Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adică 9500km de la ultimul schimb - dec. 2015

    Comment


    • @stelco adi
      Asa suna motorul meu cu Shell dimineata, este o inregistrare mai veche isa era ulei nou in motor, dimineata rece insa nu foarte rece.
      videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă

      Comment


      • ah, am crezut ca te referi la cati km ai parcurs deja cu rl.. de asta ma miram cum sa fi facut deja 9500 cu el când abia ce l a pus

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          Am schimbat azi uleiul. cu RL 0w40. ..zgomotul motorlui este mai mai înfundat ca sa zic așa, și mă refer la 5000-5500rpm.. Rămâne de văzut cum se va comporta în timp, deocamdată pare promițător.
          E bine sa scrii tu ca pe mine nu ma crezut nimeni

          Nu-ti face griji, asa va ramane mereu....

          Sa-i verifici si aspectul vizual pe joja dupa 5000km si sa scrii aici...

          Comment


          • Nu stiu cat de multe iit poate zice aspectul vizual al uleiuli insa cam asa arata uleiul meu dupa 6k


            Comment


            • Dupa Mobil 1 5w30, am trecut la Elf 5w30. Concluzii: mers rotund, fara "tzacanituri", fara urlete,nu sunt foarte mari diferente. Oricum pentru un mers normal cred ca e alegerea ideala, masina nu o folosesc la forje, merg preponderent rotund (bine, la depasiri e clar ca trebuie sa o calci).
              PS: Mobilul l-am avut in motor cca 9000 Km..in aprox 1 an jumate.

              Comment


              • elfu/dacia oil 5w30 e perfect 3-4 mii de km. dupa asta scade destul de vertiginos zic eu

                ce imi placea f mult la dacia oil asta era. imediat dupa schimb, primii km rulati, motorul suna perfect la 3-4 mii dar nu in ultima treapta, asa, intre schimbari, foarte silentios, indraznesc sa zic ca mai silentios chiar si decat m1 esp 5w30

                in schimb la 120-125km/h in tr 5 cu dacia oil se percepea ceva infundat pe mijlocul bordului, sub capota, un zgomot de la evacuare/rezonanta; cu m1 la aceiasi viteza nu se aude decat vantu, zgomotul motorului e f bine acoperit de cel de rulare; dacia oil nu agrea cam deloc temperaturi ridicate de vara; iarna insa se simtea in elementu lui odata incalzit

                la m1 comportamentu parca e un pic diferit, cel putin asa percep eu: cu uleiu proaspat schimbat e o idee mai ”rugos” in functionare si cu cat ma apropii de schimb (6 mii de km) cu atat devine mai silentios...poate e chestie de perceptie personala; sau poate ca datorita uleiului f bun aud/percep eu altceva decat motorul si trag concluzia eronata...mai degraba se aud injectoarele/avansu

                un alt aspect sesizat: se simte foarte bine pe canicula si nu-i place racoarea/frigu in primele minute
                Last edited by cristi....; 4 June 2016, 22:45.

                Comment


                • Ce parere aveti despre asta: http://www.celmaibuntop.ro/cel-mai-b...sintetic-0010/ si despre asta: http://www.automobilen.ro/cel-mai-bu...otor-top-1120/ ?
                  Last edited by Fanez; 5 June 2016, 00:06.

                  Comment


                  • Cel mai bun ulei auto: sfaturi pentru incepatori

                    1. Intervalul optim pentru schimbul uleiului este 5000-6000 de km. Exista foarte multe voci care afirma ca pe acelasi ulei se pot parcurge si 15.000 km. E adevarat doar partial, pe termen lung, o astfel de “strategie” avand efecte cat se poate de proaste asupra unitatii de propulsie, chiar daca utilizati cel mai bun ulei auto cu putinta.


                    parca cineva ”imi sarea in cap” ca schimb uleiu prea repede si maram poluez planeta

                    deci la 5-6 mii trebuie schimbat oloiu. intervalele recomandate de producator sunt fanteziste (ma refer la pragu de 20 de mii, nu ineptia cu 30 de mii) si duc la distrugerea motorului pe termen lung

                    Comment


                    • Originally posted by cristi.... View Post
                      1. Intervalul optim pentru schimbul uleiului este 5000-6000 de km. ... chiar daca utilizati cel mai bun ulei auto cu putinta....
                      Ei, as! Daca pui nu stiu ce 0w40 poti sa-l schimbi la 15-20.000 .


