Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez, uleiul il schimb la maxim 10.000 km (pana acum media a fost mult mai mica) si bag in el ce au bagat si cei din reprezentanta....Elf 10w40.....
    Nu cred ca merita sa mai imi bat capul....in conditiile in care masina la 59.000 km are o cama fisurata pe evacuare...
    Despre ce vorbim....? masinile sunt din ce in ce mai proaste....piesele la fel.....

    Comment


    • pai poate cama s-a fisurat tot din cauza peliculei de ulei

      elf 10w40 nu as turna sub nici o culoare

      decat 10w40, mult mai bine dacia oil 5w30

      reprezentantele pun ce au pe stoc/chef; nu neaparat cea mai buna varianta
      Last edited by cristi....; 13 September 2016, 22:21.

      Comment


      • Originally posted by enc_edy View Post
        Fanez, uleiul il schimb la maxim 10.000 km (pana acum media a fost mult mai mica) si bag in el ce au bagat si cei din reprezentanta....Elf 10w40....
        Foarte bine faci.



        Originally posted by cristi.... View Post
        ...
        reprezentantele pun ce au pe stoc/chef; nu neaparat cea mai buna varianta
        De obicei ce nu se prea vinde.

        Comment


        • @Hirayama
          Am gasit VOA la Shell ultra gtl 5w40 si motul 300 power 5w40 ( ester core )
          Astept comentarile tale pe baza cifrelor.
          Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.


          @IancuMIC
          Parca tu erai cu ravenol vsi 5w40
          Viskosität bei 100 °C : 13,62 - das Motoröl entspricht den SAE40-Grenzwerten
          Viskositätsindex: 169 – ist thermostabil
          TBN: 8,36 – ist klein für fullSAPS, aber die andere Mess-Methode zeigt mehr als 10 - sehr gut
          Sulfatasche 1,38 – ist hoch
          Pourpoint: -50 - hervorragendes Ergebnis
          Flammpunkt: 230 - ist nicht hoch, aber für so ein dünnes PAO-Grundöl ist normal
          CCS: 4480 – indirekt zeigt, dass Grundöl relativ 5w dünnflüssig ist, aber das ist für Arktis-Winter hervorragend
          NOACK: 8,8 – ist normal für so ein dünnes PAO-Grundöl
          Schwefel: 0,439 – ist hoch, aber für so ein Additiv Paket (fullSAPS) ist normal
          Molybdän: 1 – kein
          ZDDP (Phosphor + Zink) – 1107+1219 - sehr gut, entspricht MB 229.5
          Bor: 121 – sehr gut - der Verschleiß wird reduziert, zusätzlich zum ZDDP-Paket
          Kalzium: 3499 – hoch, deswegen ist Sulfatasche so hoch ist, TBN ist aber nicht hoch…
          Magnesium: 9 - speziell für Dispergierens-Additiven
          Oxidation: 10 – kein Ester
          Attached Files
          Last edited by i860; 14 September 2016, 20:14.

          Comment


          • Ahaa.....you`re back with the vengeance !! DD

            Ok, ai 2 uleiuri acolo - motul 300 v 5w40 si shell 5w40:

            Sa incepem cu chestiile suspicioase :

            - nu scrie daca au fost pe ACELASI motor, nu scrie nr de km rulati....


            Dar, presupunand ca este acelasi motor, acelasi nr de km rulati, acelasi regim ( si mai ales ca motorul nu a fost modificat intre timp - upgrade sau set nou- o sa zic si de ce mai jos) atunci avem urmatoarele :

            - rezerva de bazicitate e mai buna la Shell pe hartie in conditiile de TAN asemanator - asta poate insemna ca shell mai poate duce ceva km in plus dar poate si insemna ca motul a neutralizat mai mult decat shell si de asta sia consumat rezerva......insa strict pe hartie, rezerva de bazicitate mai mare inseamna mai bine, insa in conditiile scrise mai sus

            -VI e un pic mai mare la motul, la fel este si continutul de fosfor ( element protector).....insa la valori nesemnificative....as zice egalitate

            - ceea ce e interesant este la continutul in metale : motul prezinta urme de metal ( AL), asta poate proveni din blocul motor- adica poate sa insemne uzura, dar trebuie stabilit conditiile in care a fost folosit....daca nu este acelasi motor si a fost un motor deja uzat, daca a fost segmentat recent etc, sau ulei tinut peste masura poate avea urme de aluminiu in el

            Shellul nu are urme de nimic in el.....ma refer la metale- adica theoretic lipsa uzura dar poate insemna si faptul ca nu are putere ca detergent sa inglobeze eventualele resturi de AL FE Cr care ar pluti prin motor....asta in eventualitatea unui motor cu uzura pronuntata


            Strict personal nu cred ca motorul pe care sa testat Motul (sau shelul) are uzura.....si pt Motul argumentez ca are doar resturi de AL, nu are resturi de Cr sau Ni ( uzura segmenti), nu are resturi de Cu....daca motorul avea uzura sau sa zicem Motul cauza uzura, atunci nu era doar AL singur, aveai Cu Cr Ni cat cuprinde.....



