Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot nu a reusit lumea sa-mi raspunda...Cat tine motorul (la o exploatare relativ normala)...daca bagi dacia oil la interval de 20k...sau daca pui un ulei de calitate superioara si il schimbi la 7-10k

    Comment


    • dacia oil 5w30 sl se toarna in tce90 si in 1.2tce, etc, despre ce vb?

      si dupa aia vin posesorii sa se planga ca mi-a cazut lantu, mi s-a intamplat nu stiu ce la motor bla bla. pai normal, ulei slab, interval mare de schimb, stil de mers cine stie cum si avem pretentii de fiabilitate

      k-urile au fost o familie de motoare fiabile, nu trebuie sa extrapolam acu ca daca astea au fost fiabile automat toate sunt

      sa vedem cum o sa evolueze fiabilitatea noii generatii tce, in dependenta de ulei

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post

        Te asigur ca e o perceptie gresita.
        Nu am fost de acord cu idea ca dacia oil e un ulei prost; asta e parerea mea. A.


        Te asiguri pe tine....pe mine ma intereseaza faptele

        Fapta concreta este ca tu ai Ravenol in motor si nu Dacia/ELF- este treaba ta, poti sa pui si ulei din visteria tarii insa e clar ca ai vrut ceva mai bun decat Dacia oil....





        Originally posted by bolovan View Post
        Tot nu a reusit lumea sa-mi raspunda...Cat tine motorul (la o exploatare relativ normala)...daca bagi dacia oil la interval de 20k...sau daca pui un ulei de calitate superioara si il schimbi la 7-10k

        La prima nu stiu sati raspund, nam pus in viata mea Dacia oil....la a doua iti zic peste 500 000 si nu in exploatare normala ci cu GPL, forje si alte "tiganii"....

        Comment


        • Ok...si ca sa comparam...cam cat tine cu dacia oil (aka elf).
          Ma intereseaza sa stiu daca ma tine cat km am eu intentia sa tin masina.

          Comment


          • Te asiguri pe tine....pe mine ma intereseaza faptele

            Fapta concreta este ca tu ai Ravenol in motor si nu Dacia/ELF- este treaba ta, poti sa pui si ulei din visteria tarii insa e clar ca ai vrut ceva mai bun decat Dacia oil....

            Si...nu vad care-i legatura? DA, am dorit ceva mai bun, decat Dacia; cand o sa vreau ceva mai bun decat Ravenol o sa pun...Shell. Dupa toate astea se intelege ca Ravenol e un ulei prost?

            nam pus in viata mea Dacia oil...
            In ideea ca ai masina de noua, ce ai pus la primul schimb?
            Last edited by IancuMIC; 11 September 2016, 19:37.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Am mai scris...Catastrol....a avut catastrol primii 100 000 km....
              Apoi Mobil.....

              E masina...nu se obisnuieste cu nimic....daca gasiti ceva mai bun, puneti-l fara ezitare...

              Macar daca pui Shell sa pui 0w30 ect......e misto rationamentul, dai PAO ( pe hartie) gr4 al blenderului pe gr 3 a gigantului?....nu e rau, nu o sa tuseasca

              Comment


              • Era o exemplificare, nu mai fa tu conexiuni din astea.
                Nu schimb ceva care merge; raman la ravenol.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Draci....daca vrei blender si full PAO de ce nu iei LM? Au reprez in Romania....sau fuchs?

                  Shell-ul nu e de neglijat deloc....e cam la fel cu mobil, l-am avut mult timp intro masina cu carburetor.....




                  LE vrei sa zici ca nu a mers cu dacia oil? sau cu elf?)))))
                  Last edited by Hirayama; 11 September 2016, 19:59.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Ok...si ca sa comparam...cam cat tine cu dacia oil (aka elf).
                    Ma intereseaza sa stiu daca ma tine cat km am eu intentia sa tin masina.
                    Pai ce sa comparam, ca tu ai un cilidru mai putin si un lant de distributie cu patine sensibile la ungere deficitara.
                    Ai sa afli de unul singur cat tine motorul cu Dacia Oil. Ce au rezistat sute de mii de km au fost aspiratele.

                    Comment


                    • Un midSAPs 5w40, cu baza % PAO.
                      IRS vom 25.10.2016: IRS vom 12.09.2017: ZDDP, Molybdän, Polyolester, Grundöl PAO+wenig VHVI --> Hier geht es zum Meinungsaustausch [URL:https://oil-club.de/index.php?thread/29-ravenol-vollsynth-turbo-vst-sae-5w-40/]


                      Uleiul unui blender.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Sper sa nu-mi sara lumea in cap, dar am ramas surprins sa vad cat valoareaza un motor de logan..
                        Ca o paranteza, nu stiu ce ulei a folosit timp de 11 ani/133500 km, dar nici nu cred ca i-ar fi crescut valoarea daca ar fi spus ca a pus doar mobil..
                        Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                        Comment


                        • Macar sa fi sters praful de pe langa el. Se vede ca n-a fost ingrijita masina aia. Nu m-as mira daca ar avea 30.000 km uleiul din el (ca l-o fi schimbat daca a facut 100k). Am mai citit aici pe forum ca un "baietas" a zis: "daca masina merge bine, de ce sa umblu la ulei? nu schimb nimic." (sau ceva in genul asta).
                          L.E. Cineva de pe forum a scris despre un baietas, nu baietasul era pe forum ca sa nu fie confuzii...
                          Last edited by Fanez; 12 September 2016, 21:41.

                          Comment


                          • Despre ce vrei sa discutam; despre motor sau despre ulei?
                            ...
                            Off topicul atrage off topic.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • O singura privire avizata la chiulasa, cu capacul de la culbutori inlaturat poate spune multe de cum a fost intretinut acel motor ! si daca a folosit un ulei de calitate schimbat regulat.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Despre ce vrei sa discutam; despre motor sau despre ulei?
                                ...
                                Off topicul atrage off topic.
                                Se discuta despre ce ulei a folosit motorul ala

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google