Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai se schimba la nr de km.

    Comment


    • @hirayama

      acum sa ma corectezi daca gresesc dar eu stiam ca uleiurile cu continut redus de cenusa si sulf au automat si un tbn mic pt ca nu are ce sa neutralizeze atat de mult; pe când uleiurile full saps au si tbn mare, cum e m1 0w40 de ex

      m1 esp formula are 0.6% ash iar 0w40 dublu, 1.2%

      din moment ce uleiul e incadrat in clasa 5w30 de vascozitate, si din moment ce si constructorul a pus tot 5w30 ca prima umplere, chiar daca exista diferente de calitate, ma gândesc ca ele se incadreaza oarecum in acelasi interval (de toleranta) sau?

      motoare cu tolerante mici eu zic ca sunt cele coreene, unde se toarna 0w20 si se merge prin desert cu ele, nu?

      in plus, nu cred ca e chiar atat de ”intolerant” cu motorul de logan din moment ce elf 5w30 are aceiasi parametrii, daca nu chiar o idee mai mici, la rece, cu eneos... adica vascozitatea la rece e tot vreo 50 si un pic, iar diferenta la 100 e grade e nesemnficiativa: 9.9 la elf si 10.1 sau 10.2 la eneos... sau te referi la alte tolerante?
      Last edited by cristi....; 30 April 2016, 17:03. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • TBN nu este pt a "corecta" sau "neutraliza cenusa/sulf/fosfor"; el este o rezerva bazica necesara pt a neutraliza orice acid care rezulta prin ardere in motor
        Cenusa/sulf/fosfor sunt elemente care sunt necesare pt protectie, mai ales la motoarele de generatie mai veche ( gen logan )- de aceea se tot zice ca un full SAPS protejeaza mai bine
        Deci cele 2 functioneaza impreuna, si nu este una pt a o neutraliza pe cealalta; adica e nevoie de amandoua

        Chestia cu protectia e cu dublu tais.....ce protejeaza motorul ( cenusa/fosfor/sulf etc etc) face rau catalizatorului; si de aici au aparut uleiuri Mid/Low saps cu continut redus al celor doua si care se preteaza la anumite motoare

        Insa trebuie sa va decideti ce doriti - eu folosesc numai full saps la stilul meu, pt ca nu ma intereseaza starea catalizatorului - ma intereseaza motorul sa fie in mintile lui mereu si atunci cand am nevoie; fiecare face cum considera si dupa nevoile lui

        Pana acum nu am avut probleme cu catalizatorul, esapamentul e curat, in fond renault e permisiv si accepta norme full SAPS si MID/LOW SAPS ( A5/A1- asa zisele fuel economy)



        Motoare cu tolerante mici au multe marci si europene si japoneze si americane....insa ele sunt pregatite sa suporte uleiuri cu vascozitate mica ( 0w20) adica ma refer la calitatea pieselor- materialul din care sunt facute, calirea si procedeul de turnare....da, alea in functie de motor pot merge prin desert cu 0w20 insa au alta duritate si calire a pieselor precum si alt sistem de racire diferit fata de ce este pe logan- am mai scris treaba asta in urma insa lumea era preocupata cu polemici


        Renault recomanda o gama variata de norme...poti pune A3 pt protectie ( full saps de ex ) sau A1/A5 ( mid/low saps ) -5w30 de care zici tu; pt ca uzina stie ca motorul e destul de robust si cei care il folosesc nu-l forteaza mereu in sarcina maxima- romanul vrea economie si de aceea i se da " economic"


        Daca compari Eneos 5w30 cu Elf 5w30 ......asta e altceva, clar va fi peste ELF 5w30 la toate capitolele

        Daca compari Eneos 5w30 cu M1 0w40 atunci eneos este sub M1 la capitolul protectie ( desi VI este un pic mai mare insa pierde masiv la TBN si HTHS)

        Comment


        • ok, am inteles, mersi

          am citit insa ca ce se pierde prin chestiile clasice care protejeaza motorul, adica cenusa, sulf etc e suplinit de acidul boric sau ceva de genul asta...s-a incercat un compromis cu low sapsurile astea...