            Buey, te-ai luat de Full PAO moldoveanului.....si mai e si moderator....te-ai ars !!)))

            Vezi ca el foloseste 0w40 parca, nu 5w40 VSI....

            Are cifre bunicele pt PAO, e din alta grupa fata de shelul tau.....dar il ajungi din urma ca tu ai baza pura si dopaj la greu....
            Last edited by Hirayama; 14 September 2016, 20:49.

            Comment


            • @i860
              0w40 de la Ravenol folosesc.
              VSI-ul mi-a fost recomandat initial de distribuitor; mult mai pretabil pe un motor de generatie 90.
              Dupa cum se vede, cei de la Ravenol chiar stiu sa combine a dreaq de bine aceste uleiuri; si nici nu mint cand spun vollsynth...
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • De la Ravenol ce pot folosi pentru un TDI 1,9 cmc Pompe Duze? Momentan folosesc Motul Specific 5w40 505.01
                Daca e off se poate sterge! Multumesc!
                Last edited by micutzu666; 14 September 2016, 21:17.
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • Poti folosi Ravenul VPD 5W40
                  Este excelent si e gr 4 special pt PD....nu lasa reziduuri deloc
                  Si LM au uleiuri bune pt pd-uri

                  Comment


                  • In ordine.
                    WIV III 5w30,HCL 5w30 si HLS 5w30; astea sunt recomandarile lor. Poti incerca si tu; nu stiu daca am ales bine motorul; am intui doar.
                    De la 5w40, ai VPD.
                    Aici acolo Ol- Finder.
                    RAVENOL | Page not found (404) - Die Seite nicht gefunden
                    Last edited by IancuMIC; 14 September 2016, 21:28.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Ravenol sunt muci la recomandari -oil finder...

                      Nu are ce cauta la PD cu 5w30...si mai ales cu 5w30 de la ravenol ))

                      Daca vrei sa nu til manance ca pe motorina pui un 5w40 serios sau chiar 5w50...

                      PD si omoloagele lor FSI urile sunt ff pretentioase la uleiuri...iti spun clar si rapid cand nu le convine-til halesc ca pe motorina

                      Si la logan recomandarile ravenol sunt de rahat...am obs ca in general la multi producatori este asa pe site, probabil nu se obosesc pt un low cost

                      Comment


                      • De Yacco Lube R 5W30 pentru dci cu DPF si Yacco Lube FR 5W40 pentru 1.4mpi ce parere aveti?

                        Comment


                        • Cineva care a lucrat la service-ul unei companii de taximetrie din Bucuresti (una din cele mai mari), spunea ca ei in 1.4 mpi au pus mereu doar Yacco 10w40 si erau multe cu 4-5-600.000 km si ca inca mergeau bine.....persoana care mi-a spus nu avea motive sa ma minta (verisorul sotiei mele).....
                          Nu stiu nimic vav de Dci....discutia am purtat-o ptr 1.4 mpi (asta ma interesa....)

                          Comment


                          • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                            De Yacco Lube R 5W30 pentru dci cu DPF si Yacco Lube FR 5W40 pentru 1.4mpi ce parere aveti?

                            N-am folosit si nici nu as folosi...o sa argumentez de ce:

                            -in exemplul tau, m-am uitat pe fisele tehnice si nu straluceste niciunul....5w40 e cam asemanator elfului poate chiar un pic sub, elf e facut de total...yacco blender...

                            - abia la seria RS ei pun PAO, adica la cele enumerate de tine sunt...ceva acolo technosynthesse chestii din astea...cu sludge etc...

                            Pai daca tu ca firma de ulei, abia la varfurile de gama-racing pui PAO (gr4) si nu ai nimic pe baza de esteri......atunci pas !

                            Uleiul lor RS 0W40 are date mai slabute chiar decat ale lui M1 0w 40...in schimb e 92lei/2l.....pana si ravenolul 0w40 pare mai bun pe hartie....

                            Nu in ultimul rand, am pus mai in spate un link cu uleiuri incalzite la 400grd cam 2 ore....si ce lasa dupa....yacco lasa sludge cam mult
                            Nu o sa aveti niciodata uleiul incalzit la 400 grd insa ajuta sa faceti o idee despre ce lasa uleiul la oxidare puternica sau daca fortati intervalul de schimb

                            Comment


                            • Se apropie revizia si as vrea sa cumpar toate filtrele de la Mahle. Intrebarea mea ar fi daca se potriveste cheia de filtru pe care o am eu, cu filtrul Mahle. La filtrul Mann mergea fara probleme.
                              Attached Files
                              Last edited by vitriol; 19 September 2016, 10:15.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Se potriveste , cel putin la mine s-a potrivit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google