Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E consumata de ceva timp stirea !!! in Ro nu cred sa fi ajuns acele uleiuri , mai degraba acele bidoane erau rulate intern.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • consumabile

      revin (motor 1,2 benzina 2013) ...
      - pt ulei m-am hotarat la: TOTAL Quartz 9000 Energy 5W40, ELF Evolution 900 SXR 5W40 sau MOBIL Super 3000 X1 5W40, ce imi recomandati?
      - pt filtre (ulei, aer, habitaclu), am gasit mai multi producatori, printre care: Ashika, Muller, Mahle, Febi Bilstein, Bosch; as merge pe Muller...
      - la filtrul de habitaclu, am gasit de la acelasi producator (Filtron), 2 tipuri de flitre (unul cu carbon activ), iar unele sunt cu polen; care se recomanda montat?
      - uitandu-ma la dimensiunile acestor filtre, am vazut ca apar "mai multe dimensiuni" pt acelasi motor (lungime , diametru exterior, inaltime - in cazul filtrului de ulei), care este problema? exista riscul sa cumpar unul si sa nu se potriveasca pe motor?? banuiesc ca exista niste specificatii cu dimensiunile filtrelor compatibile cu motorul, dar nu le-am gasit nicaieri pe net (probabil doar producatorul si service-urile lor le au??)

      Comment


      • dintre alea, in mod clar ELF Evolution 900 SXR 5W40
        mergi pe piese de origine. da o cautare aici dupa masina si vezi ce preturi au.
        in general, sunt cam cei mai ieftini.
        Comanda piese auto online originale sau aftermarket la preturi atractive, catalog piese de schimb si accesorii auto pentru orice automobil, livrare rapida si retur in 14 zile.
        Last edited by B997NDL; 26 June 2016, 20:04.

        Comment


        • Mai degraba MOBIL Super 3000 X1 5W40.
          NDL nu a folosit decat Elf, eu le-am folosit pe toate 3.

          Comment


          • Salutam,
            Vin si eu cu intrebarea cheie " Eu ce ulei pun in agregat ? "
            Datele problemei :
            - PH2 1.6 / 16V, din 2009, 49000 km, pana acum s-a pus numai Motul Xcess 8100 5W40
            - ultimul schimb a fost in 2014 la 36000 km
            Ma gandesc daca e cazul sa schimb uleiul (si de care) sau merg cu acelasi?

            Multumesc

            Comment


            • Pune de care vrei !! ( 0w-40 , 5w-40 , 5w-30 si un tras de par 10w-40) oricum trebuie schimbat , deja are 2 ani !
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Raspunsul de sus face cat 10 postari, orice, doar sa-l schimbi, mergi tot pe Motul daca nu-l ti mai mult de 10000 km si ti-e la indemana.
                Daca ti-e peste mana (comanda pe net) atunci baga ce gasesti la magazin ( 5W40 Elf, Mobil, etc)

                Comment


                • Elf 900 SXR 5w30

                  Comment


                  • Total sau elf 0w30 a folosit cineva,as vrea sa incerc unul din ele,momentan am mobil 1 0w40 NL de care sunt multumit,dar parca mai repede urca in ture cu w30(mobil 1 5w30 esp)si imi face cu ochiul unul dintre cele sus mentionate.

                    Comment


                    • cu w30 urca mai repede pt ca are vascozitate mai mica si nu trebuie sa lucreze motoru inutil sa invinga o vascozitate prea mare

                      poti incerca unu din cele 2, rau nu cred ca faci

                      nu cred sa fi incercat prea multi 0w30 ca sa-si dea cu parerea

                      total sau elf sunt fix acelasi lucru/ulei dar cu alt nume

                      eu voiam sa incerc un total quartz 5w40/m1 0w40 pt ca se apropie termenul de schimbat dar daca zici ca motorul urca mai greu in ture nu vreau sa-l fac lesinat/ puturos asa ca raman la acelasi m1 5w30

                      eu as incerca totusi m1 0w30, ca sa raman la acelasi producator, sa nu fac un ghiveci de aditivi si uleiuri prin motor

                      doar ca uitandu-ma prin fisa tehnica sunt niste indicator care nu-mi plac: api sl (uzura mare pe axa,etc) si hths 2.99, mic

                      mai bine revii la m1 5w30 si cu asta basta

                      singura chestie misto e vascozitatea la 40 de grade, 56, dar no, nu poti sa le ai pe toate, sa aiba si 56 la 40gr, sa fie si sn,sa aiba si hths peste 3.5 etc

                      p.s

                      inca nu a venit geru siberian, inca ne mai asteapta niste zile toride de vara, nu cred ca un 0w30 ar fi o decizie prea inteleapta acum, fie ea si din partea unui producator ca m1
                      Last edited by cristi....; 9 July 2016, 00:21. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Sunt mulțumit de mobil 0w40 NL, nu este diferența mare la cum urca în ture, dar se simte, nici puturosenie nu e, oricum mai am pana la schimb, voi vedea atunci.

                        Comment


                        • Inca un test pe un Mercedes dizal 2.2 , care arata ca Mobil1 0W40 nu e doar cu vorba un ulei bun, si avem in lista Shell, Fuchs...uleiuri adevarate.
                          TBN la Mobil1 dupa 17000 km - 7,8 !!

                          Comment


                          • Da, insa a adaugat 500ml de ulei fresh , daca aia sunt adaugati inainte de analiza...

                            Dupa multe probleme cu Mercedes c class l-am vandut si sotia si-a cumparat un citroen c5 am schimbat si la tractoras uleiul, am bagat total ineo ecs 5w30


                            Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

                            Comment


                            • Ce model de C-Klasse? W203?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • La o masina noua, am auzit niste recomandari de la un dealer, ca este bine sa se schimbe uleiul din motor la 1000 km. Producatorul zice 15.000.
                                Ce spuneti, este vrajeala dealer-ului sa mai scoata si el un ban in service?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google