          de ex norma vw 504.00 de la m1 esp formula excede norma 503 01 care se foloseste la motoarele v12 de 6l din grup, audi s3, rs3, etc si e recomandata tuturor motoarele pe benzina euro 4. deci cred ca e bun si pt logan




          uite de ex uleiu asta, 5w40, cu normele Renault, are tbn de 8

          uite alt ulei cu o caracterizare f buna dar cu indici destul de modesti de vascozitate si iv, in limitele clasei 5w30 totusi



          posibil sa mai conteze si alte chestiuni, nu stiu, sau poate masinile astea au radiator de ulei?
          Last edited by cristi....; 30 April 2016, 19:46. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Grupul vw accepta foarte multe tipuri de ulei. Majoritatea uleiurilor au si recomandare vw.

            Comment


            • Originally posted by cristi.... View Post

              am citit insa ca ce se pierde prin chestiile clasice care protejeaza motorul, adica cenusa, sulf etc e suplinit de acidul boric sau ceva de genul asta...s-a incercat un compromis cu low sapsurile astea...

              de ex norma vw 504.00 de la m1 esp formula excede norma 503 01 care se foloseste la motoarele v12 de 6l din grup, audi s3, rs3, etc si e recomandata tuturor motoarele pe benzina euro 4. deci cred ca e bun si pt logan


              Poate sa fie, dar poate si sa nu fie pe considerentele pe care ti le-am zis mai sus; vw cu V12 s si rs3 au piese a caror calitate si calire difera fata de ce ai tu pe logan....apoi unele din ele au injectie directa si asta implica alte cerinte

              Spre deosebire de vw & company, Renault inca stie sa faca motoare (mici, dar robuste si rezistente).....cine nu ma crede sa compare esapamentul unui vw &company cu esapamentul unui Renault ( la capitolul curatenie ) sau sa spuna cat completeaza la vw ulei comparativ cu Renault.....am ambele asa ca am o idee despre ce vorbesc

              Da, are un TBN mediocru si un Vi mic.....Vi mic sugereaza ca la stress ( temp ridicate sarcina mare) va tinde sa nu-si mentina vascozitatea, se va subtia, si e posibil sa rupa pelicula....


              uite alt ulei cu o caracterizare f buna dar cu indici destul de modesti de vascozitate si iv, in limitele clasei 5w30 totusi


              Da, am incercat si eu prototipul de mai sus si nu m-a convins, cel putin la Logan.....nu inseamna ca uleiul e prost- repet, doar ca nu e potrivit pt felul in care folosesc eu motorul

              Este diferenta mare intre RL 5w30 si 0w40......nu este marketing, efectiv al doilea schimba total sunetul motorului, suna mai ragusit, infundat nu are pic de bataie....


              Apoi mai este ceva....in cazul RL 5w30 NOACK-ul de 6% ii tradeaza baza full sintetica ( ester ) pe cand la Amsoil-ul tau din exemplu e 10%.....adica e un elf/motul excess 5w40/etc mai scump....si atat
              Last edited by Hirayama; 30 April 2016, 20:45.

              Comment


              • o sa incerc redline 0w40, la schimbul urmator promit, ma apuc sa strang banii de acum presupun ca e 90 de lei/ 946ml la noi, nu? deci musai 4 bidoane, ca 3 sunt insuficiente

                la ce caracteristici are.. iv 190, vascozitatea de 15.4 la 100 de grade, hths 4, -60 de grade punct de curgere... e tun uleiu normal sa nu se mai auda nici un protest din partea motorului, sa-l forjezi de drag cu asa oloi

                cred ca merita investitia
                Last edited by cristi....; 30 April 2016, 21:11.

                Comment


                • Eu nu pot sa-ti spun sau sa pretind sa faci ca mine ; nu ar fi correct, iti scriu doar despre ce am folosit sau stiu;

                  Daca vrei RL 0w40 ar fi bine sa incerci ( sau poate ai incercat?) mai intai M1 0w40.....daca iti place si vrei ceva mai bun, atunci treci la RL 0w40

                  Singurul dezavantaj al lui RL 0w40 este pretul, nesimtit de ridicat in Romania....