                      Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                      Comment


                      • In ultimii 10 ani, indiferent de motorizare, nu am schimbat uleiul mai devreme de 12.000 km. Am folosit Aral 5w40, Mobil5w40, M1 esp formula 5w30 ( schimbat la 18.000 km), iar acum folosesc M1 0w40 in state, schimbat tot la 7500 de mile (aproape 13.000 km). Nu au existat nici un fel de probleme tehnice. Problemele sunt de natura subiectiva, daca sunt: auzi tacanituri, pocnituri, zumzaituri, croncaneli, etc. Am spus in repetate randuri si am sa ma mai repet - cat timp nu-ti dai seama daca s-a schimbat uleiul fara stirea ta, este subiectivism in 99% din cazuri.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Nu este subiectivism

                          Te invit sa iti montezi senzori pt presiune si temperatura ulei si sa urmaresti valorile...

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            (...) schimbat tot la 7500 de mile(...) Nu au existat nici un fel de probleme tehnice.(...).
                            In state distantele se masoara in mile, la noi se masoara in km. Tu schimbi la 7500 de mile, eu la 7500 km . Deci la 7500 e bine daca schimbi uleiul
                            E posibil ca acolo sa fie o alta calitate a uleiului decat aici (poate e aceeasi, poate nu). In primii 3 ani cat am avut garantie am schimbat (obligat) la 15.000 km si n-a tusit. Desi pare ca faci oarece economie daca schimbi uleiul mai rar, prefer sa-l schimb mai des. Acum depinde si cum folosesti masina, cat tragi de motor. La mine este mentionat in carte ca se recomanda schimbul la 7.500 km daca masina este folosita in conditiile in care o folosesc eu. Desigur ca depinde si ce ulei pui. N-am negat niciodata ca un 0W40 ar fi mai bun decat un 5w30 sau 5w40. Cu elf (recomandat) poate ca e mai bine sa-l schimb la 7.500 km. Daca as pune Mobil 1, poate ca ar fi echivalentul pentru 10.000 km. Nu e vorba numai de subiectivismul care te face sa auzi troncaneli, fluieraturi, injuraturi de la motor ca n-ai schimbat uleiul de mult, mai e vorba si de cum simti ca-ti trage masina.

                            Comment


                            • Originally posted by Hirayama View Post
                              Nu este subiectivism

                              Te invit sa iti montezi senzori pt presiune si temperatura ulei si sa urmaresti valorile...
                              Corect, dar daca impresiile relatate nu sunt bazate pe senzori si cifre, atunci e doar...subiectivism

                              @Fanez: ma indoiesc ca exista asa mari diferente intre performanele uleiurilor in functie de piata destinata si in al doilea rand, am folosit intervalul asta de schimb, o buna perioada si in Romania.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Atat timp cat producatorul recomanda schimbarea uleiului la un nr. de km (la Loganul meu 15.000 sau 7.500 in functie de mers) nu cred ca e vreo problema daca mergi cu el intre intervalele astea, adica pe la 10.000, mai ales daca uleiul este "mai bun". Acum depinde si de piticul fiecaruia.
                                In cazul in care schimbi masina repede (in 2-3 ani) poate ca nici nu-ti pasa, dar daca te gandesti ca o tii 10 ani, atunci chiar conteaza. In afara de asta mai e si starea de spirit pe care ti-o ofera schimbarea uleiului la X km, dupa cum consideri ca ar fi mai bine. Mai mult decat atat ai satisfactia ca mai mesteresti si tu cate ceva pe la masina . La Dacia 1310 zilnic faceai cate-o chestie, un reglaj ceva, la astea mai noi, mai nu stiu cum, ii dai doar cheie si gazolina, nu mai pui si tu mana pe nimic altceva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google