-lea in 15.000 km

        Comment


        • Cu Elf 5w40 schimbat la 7500km motorul o sa aiba viata lunga. Nici nu-i trebuie mai mult. Binenteles si filtrele la fiecare schimb.

          Trimis via Tapatalk

          Comment


          • Gata, votat!!!! Elf 5w40 )))) rulezzzz

            Comment


            • Ulei elf 5w40, după 6000 km de la ultima revizie.
              Attached Files

              Comment


              • Stai acum cu ochii la nivelul de ulei ca pe butelie de cand ai auzit de problemele celorlalti la D4F este ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Asa este

                  Comment


                  • Asa o sa arate si al meu la 6000....)) cati km are masna?

                    Comment


                    • 33340 km, parcursi in 2 ani si 4 luni.

                      Comment


                      • Cer un sfat. Vreau sa pun ulei Ravenol si nu sunt hotarat. Intre cele doua tipuri VSI 5W40 sau VST 5W40 ce sa aleg. Si adresa unui site "serios" pt aprovizionare ar fi binevenita.
                        Pun si specificatiile. Daca este ceva gresit si aveti ceva mai bun, dati cu parerea.
                        Attached Files
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Pe forumul celalalt e o laguna 2.0 dci cu 300 000 km facuti cu elf 5W40 si merge de nu are aer/ Si ala e un motor care are nevoie de ungere serioasa, turbina si temperaturi mari nu ca 1,2ul...
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Nu vreau sa starnesc polemica, dar motorul benzinarului de 1.2, la 100km se "invarte rotorul" de peste 360000 de ori, uneori in conditii f dificile, pe drumuri de tara, noroi, praf etc.
                            Last edited by Oti; 21 March 2016, 12:53.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Originally posted by Oti View Post
                              Cer un sfat. Vreau sa pun ulei Ravenol si nu sunt hotarat. Intre cele doua tipuri VSI 5W40 sau VST 5W40 ce sa aleg. Si adresa unui site "serios" pt aprovizionare ar fi binevenita.
                              Pun si specificatiile. Daca este ceva gresit si aveti ceva mai bun, dati cu parerea.
                              VST-ul pentru ca are si un oarecare agrement Renault.




                              Last edited by IancuMIC; 21 March 2016, 13:33.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Multumesc, am vazut agrementul Renault, citisem o dicutie pe forumul Renault in care un coleg de forum, destul de bine pregatit, scria ca recomandarile Renault sunt sub specific uleiului, sunt mai permisive fata de alte recomandari de la alti producatori auto. Colegul recomanda la un utilizator de Laguna, o marca de ulei care nu avea agrementul Renault.
                                Merg pe VST 5W40.
                                Multumesc.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google