                  Depinde si de bugetul tau.....eu am peste 100 000 km de RL, schimbat la 10 000 cu tot cu filtre...; nu va tusi nici cu M1 0w40 daca il schimbi cand trebuie si nici cu Castrol ( primii 100 000 km ai masinii I-am facut exclusive cu Castrol)...

                  S-a tot scris....si eu am scris si altii.....nu va mai cramponati pe uleiuri, puneti ce vreti dar schimbati-l macar in cel mult 10 000 ....cu filtru cu tot

                  Comment


                  • m1 0w40 inca n-am incercat

                    pana acum, in 80 de mii de km, primii 50 de mii a mers cu dacia oil 5w30 schimbat in medie la 6 mii de km si ultimii 30 de mii de km cu m1 5w30 schimbat tot asa, 5-6 mii de km, cu tot cu filtre (ulei si aer)

                    nu-mi place sa tot schimb/incerc uleiuri, daca ii mai schimb acum vascozitatea va fi si pt ultima data, deci daca tot fac ultima mutare macar sa o fac cu cea mai buna varianta, nu cu ”jumatati” de masura

                    legat de schimb, stai fara grija, nici poveste de 10 mii de km cu un schimb la mine, si nu am stilul tau, e relativ cuminte, doar la drum intins imi place sa o mai pisc pe madame )

                    in ultima vreme mi-ar place sa pot merge mai repede in conditii de confort, adica 140-160 la drum intins, fara zgomote de motor/aerodinamice ridicate, doar ca no, acu daca ii dau un ulei mai bun macar sa fie silentios si bine protejat

                    cu m1 5w30 n-am remarcat nici un sunet dubios, mi se pare chiar ok la vitezele cu care eu merg, 120-125, ocazional 140, nu da semne de slabiciune, dar daca exista ceva mai bun...macar de curiozitate sa simt eu diferentele
                    www.ulei-sua.com presupun ca e distribuitor autorizat si firma serioasa, nu? in afara de pret in sua am vazut ca se vinde cu aprox 13 $ quartu...care mi e pare ca e aprox 1l...deci vreo 50 de lei maxim/l, rumanii l-au dublat aproape
                    Last edited by cristi....; 30 April 2016, 21:35.

                    Comment


                    • cristi, daca bagi RL 0w40 si esti multumit, imi zici si la urmatorul schimb (care va fi dupa cca. 1,5 luni) ma bag si eu la un schimb de RL 0w40.
                      Eu de cca. 2 ani si ceva am bagat doar M1 NL 0w40, deci ar merge ceva si mai bun.

                      Comment


                      • voi comunica când va fi luat si primele impresii, o sa pun si poza aici sa nu creada lumea ca doar ”ma laud”

                        estimez ca nu va fi mai devreme de luna iunie schimbul, momentan am 3 mii cu m1 5w30, il mai las 2500-3 mii de km si-l schimb cu rl

                        Comment


                        • eu am 6000 si ceva cu m1...il mai tin pana pe la 7500-8000km.

                          de ce n-ar fi de incredre site-ul ala? nu cred ca se complica prea multi sa contrafaca marca aia...find mai "exotica", nu are aceasi cautare ca marcile comericale super cunoscute.

                          Comment


                          • Primii care au adus RL in romania au fost cei de la boutique-oil....era un site, sper sa mai functioneze- aduceau numai produse de nisa, sediul era in Alba Iulia si personalul era foarte amabil insa si instruit in mecanica&uleiuri

                            Eu de acolo am luat prima data....apoi am devenit dependent

                            Comment


                            • Kojakane, da-l dreacu de redline, ca la 8000 km per schimb iti cam bati joc de m1 ala...
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Ulei auto full sintetic AMSOIL | RED LINE import SUA. Ulei full sintetic PAO si ESTER. Primul importator din Romania.


                                mai functioneaza boutique oils

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google